A kínai hatóságok vizsgálatot indítottak az ország egyik legnagyobb árnyékbankja ellen, amely milliárdokat kölcsönzött ingatlancégeknek - írja a BBC. A Zhongzhi Enterprise Group (ZEG) vagyonkezelő részlege csúcspontján állítólag több mint egy billió jüant (139 milliárd dollár; 110 milliárd font) kezelt.
A hatóságok a hétvégén kiadott közleményükben közölték, hogy a cég ellen "illegális bűncselekmények gyanúja miatt" nyomoznak. Mindez napokkal azután történt, hogy a ZEG fizetésképtelennek nyilvánította magát.
A kedvezőnek aligha minősíthető fejlemény olyankor történik, amikor Kína ingatlanpiaca válságban van, ezzel globális szinten is kihat a növekedési kilátásokra. A bajba jutott cég állítólag múlt héten levélben közölte a befektetőivel, hogy kötelezettsége kétszer annyi, mint amit ki tudna fizetni. Itt akár 64 milliárd dollár is lehet a kitettség, miközben a becslések szerint a cég számláin jelenleg mindössze 38 milliárd dollár van.
Bár a hatóságok közölték, hogy "számos gyanúsítottal" szemben "büntetőjogi kényszerintézkedéseket" hoztak, még mindig nem világos, hogy ez kiket érint, és hogy milyen szerepet játszottak a cégben.
Pénz az árnyékból
A ZEG a kínai árnyékbanki ágazat egyik főszereplője, amely kifejezés a hagyományos szabályozott banki tevékenységen kívül eső hitelezők, brókerek és más hitelközvetítők rendszerét jelöli. A szabályozatlan árnyékbankrendszerre nem vonatkoznak ugyanolyan kockázati, likviditási és tőkekorlátozások, mint a hagyományos bankokra.
A kínai árnyékbankszektor jelentős tényező az ország gazdasági működésében, amiről az állam tud, és a növekedési megfontolásai miatt megtűri. Értéke körülbelül 3 milliárd dollár. Gyakran pénzügyi mentőövként szolgál az ország ingatlanszektorának. Az egykor virágzó iparágat súlyos hitelválság sújtotta, és a legnagyobb cégek némelyike a pénzügyi összeomlás szélén áll.
Sötétből lesz lakás
Mint azt mi is lapunk is megírta, nagy a hasonlóság a kínai és magyar piaci igények között, úgyis, mint a saját ingatlan iránti igény. Ez egyben a kínai újabb válságának is az oka, ami mérete miatt jelentős kockázatot hordoz.
A bajba jutott ingatlanfejlesztők jelenleg a bankok eszközeinek 30 százalékát kitevő összeggel tartoznak a kínai bankoknak. Miután az Evergrande ingatlanfejlesztő összeomlott, és nemrégiben a Country Garden pénzügyi gondjait is kezelni kell, megnyugvásra nincs ok.
Kínában a megtűrt, és jobb finanszírozási közeget ígérő árnyékbankok eddig párhuzamosan tudtak működni az államilag szabályozott intézményékkel.
A mostani piaci üzenet alapján ez változik, a bankszektor és az ingatlanbefektetők irányába is.
Kína gazdasági teljesítményének egyharmadát az ingatlanszektor adja. Ez magában foglalja a házakat, a bérleti és közvetítői szolgáltatásokat, valamint az építőanyagokat és a lakásokba szánt árukat gyártó iparágakat.
A legfrissebb adatok szerint a kínai gazdaság 4,9 százalékkal bővült a július és szeptember közötti három hónapban. Ez lassabb, mint az előző negyedévben, amikor a gazdaság 6,3 százalékkal nőtt.