4p

A nagy hitelminősítők léptek, de mit tesz a kormány?

Mintegy 650 milliárd forintos eltérés adódik, csak ezeket figyelembe véve ekkora korrekciót kell végrehajtani. Ez a GDP 0,8 százaléka. Hogy ez valójában 400 vagy 900 milliárd forint, ezt nem tudhatjuk: az ismertetett információhiány mellett ezt a gazdasági növekedés alakulása is befolyásolja - írja a Gránit Alapkezelő egyik elemzőjének a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor-on

Nem sietnek javítani a besorolásunkon
Nem sietnek javítani a besorolásunkon
Fotó: Depositphotos

A szerző szerint a jövőre vonatkozó kilátásokat akár pozitív, akár negatív irányba alapvetően két tényezőcsoport befolyásolja a hitelminősítőknél. Az egyik ilyen tényezőcsoport a politikai tényezők csoportja: az Európai Unióval való kapcsolat változása, a politikai környezet alakulása, a jogállamisági kérdések. 

A második tényezőcsoport a költségvetés állapota, illetve ehhez kapcsolódóan az államháztartási hiány és az államadósság alakulása. Ez szerinte egy jelentős kockázati tényező. A koronavírus, majd az ezt követő energiaválság mindenhol súlyosan érintette a költségvetést: az Európai Unió GDP-arányos költségvetési hiánya a 2019-es 0,4 százalékról 2020-ra 6,7 százalékra emelkedett, majd ezt követően 2023-ig 3,5 százalékról mérséklődött. Ez tehát az unió átlagát tekintve is meghaladja a 3 százalékos előírást. Magyarországon a hiány a 2019-es 2,0 százalék után 2020-ra 7,6 százalékra emelkedett, majd 2023-ban is magasan, 6,7 százalékon alakult – ennél csak a 7,4 százalékos olasz hiány volt nagyobb, de nem sokkal maradt el tőle a 6,6 százalékos román deficit sem - emlékeztetett a számokra.

A szerző szerint a hitelminősítőket azonban nemcsak a múlt érdekli, legalább olyan fontos számukra a jövő is, azaz hogy sikerül-e ledolgozni ezt a hiányt. A kormányzati tervekben (a költségvetésben, illetve a tavalyi konvergenciajelentésben) idénre 2,9 százalékos növekedés szerepelt – tavalyra pedig 3,9 százalékos. A 2,9 százalékos idei deficitet azonban a tavalyra várt 1,5, illetve az idénre várt 4,0 százalékos növekedés mellett számították ki. Ennél azonban a makropálya kedvezőtlenebbül alakult: tavaly növekedés helyett 0,9 százalékos visszaesés történt, míg idénre már csak 2,5 százalékos bővülést vár a kormányzat.

Ezzel párhuzamosan lett a tavalyi hiány is jóval magasabb a tervezettnél. Ennek hatására az idei deficitcélt a kormányzat 4,5 százalékra emelte, ám kérdés, hogy ez mennyire lesz tartható. A jelek szerint, ha nem történik semmi, akkor nem lesz tartható. Ez egyrészt adódik abból, hogy az év első négy hónapjában a hiány meghaladta az egész éves előirányzatot (és bár a májusi egyenleg kismértékű pozitívumot mutatott, a decemberi, jellemzően kirívóan magas deficit lehetetlenné teheti a teljesülést). 

"A Standard and Poor’s és a Fitch elemzéséből is arra következtethetünk, hogy a kormányzat konszolidációs tervet vetített számukra előre. Ezt erősíti meg Gulyás Gergely június 13-ai Kormányinfón elmondott véleménye, mely szerint ha szükséges lépéseket tenni a deficitcél elérése érdekében azt megteszik – hogy mennyire állunk közel a deficitcélhoz, az viszont a gazdasági növekedéstől függ."

Mennyire állunk tehát közel a deficitcélhoz, mekkora az a pénzösszeg, amelyet esetleg ki kell igazítani? Erre a kérdésre az elemző nem tudott egykönnyen válaszolni, hiszen a költségvetés kapcsán csak foltokat lát: az eredetileg 2,9 százalékos hiánnyal tervezett költségvetés van érvényben, így ahhoz tudjuk viszonyítani az eltéréseket – noha tudjuk, hogy az azokban szereplő számok már nem igazak. Fontos megemlíteni, hogy az eltérések elemzésénél az Eurostat által figyelembe vett, eredményszemléletű (ESA-módszertan szerinti) hiánnyal foglalkozunk (ennek kellene 3 százalék alatt lennie), ezt pedig a módszertan szerint nem terheli például a reptérvásárlás. 

A magas infláció hozzájárult a költségvetési helyzet romlásához: a monetáris politika szigorítására volt szükség, ami emelte a kamatkiadásokat; a nyugdíjak értékének megőrzése növelte a nyugdíjkiadásokat; a csökkenő vásárlóerő visszafogta a fogyasztást, így az áfa-bevételek értéke mérséklődött. Az infláció leszorítása és alacsony szinten való lehorgonyzása tehát nemcsak a monetáris politika célja, de a fiskális politika számára is kedvező -figyelmeztetett az elemző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Infláció: a szolgáltatások kilógnak a sorból az eurós országokban
Privátbankár.hu | 2024. július 2. 12:44
Az elemzői várakozásokkal összhangban lassult az éves infláció az euróövezetben júniusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Kikaptak a magyar állampapírok, három év pedig eltűnt
Privátbankár.hu | 2024. július 2. 11:08
Nominális értelemben új csúcsot döntött a háztartások pénzügyi vagyona, de az infláció miatt reálértelemben három évet elvesztettek a megtakarítók. 
Makro / Külgazdaság Királyságot csinálnak az USA-ból? Vannak, akik ettől tartanak a trumpos döntés után
Privátbankár.hu | 2024. július 2. 09:06
Joe Biden nyilatkozatban ítélte el az USA Legfelsőbb Bíróságának határozatát, amely lényegében behatárolhatatlanul széles körben büntetlenséget biztosít az amerikai elnököknek döntéseik esetén.
Makro / Külgazdaság Ezermilliárdos mínuszt hozott össze Magyarország
Privátbankár.hu | 2024. július 2. 08:38
A 7852 milliárd forintos bevételhez 9020 milliárdos költés társult. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hova vezet Orbán Viktor első útja
Privátbankár.hu | 2024. július 2. 07:24
Növekszik az esélye, hogy újabb lázadás lesz Oroszországban egy szakértő szerint. 
Makro / Külgazdaság Nem születtek meg a gyerekek, dőlnek a babaváró hitelek?
Vég Márton | 2024. július 1. 18:22
Vége a kötelező akcióknak, indul az otthonfelújítási program és dőlnek a babaváró hitelek. Milyen hatása lehet ezeknek? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Óriásit guríthat Orbán Viktor Brüsszelben: nagy nevek léphetnek át az új frakcióba?
Litván Dániel | 2024. július 1. 15:01
Ha igazak a pletykák, akkor valóban fajsúlyos szereplője lehet az európai politikának a magyar miniszterelnök új pártszövetsége. De a Fidesz már nem lenne vezető ereje annak a formációnak.
Makro / Külgazdaság Mennyit tud profitálni Magyar Péter 2026-ban a mostani eredményből? Závecz Tibort kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. július 1. 12:01
A ZRI Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet alapító-ügyvezetője július 10-én, szerdán 15 óra 30-kor lesz a vendégünk. Bár aznap már bő egy hónapra leszünk az önkormányzati és európai uniós választásoktól, lesz mit megbeszélnünk, gondoljunk csak Magyarország július 1-jétől ketyegő uniós elnökségére. Szokás szerint azonban természetesen nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetnek Závecz Tibortól, ehhez ezúttal is elég lesz egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Lekonyult a beszerzési menedzser index görbéje júniusban
Privátbankár.hu | 2024. július 1. 11:05
A BMI szezonálisan kiigazított értéke 49,4 pontra esett, a korábbi átlagnál alacsonyabb értékre. A részindexek többsége is csökkent, és a zsugorodási tartományban áll.
Makro / Külgazdaság Szeszélyes április a külkereskedelemben?
Privátbankár.hu | 2024. július 1. 08:30
A külkereskedelmi többlet 1,7 milliárd euró volt. Márciushoz képest az export kiigazított volumene 1,2, míg az importé 1,8 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG