4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben itthon még a munka-alapú gazdasági modell bukása és a versenyképesség zuhanása a téma, Németországban, Kínában és Ausztráliában már élénken elemzik Trump várható kereskedelempolitikai lépéseit. Trump egyik főideológusa múlt szombaton 18 százalékos áfát javasolt minden termékre és szolgáltatásra, amely belép az USA-ba.
Donald Trump. Kép forrása: EPA

Már több, mint két hét eltelt Trump megválasztása óta és az egyik legnagyobb kérdés még mindig ott lóg a levegőben. Mármint, hogy kampányígéretéhez híven kirobbantja-e a globális kereskedelmi háborút? A Trump mügött álló kemény mag egyik fő ideológusa, Pat Buchanan friss írása szerint november 8-án az amerikai választók felhatalmazást adtak a 20. századi globalista kereskedelmi politika felrúgására.

Buchanan szerint igenis fel kell számolni az évi 800 milliárd dollárt kitevő amerikai kereskedelmi deficitet és vissza kell hozni a feldolgozóipari állásokat Mexikóból és Kínából, bárhogyan is jajveszékelnek „a NAFTA Republikánusok”. Buchanan hivatkozik Kevin Kearnsre az Amerikai Üzleti és Ipari Tanácsból, aki szerint az ázsiai és európai protekcionisták a valutájuk manipulációja mellett áfát vetnek ki az amerikai árukra. Buchanan és Kearns is ezért 18 százalékos áfát vetne ki minden termékre és szolgáltatásra, amely belép az USÁ-ba. Az ebből keletkező több száz milliárd dolláros bevételből radikálisan csökkenteni lehetne az adókat az amerikai termelők számára.

Itthon még a munkaalapú társadalom bukása a téma

Bár a magyar export GDP-hez viszonyított aránya 89 százalék volt idén az első fél évben és az ország a világ 35. legnagyobb exportőre, az óceán túloldalán feljövő viharfelhők mintha egyelőre senkit sem érdekelnének itthon. Hazánkban még mindig arról folyik a vita, hogy hat év után miként jött rá a miniszterelnök arra, miszerint sehova sem vezet a munka-alapú gazdasági modellje, és inkább az innovációra és a versenyképességre kellene ráfeküdni. Németországban viszont eközben komoly vita bontakozott ki a horizonton feljövő viharról.

Káncz Csaba

A Süddeutsche Zeitung párhuzamot von Trump gazdasági nacionalizmusa és a Smoot-Hawley Törvény között, amely drasztikusan megemelte az amerikai vámokat a külföldi termékekre 1930-ban. Ezen törvény és más protekcionista intézkedések következményeképpen „1933-ra a globális kereskedelem a korábbi szint egyharmadára zuhant”. A fatális döntés „hozzájárult a világ gazdasági krízisének eszkalációjához, amely millióktól lopott el munkahelyeket és diktátorokat segített hatalomba”.

Kína Európa felé fordulna

Ázsiában is feszülten várják Trump következő lépését. Hiszen az új elnök azzal fenyegetett a kampányban, hogy „valuta-manipulátornak” nevezi meg Kínát és akár 45 százalékos büntetővámot vet ki a termékeikre. A kínai állami tulajdonú Global Times szerint abban az esetben „a Boeing rendeléseket lecseréljük Airbus-okra, az iPhone eladások beomlanak és az amerikai kukorica- és szójabab importját felfüggesztjük”. A Daiwa Securities elemzése szerint egy amerikai 15 százalékos büntetővám a kínai gazdasági növekedést 1 százalékkal vetné vissza és Kína kereskedelmi partnerei is lassúbb növekedéssel szembesülhetnének.

Természetes tehát, hogy az ausztrál médiumokban is heves vita robbant ki a napokban Trump következő lépéseiről. Tim Harcourt, a New South Wales Egyetem kutatója szerint Trump az 1920-as évekbeli Herbert Hoover óta a legbezárkózóbb és legprotekcionistább elnök lehet. Peter Martin közgazdász rámutat arra, hogy Kína legnagyobb piaca az USA, amely teljes exportjának 18 százalékát veszi föl. Martin szerint a kínai kereslet akár csekély visszaesése is fejreállíthatja az ausztrál költségvetést.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG