3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ebben az összetűzésben nem sülnek el lőfegyverek, a világgazdaság szempontjából legalább annyira releváns, hogy a két vezető nagyhatalom milyen frontokat nyit a technológia terén a saját geopolitikai harcában.

A Nikkei Asia jelentése szerint a kínai vállalatok a kiberbiztonsági technológiai ágazatban egyre nagyobb teret hódítanak a globális szabadalmi hadakozásban.

Az olyan kínai cégek, mint a Huawei és a Tencent a Nikkei által a LexisNexis amerikai információs szolgáltatóval együttműködve összeállított adatok alapján a kiberbiztonsági technológiai ágazatban augusztusban a 10 legnagyobb globális szabadalomból hatot a kínai és a tajvani cégek tartottak nyilván. Az adatok 95 országban és régióban bejegyzett szabadalmakat vettek figyelembe – írja a CNBC.

A jelentés szerint az amerikai számítógépgyártó IBM áll az élen 6363 szabadalommal, amelyet a Huawei és a Tencent követ 5735, illetve 4803 szabadalommal.

Az első 10 között szerepel az Alibaba pénzügyi ága, az Ant Group, a hatodik helyen 3922 szabadalommal, valamint az Alibaba Group Holding a Nikkei szerint 3 122 szabadalommal. A China Investment Corp. állami vagyonalap 3 042 szabadalommal rendelkezik.

A jelentésből az következik, hogy a kínai, állami támogatással is bíró cégek házon belül oldják meg azokat a piaci problémáikat, amelyeket az Egyesült Államok igyekszik előidézni.

Az Egyesült Államok és Kína közötti fokozódó feszültségek arra késztetik Kínát és hazai cégeit, hogy önállóságra törekedjenek a tudomány és a technológia területén.

Az Egyesült Államok például nemrégiben szigorította a Kínába irányuló mesterséges intelligencia chipek exportjára vonatkozó korlátozásokat, mivel egyre nagyobb az aggodalom, hogy Peking ezeket a chipeket a katonai képességeinek fejlesztésére használhatja.

Még nagyobb az aggodalom, hogy ezeket olyan gazdasági előnyre tudja fordítani, amit eddig az USA aktívan igyekezett visszafogni.

Gazdasági háború

A kínai belpiac hatalmas, a helyi igények folyamatosan fejlődnek. A milliárdos lakosságú országban hagyománya van az importált technológia újrahasznosításának, majd olcsón piacra dobásának.

Az AI esetében ezt most az USA látványosan igyekszik megakadályozni, úgy is, hogy az ehhez kellő eszközök túlnyomó részét a kínai fenyegetettségi körbe tartozó Tajvanon állítják elő.

Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )
Kína magasra vonja a lobogót (Fotó: Depositphotos )

2018-ban az Egyesült Államok megtiltotta, hogy állami intézmények Huawei-berendezéseket vagy -szolgáltatásokat szerezzenek be. 2019-ben a Huawei felkerült az Egyesült Államok kereskedelmi feketelistájára, amely korlátozza az amerikai cégeket abban, hogy üzleteljenek a kínai vállalattal. Az USA korlátozta a Huawei hozzáférését a külföldön gyártott, amerikai technológiákkal készült félvezetőkhöz is.

"A szellemi tulajdonjogok védelmének fontossága megerősítést nyert a fejlett technológiák és adatok feletti elsőbbségért folytatott harcban, ami kiválthatta a kínai cégek által benyújtott kérelmek megugrását" - mondta Osaka a Nikkei Asia-nak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG