4p
Miközben itthon még a munka-alapú gazdasági modell bukása és a versenyképesség zuhanása a téma, Németországban, Kínában és Ausztráliában már élénken elemzik Trump várható kereskedelempolitikai lépéseit. Trump egyik főideológusa múlt szombaton 18 százalékos áfát javasolt minden termékre és szolgáltatásra, amely belép az USA-ba.
Donald Trump. Kép forrása: EPA

Már több, mint két hét eltelt Trump megválasztása óta és az egyik legnagyobb kérdés még mindig ott lóg a levegőben. Mármint, hogy kampányígéretéhez híven kirobbantja-e a globális kereskedelmi háborút? A Trump mügött álló kemény mag egyik fő ideológusa, Pat Buchanan friss írása szerint november 8-án az amerikai választók felhatalmazást adtak a 20. századi globalista kereskedelmi politika felrúgására.

Buchanan szerint igenis fel kell számolni az évi 800 milliárd dollárt kitevő amerikai kereskedelmi deficitet és vissza kell hozni a feldolgozóipari állásokat Mexikóból és Kínából, bárhogyan is jajveszékelnek „a NAFTA Republikánusok”. Buchanan hivatkozik Kevin Kearnsre az Amerikai Üzleti és Ipari Tanácsból, aki szerint az ázsiai és európai protekcionisták a valutájuk manipulációja mellett áfát vetnek ki az amerikai árukra. Buchanan és Kearns is ezért 18 százalékos áfát vetne ki minden termékre és szolgáltatásra, amely belép az USÁ-ba. Az ebből keletkező több száz milliárd dolláros bevételből radikálisan csökkenteni lehetne az adókat az amerikai termelők számára.

Itthon még a munkaalapú társadalom bukása a téma

Bár a magyar export GDP-hez viszonyított aránya 89 százalék volt idén az első fél évben és az ország a világ 35. legnagyobb exportőre, az óceán túloldalán feljövő viharfelhők mintha egyelőre senkit sem érdekelnének itthon. Hazánkban még mindig arról folyik a vita, hogy hat év után miként jött rá a miniszterelnök arra, miszerint sehova sem vezet a munka-alapú gazdasági modellje, és inkább az innovációra és a versenyképességre kellene ráfeküdni. Németországban viszont eközben komoly vita bontakozott ki a horizonton feljövő viharról.

Káncz Csaba

A Süddeutsche Zeitung párhuzamot von Trump gazdasági nacionalizmusa és a Smoot-Hawley Törvény között, amely drasztikusan megemelte az amerikai vámokat a külföldi termékekre 1930-ban. Ezen törvény és más protekcionista intézkedések következményeképpen „1933-ra a globális kereskedelem a korábbi szint egyharmadára zuhant”. A fatális döntés „hozzájárult a világ gazdasági krízisének eszkalációjához, amely millióktól lopott el munkahelyeket és diktátorokat segített hatalomba”.

Kína Európa felé fordulna

Ázsiában is feszülten várják Trump következő lépését. Hiszen az új elnök azzal fenyegetett a kampányban, hogy „valuta-manipulátornak” nevezi meg Kínát és akár 45 százalékos büntetővámot vet ki a termékeikre. A kínai állami tulajdonú Global Times szerint abban az esetben „a Boeing rendeléseket lecseréljük Airbus-okra, az iPhone eladások beomlanak és az amerikai kukorica- és szójabab importját felfüggesztjük”. A Daiwa Securities elemzése szerint egy amerikai 15 százalékos büntetővám a kínai gazdasági növekedést 1 százalékkal vetné vissza és Kína kereskedelmi partnerei is lassúbb növekedéssel szembesülhetnének.

Természetes tehát, hogy az ausztrál médiumokban is heves vita robbant ki a napokban Trump következő lépéseiről. Tim Harcourt, a New South Wales Egyetem kutatója szerint Trump az 1920-as évekbeli Herbert Hoover óta a legbezárkózóbb és legprotekcionistább elnök lehet. Peter Martin közgazdász rámutat arra, hogy Kína legnagyobb piaca az USA, amely teljes exportjának 18 százalékát veszi föl. Martin szerint a kínai kereslet akár csekély visszaesése is fejreállíthatja az ausztrál költségvetést.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG