5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az amerikai hírszerzésnek sikerült megszereznie a vuhani víruslaboratóriumban vizsgált vírusok genetikai állományára vonatkozó adatokat. Mivel belföldön nem igazán rózsás a helyzet, Peking is a nemzetközi térben akar látványos PR-győzelmeket aratni. Káncz Csaba jegyzete.

Másfél éve figyeli dermedten a világ a COVID-19 járvány újabb és újabb hullámait, és egyelőre semmi jele annak, hogy a közegészségügyi, illetve pszichológiai nyomás alábbhagyna. Vezető járványügyi szakemberek ráadásul napjainkban már azzal sokkolják a társadalmakat, hogy a vírus tovább fog mutálódni, és bizony meg kell tanulnunk együtt élni vele.

Az ilyen szintű társadalmi feszültségek természetesen lecsapódnak a nemzetközi biztonságpolitikában is. Washington és Peking között már javában információs háború dúl a koronavírus eredetét illetően. Több amerikai hivatalnok szerint a vírust egy vuhani laboratóriumban állították elő, miközben Peking kérdéseket intéz a WHO-hoz, hogy Maryland szövetségi államban 2019-ben miért zárták le rejtélyes módon „Fort Detrick” katonai bio-laboratóriumát.

Az Egyesült Államok játszmája

A CNN hírcsatorna friss értesülései szerint az amerikai hírszerzésnek sikerült megszereznie a Vuhani Virológiai Intézetben vizsgált vírusok genetikai állományára vonatkozó adatokat, és jelenleg vizsgálják, hogy ezek összefüggésben vannak-e a globális járvány kitörésével. A CNN forrásai szerint a hírszerzésnek sikerült betörnie a kínai laboratórium számítógépeinek külső, felhő-alapú adatbázisaiba. Biden elnök még májusban bízta meg a hírszerzést, hogy augusztus végéig állítsanak össze egy jelentést a COVID-19 lehetséges eredetéről.

A demokrata kormányzat sürgős választ akar, hiszen a delta variáns gyors terjedése miatt az új esetek száma rekord szintre szökött, és az amerikai hideg polgárháborúban a két politikai tábor narratívája egyre inkább elválik egymástól. Jellemző, hogy míg múlt hónapban a demokrata szavazók 86 százaléka már megkapta az első oltását, addig a republikánusoknak csupán 45 százaléka. Egyes elvakult republikánus politikusok a beoltást sürgető kampányt a zsidókat üldöző náci hajszához hasonlították.

A washingtoni politikai osztálynak a kínai hisztériával el kell terelni a figyelmet arról, hogy az Egyesült Államoknak a mai napig nincsen központi kontaktkövetési rendszere, nem létezik tömeges tesztprogram, és nincsen olyan országos applikáció, amely követné az eseteket, a beoltási állapotot, valamint a kitettséget.

Kína vádjai

A kommunista vezetés is bajban van, hiszen Hszi Csinping elnök tavaly szeptemberben győzelmet hirdetett a járvány felett. Ez nem biztos, hogy jó taktikai lépés volt, hiszen a delta variáns ezekben a napokban futótűz-szerűen terjed az országban, a hatóságoknak utazási korlátozásokat, tömeges tesztelést és lezárásokat kellett bevezetni (például a teljes Hubej tartományban, a maga 60 millió lakosával). Mindezzel párhuzamosan – és nyilván nem a kommunista vezetés jóváhagyása nélkül - Zhang Wenhong, az ország vezető járványügyi szakértője kijelentette, hogy Kínának valószínűleg „meg kell tanulnia a COVID-dal együtt élnie”, ahogyan azt az Egyesült Királyság teszi.

Mivel belföldön nem igazán rózsás a helyzet, Peking is a nemzetközi térben akar látványos PR-győzelmeket aratni. Miközben a nyugati COVID-19 vakcinagyártók független vállalkozásoknak tekinthetők, a hasonló kínai vállalatok esetében a pekingi kormány irányítja a kutatási és fejlesztési tevékenységüket.

Fotó: MTI/AP/Andy Wong
Fotó: MTI/AP/Andy Wong

A vakcinákat pedig a kínai kormány eszközként használja a nemzetközi politikai színpadon. Kína számára a vakcinák szállítása lehetőséget ad arra, hogy kiterjessze gazdasági és politikai befolyását Európában, egyben éket verjen Délkelet és Közép-Európa, valamint a nyugati világ közé.

A kommunista vezetés büszkén hirdeti, hogy míg Kína eddig 750 millió dózist szállított a világnak, addig az USA csak 110 milliót. Peking ezeket a szállítmányokat humanitárius intézkedésnek állítja be. Saját állítása szerint Kína évi 5 milliárd dózis COVID-19 vakcinát képes évente legyártani, és ennek csupán a felére van szüksége 1,4 milliárd lakosának a beoltásához.

Peking felháborodottan emeli ki, hogy a világban eddig az összes oltás 82 százaléka a fejlett világban történt, míg a szegény országok kevesebb, mint 1 százalékban részesültek ezekből. Az afrikai kontinens 1,3 milliárd lakosából csupán 16 millió ember, tehát a teljes népességnek kevesebb, mint 2 százaléka kapta meg a két oltást eddig.

De az irgalmas szamaritánus propagandával ellentétben Kína számára a COVID-19 vakcinái kőkemény hatalmi játszmák adui, amelyet jól mutat Ukrajna példája. A napokban Kijev kifarolt abból a nemzetközi állásfoglalásból, amely elítélte az ujgurok elnyomását, miután Peking világosan értésre adta: visszatartja a vakcináit, ha Ukrajna nem lép vissza.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG