4p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Budapesti Corvinus Egyetemről tavaly októberben rendkívüli felmondással elbocsátott oktató október 9-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a vendégünk. Akivel két témát is alaposabban körbe tudunk járni. Egyrészt a felsőoktatás helyzetét, amelyet befolyásolt a szektorra erőltetett modellváltás, az alapítványok megjelenése, másrészt a magyar gazdaság állapotát, lévén, hogy Ádám Zoltán közgazdász végzettségű. A szakemberrel élőben zajló beszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni. 

Az október 9-én, szerdán 15:30-kor kezdődő rendezvényünk teljesen ingyenes, csupán egy regisztráció szükséges hozzá, melyet az alábbi linken tehetnek meg:

Regisztráljon most! >>> 

Nagy port vert fel, amikor tavaly a Budapesti Corvinus Egyetem elbocsátotta Ádám Zoltánt, mivel nem engedte levizsgázni az ország egyik legbefolyásosabb családjának sarját, ami láttán a família az egyetem vezetésénél elérte, hogy mégiscsak levizsgázhasson a gyerekük, noha már a vizsgára bocsátás feltételeit sem teljesítette. (Ma már tudjuk, hogy „a Magyarország húsz leggazdagabbja közé tartozó milliárdos és kiemelt Mol-részvényes” jellemzés Rahimkulov Timurt takarja.)

Ádám Zoltán esete rávilágít a felsőoktatási intézményekre néhány éve ráerőltetett modellváltás negatívumaira, amely tulajdonképpen nem az oktatás színvonalának a javítását célozta, sokkal inkább azt, hogy az uralkodó rezsim, ez esetben a NER által kívánatosnak tartott szellemiségű diákokat képezzenek, méghozzá nem állami köntösben, hanem a megbízható káderek által irányított, nagyvállalatok által tulajdonolt alapítványokon keresztül.

Vajon mindez milyen hátrányokkal járt, mekkora kárt okozott, mennyire vetette vissza a hazai felsőoktatást? És vajon van-e a modellváltásnak pozitív hatása? Milyen helyzetben van a magyar felsőoktatás az uniós standardokhoz és tendenciákhoz képest, és milyen következményekkel járhat a felsőoktatásban egy 2026 tavaszi esetleges kormányváltás?

S mi a helyzet a magyar gazdasággal, amely évek óta a rossz adatok tengerében dagonyázik? A Covid lecsengését és az orosz-ukrán háború kitörését követően hosszabb időn át messze a magyar infláció volt a legmagasabb a 27 tagállamot számláló Európai Unióban – de volt olyan időszak, amikor az egész kontinensen is csak a hiperinflációval régóta sikertelenül küszködő törököké volt a mi fogyasztóiár-indexünkénél nagyobb. Bár most már jóval kisebb a hazai pénzromlás, még mindig a mezőny alsó felében tanyázunk.

Hiába tornászta fel magasra a magyarországi reálbéreket a minimálbér és a garantált bérminium emelése, mintha az átlagemberek többsége ezt nem érezné – némi idő után a kormány is rájött arra, hogy azért nem költenek olyan ütemben, mert tartanak a jövőtől, attól, visszatérnek-e még a nehéz idők. S mivel a vállalatok hozzáállása is hasonló, miközben az állami költségvetés helyzete is siralmas, a mindkét szektor által visszafogott beruházások sem tudják stimulálni a hazai gazdaságot, rózsaszín álommá téve ezzel a kormány 4, majd 2,5, de ma már csak 1,5-2 százalékos növekedési céljait.

Ádám Zoltán október 9-én, szerdán 15 óra 30-kor a Klasszis Klubban válaszol a kérdésekre
Ádám Zoltán október 9-én, szerdán 15 óra 30-kor a Klasszis Klubban válaszol a kérdésekre
Fotó: Ádám Zoltán


A Magyar Nemzeti Bank eddig viszonylag ellenállt annak, hogy nagyobb kamatcsökkentéssel próbálja meg serkenteni a gazdaságot, ám élén jövő márciusban váltás lesz és félő, hogy a Matolcsy György szinte biztos utódjának számító, ma még pénzügyminiszter Varga Mihály is ugyanennyire előtérbe helyezi-e az infláció elleni küzdelmet. Ha nem, akkor mi lehet ennek a vége? Hol lehet például a forint euróval szembeni árfolyama, amely az utóbbi időben a gyenge makrogazdasági adatok ellenére sem szállt el, miután relatíve erősen tartották a kedvező külső adatok – külker. és folyó fizetési mérleg –, bár az utóbbi időben már azok is romlottak?

Hogyan látja mindezt az utóbbi években elsősorban politikai gazdaságtani kutatásokkal foglalkozó – a demokratizálódás és az autokratizálódás gazdaságtanát vizsgáló – Ádám Zoltán? Lesz tehát mit átbeszélnünk a közgazdaságtanból doktorált, de szociológus és politikatudományi végzettséggel is rendelkező vendégünkkel.

Lesz mit átbeszélnünk következő Klasszis Klubunk vendégével. A szokás szerint ezúttal is egyórásra tervezett beszélgetés során azonban nemcsak mi tesszük fel kérdéseinket, erre olvasóinknak, nézőinknek is lesz lehetőségük. Az adás alatt chaten, valamint előzetesen, a klasszisklub@privatbankar.hu címre is elküldhetik kérdéseiket.

Az október 9-én, szerdán 15:30-kor kezdődő rendezvényünk teljesen ingyenes, csupán egy regisztráció szükséges hozzá, melyet az alábbi linken tehetnek meg:  

Regisztráljon most! >>> 

Beszámolók a korábbi Klasszis Klub rendezvényeinkről:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb a baj kínai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 10:04
Ötödik hónapja nem tud kimászni a gödörből a kínai feldolgozóipar.
Makro / Külgazdaság Van szegmens, ahol 8,8 százalékot nőttek az ipari termelői árak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 08:44
De olyan is, ahol pedig csökkentek augusztusban. Itt vannak a KSH legújabb adatai.
Makro / Külgazdaság Ennyit az uniós pénzekről? Újabb frontot nyit a Fidesz az Európai Parlament ellen
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 27. 11:19
Bepereli a kormánypárt EP-képviselője az Európai Parlamentet - tovább nő a feszültség az európai intézmények és a magyar kormány között?
Makro / Külgazdaság Mégis mi történt a magyar munkaerőpiacon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 27. 11:02
Az elemzők is a munkaerőpiaci adatok mögé néztek.
Makro / Külgazdaság Szeptemberben már inkább ne tankoljon, aki jól akar járni!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 27. 10:21
Ilyen árváltozások jönnek a hétvégén.
Makro / Külgazdaság Tippeljen, hány magyarral lett kevesebb nyolc hónap alatt!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 27. 08:44
Segítség: 10 százalékkal kevesebb gyermek jött a világra, mint a tavalyi hasonló időszakban, a halálozások száma viszont csak 1,4 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság 12 ezerrel több magyar van munka nélkül, átlagosan majdnem 10 hónapig keresnek állást
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 27. 08:32
Az előző év augusztusához képest többen dolgoznak, mégis nőtt a munkanélküliség
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék gyomrost vittek be a nyugdíjasoknak?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 26. 09:57
Csökkentette a jegybank a jövő évi növekedési előrejelzést, ami azt jelenti, lehet, hogy 2025-ben sem fognak nyugdíjprémiumot kapni idős honfitársaink.
Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak? Újra drágulás jön a kutaknál
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 25. 10:38
4 forinttal drágul a dízel.
Makro / Külgazdaság Jelentős állami támogatásból modernizálják a Dacia gyárát
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 25. 08:28
Nem fog munkahelyeket teremteni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG