Fellegi Tamás, a Privátbankár.hu elemzője. Fotó: Őry Gábor / Privátbankár.hu |
A Gazdasági Rádió Reggeli Monitor c. műsorának hétfő reggeli vendége ezúttal is Fellegi Tamás, a Privatbankar.hu újságírója volt. A mai témák: Kína gazdasága és valutája, valamint Oroszország jelene és jövője az olajárak és a szankciók fényében.
Kína
Kína gazdasága már abszolút értéken is a második az USA után, de vásárlóerő paritáson lassan már első. Iparának és külkereskedelmének mérete alapján pedig pláne az élen van, ugyanakkor valutája nem tölti be azt a funkciót, amit a két másik óriási gazdasági erő valutája, a dollár és az euró betölt.
Nem is az a gond elsősorban, hogy más országok nem használják még tartalékvalutaként, hanem az, hogy a jüan korlátozott piaci szereplése és kötött árfolyama lehetetlenné teszi, hogy a piac korrigálja a kínai kereskedelmi többletet, elsősorban Amerikával szemben. Valószínű, hogy az ebből adódó igény hatására Kína idővel liberalizálni fogja devizapiacát, bár egyelőre a csökkenő ütemű gazdasági növekedés stimulálásával van elfoglalva, amit egyelőre kamatcsökkenéssel valósít meg.
Oroszország
Oroszország nagy pompával, katonai parádéval, és több városban ünnepelte meg a 2. világháborús győzelem 70. évfordulóját. Nem véletlenül az oroszok legnagyobb ünnepe: egyrészt ők szenvedték el a legnagyobb emberveszteséget a nácik elleni harcban, másrészt végül történelmük legjelentősebb győzelmét aratták: szuperhatalomként kerültek ki a háborúból.
Ez az utóbbi években különösen lényeges lett, miután a Szovjetunió felbomlása után Oroszország évekig egy gyenge, megalázott ország volt, és Putyin 15 év alatt ismét büszke nagyhatalmat csinált belőle. Az ünnepnek voltak hagyományos, a szovjet korszakra emlékeztető elemei (a katonai eszközök felvonultatása), de voltak modern, látványos részei is: este sok városban volt tűzijáték, mondhatni „after party”.
Oroszországot az eső olajár és a szankciók miatt komoly gazdasági sokk érte tavaly, de ezt végül rugalmasan tudta kezelni részben az erre az esetre képzett óriási valutatartalék, másrészt polgárainak erős lojalitása segítségével. Az olajár azóta emelkedett, így a helyzet amúgy is sokat javult, a szankciók pedig örökké úgysem fenntarthatók, ráadásul csak mérsékelten hatékonyak: csak a nyugat alkalmazza őket, de Kínával és a világ sok más részével egyre bővülnek Oroszország gazdasági kapcsolatai. Mindenesetre amíg az olajkorszak tart, Oroszország gazdaságilag rendben lesz.