3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ebben az összetűzésben nem sülnek el lőfegyverek, a világgazdaság szempontjából legalább annyira releváns, hogy a két vezető nagyhatalom milyen frontokat nyit a technológia terén a saját geopolitikai harcában.

A Nikkei Asia jelentése szerint a kínai vállalatok a kiberbiztonsági technológiai ágazatban egyre nagyobb teret hódítanak a globális szabadalmi hadakozásban.

Az olyan kínai cégek, mint a Huawei és a Tencent a Nikkei által a LexisNexis amerikai információs szolgáltatóval együttműködve összeállított adatok alapján a kiberbiztonsági technológiai ágazatban augusztusban a 10 legnagyobb globális szabadalomból hatot a kínai és a tajvani cégek tartottak nyilván. Az adatok 95 országban és régióban bejegyzett szabadalmakat vettek figyelembe – írja a CNBC.

A jelentés szerint az amerikai számítógépgyártó IBM áll az élen 6363 szabadalommal, amelyet a Huawei és a Tencent követ 5735, illetve 4803 szabadalommal.

Az első 10 között szerepel az Alibaba pénzügyi ága, az Ant Group, a hatodik helyen 3922 szabadalommal, valamint az Alibaba Group Holding a Nikkei szerint 3 122 szabadalommal. A China Investment Corp. állami vagyonalap 3 042 szabadalommal rendelkezik.

A jelentésből az következik, hogy a kínai, állami támogatással is bíró cégek házon belül oldják meg azokat a piaci problémáikat, amelyeket az Egyesült Államok igyekszik előidézni.

Az Egyesült Államok és Kína közötti fokozódó feszültségek arra késztetik Kínát és hazai cégeit, hogy önállóságra törekedjenek a tudomány és a technológia területén.

Az Egyesült Államok például nemrégiben szigorította a Kínába irányuló mesterséges intelligencia chipek exportjára vonatkozó korlátozásokat, mivel egyre nagyobb az aggodalom, hogy Peking ezeket a chipeket a katonai képességeinek fejlesztésére használhatja.

Még nagyobb az aggodalom, hogy ezeket olyan gazdasági előnyre tudja fordítani, amit eddig az USA aktívan igyekezett visszafogni.

Gazdasági háború

A kínai belpiac hatalmas, a helyi igények folyamatosan fejlődnek. A milliárdos lakosságú országban hagyománya van az importált technológia újrahasznosításának, majd olcsón piacra dobásának.

Az AI esetében ezt most az USA látványosan igyekszik megakadályozni, úgy is, hogy az ehhez kellő eszközök túlnyomó részét a kínai fenyegetettségi körbe tartozó Tajvanon állítják elő.

Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )
Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )

2018-ban az Egyesült Államok megtiltotta, hogy állami intézmények Huawei-berendezéseket vagy -szolgáltatásokat szerezzenek be. 2019-ben a Huawei felkerült az Egyesült Államok kereskedelmi feketelistájára, amely korlátozza az amerikai cégeket abban, hogy üzleteljenek a kínai vállalattal. Az USA korlátozta a Huawei hozzáférését a külföldön gyártott, amerikai technológiákkal készült félvezetőkhöz is.

"A szellemi tulajdonjogok védelmének fontossága megerősítést nyert a fejlett technológiák és adatok feletti elsőbbségért folytatott harcban, ami kiválthatta a kínai cégek által benyújtott kérelmek megugrását" - mondta Osaka a Nikkei Asia-nak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG