1p
A jelek szerint az ázsiai ország több lehetőséget is megfontol, miként gyengíthetné, vagy válthatná ki a dollárt. Nem titkolt célja, hogy akár a jüanra is lecserélné az elszámolásokban. De a jelek szerint más megoldást sem tart kizártnak.

A Brazíliából, Oroszországból, Indiából, Kínából és Dél-Afrikából álló - nevük angol kezdőbetűjéből képzett rövidítéssel - BRICS-országok szerint a dollár helyett a jelenleg csak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elszámolási egységeként szolgáló SDR lehetne a világ első számú tartalékvalutája - írja az aranybefektetésekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt.

1 SDR - angolul Special Drawing Rights, azaz különleges lehívási jogok. 1 SDR egyenlő 1,5042 amerikai dollárral.

Az elemzés szerint a BRICS-országok március végi, a dél-afrikai csúcstalálkozójukon azzal érveltek, hogy az SDR stabilitást vinne a világ pénzügyi rendszerébe, miután - fogalmaztak - az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed instabillá teszi a dollárt azáltal, hogy ezermilliárdokat pumpál belőle a világgazdaságba.

Új intézmény, sajátos feladattal?

A BRICS-országok szerint negatívan hathat a szegényebb országokra, hogy a fejlett államok jegybankjai a saját valutájukkal árasztják el a világot. Ezért is változtatnának az SDR értékét meghatározó, az IMF igazgatósága által ötévente felülvizsgált valutakosár összetételén. A kosárban a nemzetközi kereskedelemben leggyakrabban használt pénznemek szerepelnek, 2016-ig például négy valuta: az amerikai dollár 41,9, az euró 37,4, az angol font 11,3, a japán jen 9,4 százalékos súllyal.

Az IMF és a Világbank helyett a BRICS-országok új globális fejlesztési intézményt javasolnak, amely hozzájárulhatna, hogy csökkenjen az amerikai dollár, mint a legfontosabb globális tartalékvaluta szerepe a nemzetközi kereskedelemben. Ebből a célból a tavaly egymás között 75 milliárd dollár értékben kétoldalú forgalmat elért Brazília és Kína éppen a csúcstalálkozón írt alá megállapodást arról, hogy a következő három évben áruforgalmukból évente mintegy 30 milliárd dollárt saját valutáikban számolnak el.

Annak ellenére, hogy a BRICS adja a világ népességének közel felét, 14 ezer milliárd dolláros összesített GDP-jük nagyjából az Egyesült Államokéval egyenlő. Magyarország ez év március végi, közel 35,5 milliárd eurós nemzetközi tartalékából mindössze 248 millió eurónak megfelelő volt az SDR - olvasható az elemzésében.

Kína nemcsak a BRICS-javaslattal gyengítené a dollár szerepét. Ahogy a Privátbankár nemrég megírta, Kína nem bánná, ha a nemzetközi kereskedelemben nem dollárban, hanem világszerte jüanban számolnának el. És a jelek szerint ez még egyes európai országtól sem állna távolt. Részletek >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG