4p

Pénteken publikálta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nagy elemszámú vállalati felmérésének eredményeit, amelyet a koronavírus-járvány elsőkörös gazdasági hatásairól végzett. Az összkép finoman szólva sem túl biztató.

Széleskörű felmérést végzett az MNB, amelyben 5000 társaság vett részt, döntően kis- és középvállalkozás (kkv). A kérdőív fókuszában a kereslet és árazás változásai, a gazdasági aktivitás lassulása, valamint a foglalkoztatás, a likviditási helyzet és a beruházási tervek álltak.

Nem számolnak áremeléssel a vállalatok

A felmérés eredményei alapján a vállalatok a koronavírus-járvány hatására jelentős keresletcsökkenésre számítanak, amit jellemzően nem terveznek áremeléssel ellensúlyozni. A felmérés idején a kitöltők közel fele az árbevétel 30 százalék feletti csökkenését tapasztalta és további jelentős esésre számítanak a következő 1-3 hónapban. A válaszadók 44 százaléka szerint legalább fél évre lesz szükség ahhoz, hogy a bevételek újra elérjék a válság előtti szintet. A személyes jelenlétet igénylő szolgáltatással (például vendéglátással, szórakoztatással) foglalkozó válaszadók kiemelkedően magas (80-100 százalék) arányban számítanak arra, hogy a tevékenységüket egy hónapnál hosszabb ideig fel kell függeszteni a járvány miatt. Más területeken (például mezőgazdaság, feldolgozóipar) ez az arány jóval alacsonyabb (40-50 százalék). A felmérésben résztvevők körülbelül 80 százaléka a járvány miatt nem emelt árakat.

A vállalatok többsége jelentős visszaeséssel számol (Fotó: depositphotos.com)
A vállalatok többsége jelentős visszaeséssel számol (Fotó: depositphotos.com)

A termelési láncok megtörése komoly nehézségeket okoz

A kitöltők 63 százaléka tapasztalt fennakadásokat termelési, szolgáltatási folyamatában beszállítói problémák miatt. A szállítókra visszavezethető fennakadások kapcsán a válaszadók legtöbbször a járvány által leginkább sújtott országokból (Olaszországból, Spanyolországból, Németországból, Kínából) érkező, illetve a belföldi szállításokkal kapcsolatos nehézségeket emelték ki. Problémát jelent, hogy a magyarországi cégek készletei korlátozottak, a termeléshez szükséges anyagot, szolgáltatást nyújtó szállító 1 hónapig tartó kiesését a válaszadók 41 százaléka nem tudná helyettesíteni. A fentiek miatt a nagyarányú beszállítói fennakadások és a nehezen megoldható helyettesíthetőség a termelési láncokban jelentős kihívást okoznak.

Nem szeretnének elbocsátásokat, de rákényszerülnek a vállalatok

A kitöltők 55 százaléka a foglalkoztatotti létszám megtartásában gondolkodik, de a válság előtti létszámot csak legfeljebb 2 hónapig tartják fenntarthatónak. A probléma enyhítése érdekében a válaszadók a munkaszervezésben terveznek változtatásokat: 46 százalékuk távmunkát, 44 százalékuk részmunkaidős foglalkoztatást fontolgat, de a tervek között magas arányban jelenik meg a létszámcsökkentés (37 százalék) és a dolgozók fizetés nélküli szabadságra küldése (35 százalék) is. A távmunka a válaszadók 73 százaléka számára a tevékenység jellege miatt nem jelenthet megoldást. Három szektor – a vendéglátás, a szállítás, raktározás és a feldolgozóipar – esetén a legkisebb azok aránya, akik a válság előtti létszám fenntartását tervezik.

Likviditási problémák és elhalasztott beruházások

A válaszadó vállalkozások szerény tartalékokkal rendelkeznek, a felük legfeljebb 1 hónapig képes fenntartani a fizetőképességét, ha nincs árbevétele. Sokak számára likviditási problémák is felmerülnek, a közterhek és a bérek fizetése is problémát okoz. A vállalatok 40 százaléka tervez hitelt felvenni a következő negyedévben a bérek finanszírozására.

A hitelből tervezett beruházásokat viszont a válaszadók harmada elhalasztani kényszerül. A felmérésben résztvevők 11 százaléka a korábban tervezett összegben venne fel beruházási hitelt, 8 százalék azonban lényegesen kisebb összegben. A vállalatok hitelfelvételkor a kedvező kamatozást, a gyors ügyintézést és a törlesztések felfüggesztését tartják a legfontosabbnak a jelenlegi helyzetben.

A felmérésbe bevont vállalatok oldaláról megfogalmazott javaslatok jelentős részben összhangban vannak azokkal az intézkedésekkel, amelyek később bejelentésre kerültek. A felmérés eredményei is megerősítették, hogy a jelenlegi helyzetben az egyik legfontosabb feladat a likviditás fenntartása, miközben a célzott támogatások szerepe is felértékelődött. Az MNB közleménye azt is hangsúlyozta, hogy a koronavírus-járvány okozta negatív gazdasági hatások ellentételezésére ők is számos intézkedést foganatosítottak, kézzel fogható támogatást nyújtva a magyar gazdaság egészének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ebből még baj lehet: nagy adósságokba verték magukat a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 12:37
Megjelent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája, ami a decemberi hitelkihelyezéseket összesíti. Így már pontosan ismert mennyi kölcsönt nyújtottak a bankok a tavalyi évben. Brutális rekordok dőltek meg, rengeteg kölcsönt vettek fel a magyarok.
Makro / Külgazdaság Kifizetődőbb az Országgyűlésben ülni, mint egy cég igazgatóságában?
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 12:15
Meglepő eredményt hoz a bruttó képviselői tiszteletdíjak összevetése.az egyes gazdasági tevékenységek végzésével szerezhető bruttó átlagkeresetekkel.
Makro / Külgazdaság Befellegzett a pofátlanul árazó luxusipari óriásoknak?
László Éva Lilla | 2025. február 3. 09:31
A piacvezető luxusipari óriásoknak lassan új stratégiát kell kialakítaniuk, ha a következő években dinamikusan szeretnék növelni a bevételeiket. Mert a jelenlegi pénzügyi adatokkal a high end (magyarul: egyedi, általában kézzel készített) márkákat birtokló luxuscsoportok egy része nem igazán lehet elégedett. 
Makro / Külgazdaság Korai volt a kormány öröme
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:00
Két hónapnyi emelkedés után a Beszerzési Menedzser Index (BMI) megint csökkent.
Makro / Külgazdaság Már tárcsázza is Rogán Antal a Brüsszelben lévő Orbán Viktort
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 08:30
Hogy közölje vele az újabb jó hírt.
Makro / Külgazdaság Trump és Netanjahu: újabb vihar készülődik
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 10:48
Sokat elárul Trump és Netanjahu kapcsolatáról, hogy kedden az utóbbi lesz az első külföldi vezető, akit fogadnak a Fehér Házban. De ha nem veszik figyelembe az egyiptomi és jordániai politikai és nemzetbiztonsági érzékenységeket, akkor a térség újra belobbanhat. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Tüntetéssel is el lehet söpörni egy ország vezetését – aggódhat Orbán Viktor barátja
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 16:22
Több ezer egyetemi hallgató érkezett pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton tömeges tüntetést tartson a vajdasági városban, a tiltakozók előbb megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját.
Makro / Külgazdaság Azért kár lenne temetni a németeket: megkapták a lehető legjobb minősítést
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 10:09
Megerősítette Németország hosszú és rövid lejáratú hazai és külső államadósság-kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” besorolását az S&P Global Ratings. Az osztályzatok kilátása változatlanul stabil.
Makro / Külgazdaság Beváltotta fenyegetését Donald Trump – máris itt az új világ
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 09:33
A korábban kilátásba helyezett büntetővámok hatályba is léptek.
Makro / Külgazdaság Hiába a vaskos fizetés, nagyot romlott Orbán Viktor anyagi helyzete
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 08:28
Legalábbis a hivatalos vagyonnyilatkozat szerint – egyébként sem túl vaskos megtakarításaiból milliók tűntek el. Pedig elég jó a fizetése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG