3p
Kína gazdasága alapján lassan világelső, de valutája méltatlanul el van hanyagolva. Oroszország büszke nagyhatalomként ünnepelte történelme legnagyobb győzelmét.
Fellegi Tamás, a Privátbankár.hu elemzője. Fotó: Őry Gábor / Privátbankár.hu

A Gazdasági Rádió Reggeli Monitor c. műsorának hétfő reggeli vendége ezúttal is Fellegi Tamás, a Privatbankar.hu újságírója volt. A mai témák: Kína gazdasága és valutája, valamint Oroszország jelene és jövője az olajárak és a szankciók fényében.

Kína

Kína gazdasága már abszolút értéken is a második az USA után, de vásárlóerő paritáson lassan már első. Iparának és külkereskedelmének mérete alapján pedig pláne az élen van, ugyanakkor valutája nem tölti be azt a funkciót, amit a két másik óriási gazdasági erő valutája, a dollár és az euró betölt.

Nem is az a gond elsősorban, hogy más országok nem használják még tartalékvalutaként, hanem az, hogy a jüan korlátozott piaci szereplése és kötött árfolyama lehetetlenné teszi, hogy a piac korrigálja a kínai kereskedelmi többletet, elsősorban Amerikával szemben. Valószínű, hogy az ebből adódó igény hatására Kína idővel liberalizálni fogja devizapiacát, bár egyelőre a csökkenő ütemű gazdasági növekedés stimulálásával van elfoglalva, amit egyelőre kamatcsökkenéssel valósít meg.

Oroszország

Oroszország nagy pompával, katonai parádéval, és több városban ünnepelte meg a 2. világháborús győzelem 70. évfordulóját. Nem véletlenül az oroszok legnagyobb ünnepe: egyrészt ők szenvedték el a legnagyobb emberveszteséget a nácik elleni harcban, másrészt végül történelmük legjelentősebb győzelmét aratták: szuperhatalomként kerültek ki a háborúból.

Ez az utóbbi években különösen lényeges lett, miután a Szovjetunió felbomlása után Oroszország évekig egy gyenge, megalázott ország volt, és Putyin 15 év alatt ismét büszke nagyhatalmat csinált belőle. Az ünnepnek voltak hagyományos, a szovjet korszakra emlékeztető elemei (a katonai eszközök felvonultatása), de voltak modern, látványos részei is: este sok városban volt tűzijáték, mondhatni „after party”.

Oroszországot az eső olajár és a szankciók miatt komoly gazdasági sokk érte tavaly, de ezt végül rugalmasan tudta kezelni részben az erre az esetre képzett óriási valutatartalék, másrészt polgárainak erős lojalitása segítségével. Az olajár azóta emelkedett, így a helyzet amúgy is sokat javult, a szankciók pedig örökké úgysem fenntarthatók, ráadásul csak mérsékelten hatékonyak: csak a nyugat alkalmazza őket, de Kínával és a világ sok más részével egyre bővülnek Oroszország gazdasági kapcsolatai. Mindenesetre amíg az olajkorszak tart, Oroszország gazdaságilag rendben lesz.

A teljes interjút itt lehet meghallgatni >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG