3p

Ebben az összetűzésben nem sülnek el lőfegyverek, a világgazdaság szempontjából legalább annyira releváns, hogy a két vezető nagyhatalom milyen frontokat nyit a technológia terén a saját geopolitikai harcában.

A Nikkei Asia jelentése szerint a kínai vállalatok a kiberbiztonsági technológiai ágazatban egyre nagyobb teret hódítanak a globális szabadalmi hadakozásban.

Az olyan kínai cégek, mint a Huawei és a Tencent a Nikkei által a LexisNexis amerikai információs szolgáltatóval együttműködve összeállított adatok alapján a kiberbiztonsági technológiai ágazatban augusztusban a 10 legnagyobb globális szabadalomból hatot a kínai és a tajvani cégek tartottak nyilván. Az adatok 95 országban és régióban bejegyzett szabadalmakat vettek figyelembe – írja a CNBC.

A jelentés szerint az amerikai számítógépgyártó IBM áll az élen 6363 szabadalommal, amelyet a Huawei és a Tencent követ 5735, illetve 4803 szabadalommal.

Az első 10 között szerepel az Alibaba pénzügyi ága, az Ant Group, a hatodik helyen 3922 szabadalommal, valamint az Alibaba Group Holding a Nikkei szerint 3 122 szabadalommal. A China Investment Corp. állami vagyonalap 3 042 szabadalommal rendelkezik.

A jelentésből az következik, hogy a kínai, állami támogatással is bíró cégek házon belül oldják meg azokat a piaci problémáikat, amelyeket az Egyesült Államok igyekszik előidézni.

Az Egyesült Államok és Kína közötti fokozódó feszültségek arra késztetik Kínát és hazai cégeit, hogy önállóságra törekedjenek a tudomány és a technológia területén.

Az Egyesült Államok például nemrégiben szigorította a Kínába irányuló mesterséges intelligencia chipek exportjára vonatkozó korlátozásokat, mivel egyre nagyobb az aggodalom, hogy Peking ezeket a chipeket a katonai képességeinek fejlesztésére használhatja.

Még nagyobb az aggodalom, hogy ezeket olyan gazdasági előnyre tudja fordítani, amit eddig az USA aktívan igyekezett visszafogni.

Gazdasági háború

A kínai belpiac hatalmas, a helyi igények folyamatosan fejlődnek. A milliárdos lakosságú országban hagyománya van az importált technológia újrahasznosításának, majd olcsón piacra dobásának.

Az AI esetében ezt most az USA látványosan igyekszik megakadályozni, úgy is, hogy az ehhez kellő eszközök túlnyomó részét a kínai fenyegetettségi körbe tartozó Tajvanon állítják elő.

Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )
Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )

2018-ban az Egyesült Államok megtiltotta, hogy állami intézmények Huawei-berendezéseket vagy -szolgáltatásokat szerezzenek be. 2019-ben a Huawei felkerült az Egyesült Államok kereskedelmi feketelistájára, amely korlátozza az amerikai cégeket abban, hogy üzleteljenek a kínai vállalattal. Az USA korlátozta a Huawei hozzáférését a külföldön gyártott, amerikai technológiákkal készült félvezetőkhöz is.

"A szellemi tulajdonjogok védelmének fontossága megerősítést nyert a fejlett technológiák és adatok feletti elsőbbségért folytatott harcban, ami kiválthatta a kínai cégek által benyújtott kérelmek megugrását" - mondta Osaka a Nikkei Asia-nak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG