A nemzetközi hitelminősítő leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben az "Aa1" szintű - a lehetséges legjobb "Aaa"-nál egy fokozattal gyengébb - brit államadós-osztályzatra.
A Moody's a keddi helyzetértékelésben hangsúlyozta: véleménye szerint továbbra is bizonytalan, hogy a brit kormány képes lesz-e elérni "jónak értékelhető" eredményt a kilépési tárgyalásokon.
Marad a keménykedés?
A cég szerint azzal, hogy a kormány egyelőre a kemény Brexit stratégiáját követi - vagyis ki akar lépni az EU egységes belső piacáról és a vámunióból is -, megnövekedett a kockázata annak, hogy Nagy-Britannia megállapodás nélkül távozik az EU-ból, és az unióval folytatott kereskedelmére a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályai lépnek életbe.
Erre a kockázatra a brit üzleti szektor is már több felhívásban figyelmeztette a brit kormányt.
A Moody's keddi elemzése szerint a politikai és költségvetési kockázatok is növekedtek azóta, hogy a június 8-án tartott előrehozott parlamenti választásokon a Konzervatív Párt vezette brit kormány elvesztette alsóházi többségét. Emiatt a kormány a választások után jegelt több olyan kampányígéretet, amelyek végrehajtása fontos területeken enyhíthette volna a költségvetés kiadási oldalát terhelő feszültségeket, ráadásul a kormány komoly nyomás alá került a kiadások növelése érdekében.
A brit gazdaság növekedése máris lassulásnak indult, és a Moody's várakozása szerint a növekedési lendület az év hátralévő részében jelentősen tovább gyengül.
Alig nő jövőre a gazdaság
A hitelminősítő közölte: a tavaly mért 1,8 százalékos növekedés után 2017-re 1,5 százalékos, jövőre már csak 1 százalékos növekedésre számít a brit gazdaságban. E lassulás fő okai között vannak a Moody's szerint a háztartások fogyasztási kiadásait terhelő tényezők és az üzleti beruházások bizonytalan kilátásai. E jelenségekre más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.
Keddi londoni elemzésében a Moody's közölte: leminősítheti Nagy-Britanniát, ha az EU-val folytatott tárgyalások menete arra vall, hogy a brit kormány nem lesz képes megőrizni az egységes uniós piachoz fűződő kapcsolatrendszer legalább egyes központi elemeit.