3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ebben az összetűzésben nem sülnek el lőfegyverek, a világgazdaság szempontjából legalább annyira releváns, hogy a két vezető nagyhatalom milyen frontokat nyit a technológia terén a saját geopolitikai harcában.

A Nikkei Asia jelentése szerint a kínai vállalatok a kiberbiztonsági technológiai ágazatban egyre nagyobb teret hódítanak a globális szabadalmi hadakozásban.

Az olyan kínai cégek, mint a Huawei és a Tencent a Nikkei által a LexisNexis amerikai információs szolgáltatóval együttműködve összeállított adatok alapján a kiberbiztonsági technológiai ágazatban augusztusban a 10 legnagyobb globális szabadalomból hatot a kínai és a tajvani cégek tartottak nyilván. Az adatok 95 országban és régióban bejegyzett szabadalmakat vettek figyelembe – írja a CNBC.

A jelentés szerint az amerikai számítógépgyártó IBM áll az élen 6363 szabadalommal, amelyet a Huawei és a Tencent követ 5735, illetve 4803 szabadalommal.

Az első 10 között szerepel az Alibaba pénzügyi ága, az Ant Group, a hatodik helyen 3922 szabadalommal, valamint az Alibaba Group Holding a Nikkei szerint 3 122 szabadalommal. A China Investment Corp. állami vagyonalap 3 042 szabadalommal rendelkezik.

A jelentésből az következik, hogy a kínai, állami támogatással is bíró cégek házon belül oldják meg azokat a piaci problémáikat, amelyeket az Egyesült Államok igyekszik előidézni.

Az Egyesült Államok és Kína közötti fokozódó feszültségek arra késztetik Kínát és hazai cégeit, hogy önállóságra törekedjenek a tudomány és a technológia területén.

Az Egyesült Államok például nemrégiben szigorította a Kínába irányuló mesterséges intelligencia chipek exportjára vonatkozó korlátozásokat, mivel egyre nagyobb az aggodalom, hogy Peking ezeket a chipeket a katonai képességeinek fejlesztésére használhatja.

Még nagyobb az aggodalom, hogy ezeket olyan gazdasági előnyre tudja fordítani, amit eddig az USA aktívan igyekezett visszafogni.

Gazdasági háború

A kínai belpiac hatalmas, a helyi igények folyamatosan fejlődnek. A milliárdos lakosságú országban hagyománya van az importált technológia újrahasznosításának, majd olcsón piacra dobásának.

Az AI esetében ezt most az USA látványosan igyekszik megakadályozni, úgy is, hogy az ehhez kellő eszközök túlnyomó részét a kínai fenyegetettségi körbe tartozó Tajvanon állítják elő.

Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )
Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )

2018-ban az Egyesült Államok megtiltotta, hogy állami intézmények Huawei-berendezéseket vagy -szolgáltatásokat szerezzenek be. 2019-ben a Huawei felkerült az Egyesült Államok kereskedelmi feketelistájára, amely korlátozza az amerikai cégeket abban, hogy üzleteljenek a kínai vállalattal. Az USA korlátozta a Huawei hozzáférését a külföldön gyártott, amerikai technológiákkal készült félvezetőkhöz is.

"A szellemi tulajdonjogok védelmének fontossága megerősítést nyert a fejlett technológiák és adatok feletti elsőbbségért folytatott harcban, ami kiválthatta a kínai cégek által benyújtott kérelmek megugrását" - mondta Osaka a Nikkei Asia-nak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 16:37
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknál jelentősebben nőtt a foglalkoztatottak száma januárban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG