A Brazíliából, Oroszországból, Indiából, Kínából és Dél-Afrikából álló - nevük angol kezdőbetűjéből képzett rövidítéssel - BRICS-országok szerint a dollár helyett a jelenleg csak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elszámolási egységeként szolgáló SDR lehetne a világ első számú tartalékvalutája - írja az aranybefektetésekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt.
1 SDR - angolul Special Drawing Rights, azaz különleges lehívási jogok. 1 SDR egyenlő 1,5042 amerikai dollárral. |
Az elemzés szerint a BRICS-országok március végi, a dél-afrikai csúcstalálkozójukon azzal érveltek, hogy az SDR stabilitást vinne a világ pénzügyi rendszerébe, miután - fogalmaztak - az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed instabillá teszi a dollárt azáltal, hogy ezermilliárdokat pumpál belőle a világgazdaságba.
Új intézmény, sajátos feladattal?
A BRICS-országok szerint negatívan hathat a szegényebb országokra, hogy a fejlett államok jegybankjai a saját valutájukkal árasztják el a világot. Ezért is változtatnának az SDR értékét meghatározó, az IMF igazgatósága által ötévente felülvizsgált valutakosár összetételén. A kosárban a nemzetközi kereskedelemben leggyakrabban használt pénznemek szerepelnek, 2016-ig például négy valuta: az amerikai dollár 41,9, az euró 37,4, az angol font 11,3, a japán jen 9,4 százalékos súllyal.
Az IMF és a Világbank helyett a BRICS-országok új globális fejlesztési intézményt javasolnak, amely hozzájárulhatna, hogy csökkenjen az amerikai dollár, mint a legfontosabb globális tartalékvaluta szerepe a nemzetközi kereskedelemben. Ebből a célból a tavaly egymás között 75 milliárd dollár értékben kétoldalú forgalmat elért Brazília és Kína éppen a csúcstalálkozón írt alá megállapodást arról, hogy a következő három évben áruforgalmukból évente mintegy 30 milliárd dollárt saját valutáikban számolnak el.
Annak ellenére, hogy a BRICS adja a világ népességének közel felét, 14 ezer milliárd dolláros összesített GDP-jük nagyjából az Egyesült Államokéval egyenlő. Magyarország ez év március végi, közel 35,5 milliárd eurós nemzetközi tartalékából mindössze 248 millió eurónak megfelelő volt az SDR - olvasható az elemzésében.
Kína nemcsak a BRICS-javaslattal gyengítené a dollár szerepét. Ahogy a Privátbankár nemrég megírta, Kína nem bánná, ha a nemzetközi kereskedelemben nem dollárban, hanem világszerte jüanban számolnának el. És a jelek szerint ez még egyes európai országtól sem állna távolt. Részletek >>