A munkanélküli fiatalok fele elhagyná a lakhelyét, ha máshol kapna munkát, miközben ugyanennyi szívesen költözne el egy új álláslehetőség miatt az Európai Unióban. Az adatok szerint a magyar munkanélküli, 20 és 34 év közötti fiatalok 55 százaléka nem költözne el munka miatt – derült ki az unió statisztikai hivatalának közleményéből.
Az Eurostat 2016-os felmérése szerint a mobilitásra készen álló munkanélküli fiatalok 21 százaléka kizárólag lakhelye szerinti országban költözne másik településre, míg 12 százalékuk lenne hajlandó egy másik uniós tagállamba költözni munkavállalás miatt. További 17 százalékra tehető azok száma, akik elhagynák az unió területét is azért, hogy munkába állhassanak.
A mobilitásban nagy szerepet játszik a fiatalok képzettsége: a magas iskolai végzettségűek inkább készen állnak arra, hogy a munka miatt máshová költözzenek. Az Európai Unióban a 20-34 év közötti foglalkoztatottak 90 százaléka nem váltott munkahelyet a vizsgált időszakban, így nem is költözött. Más tagállamba a foglalkoztatottak mindössze 1 százaléka költözött, míg 8 százalékuk az országon belül költözött munkahelye miatt.
Fiatal munkavállalók, akik készek költözni új munkalehetőség esetén (20 és 34 év közötti korosztály)
Forrás: Eurostat |
Nem nagyon mennének az EU-n kívül
Az Eurostat felmérése szerint a fiatalok körében országon belül Máltán a legkisebb a mobilitási hajlandóság (27 százalék), de Hollandiában (31 százalék) és Cipruson (32 százalék) is alacsony viszonylag ez az arány. Országon belül a román és a német fiatalok a legmobilabbak (37 százalék), míg külföldre a legtöbben Észtországból és Horvátországból (26 százalék), majd Szlovéniából (25 százalék) mennének dolgozni. Az unión kívül a legtöbben Svédországból (34 százalék), Spanyolországból és Finnországból (28 százalék) illetve Franciaországból (27 százalék) vállalnának munkát..
A nem reprezentatív felmérés szerint adatai szerint a magyar munkanélküli fiatalok több mint fele nem költözne el egy munkalehetőség kedvéért, csupán 9 százalékuk hagyná el az EU-t egy új munka miatt. 16 százalékuk Magyarországon belül esetleg lakhelyet változtatna, 20 százalékuk az unión belül másik országba is elköltözne új munkahely miatt. A vizsgált időszakban a magyar fiatalok 91 százaléka nem hagyta el lakóhelyét munkahelyvállalás céljából és mindössze 6 százalékuk költözött az országon belül másik településre.