Az USA, Brazília és India adja ezekben a napokban a világ összes új koronavírus-fertőzötteinek mintegy felét. Az Egyesült Államokban az elhunytak száma már meghaladja a 166 ezret, és az év végéig ez akár elérheti a 300 ezret. Csupán az elmúlt órákban Floridában rekord szintre szökött az elhunytak száma, miközben Hawaii-n, Dél-Dakotában és Virgin-szigeteken is karantént kellett bevezetni. Floridában a 17 év alatti korosztály összes fertőzötteinek száma július 9-én 16 797 volt, ez augusztus 9-re 39 735-re emelkedett, ami egy hónap alatt 137 százalékos ugrás.
Lassítsátok le a tesztelést!
A kínai kommunista párt szócsöve ennek kapcsán megjegyzi szerkesztőségi állásfoglalásában, hogy ez egyrészt egy óriási szégyen a világ legfejlettebb országa esetében, másrészt pedig az amerikai kormány szinte semmilyen új intézkedést nem vezet be a járvány elleni küzdelemben, miközben szinte naponta üti újabb és újabb intézkedéseivel Kínát.
Valóban, június 20-án Trump elnök arra utasította a közegészségügyi intézményeket, hogy csökkentsék le a koronavírus-tesztek számát. Az elnök büszkén jelentette ki: „Mondtam az embereimnek, hogy lassítsátok le a tesztelést”. Az elmúlt fél hónapban aztán drámaian csökkent is a napi tesztek száma.
A hivatalos számláló szerint (COVID Tracking Project) július 24-én az USA-ban 926 876 tesztet végeztek el. Ez a szám aztán augusztus 9-én már csak 668 546 volt. Mindezzel párhuzamosan a teszteket gyakorlatilag több, mint egy hét alatt értékelik ki, ami használhatatlan a járvány megállítása szempontjából. A CNN hírcsatorna által megszerzett Quest diagnosztikai vállalat belső adatai szerint „a teszt átlagos kiértékelése az összes átlagában 8,4 napot tett ki”. Ez napokkal több, mint amiről az állami propaganda beszámol a nyilvánosságnak.
Megbízhatatlan adatok
Közegészségügyi szakértők szerint a tesztek száma túl alacsony ahhoz, hogy a járványt fel lehessen tartóztatni. A Harvard Globális Egészségügyi Intézetében Ashish Jha és csapatának elemzése szerint napi 1,2 millió tesztre lenne szükség, jóval gyorsabb feldolgozással, hogy a napi fertőzések számának növekedését meg lehessen állítani. Napi 4,3 millió tesztre lenne szükség ahhoz, hogy a járványt vissza lehessen szorítani – ami ugye több mint hatszorosa a jelenleg elvégzett teszteknek.
Trump hétfőn azzal dicsekedett, hogy „az elmúlt 7 napban országosan 14 százalékkal csökkent a fertőzések száma”. Azt nem tette hozzá, hogy ez a tesztek számának visszaesésére vezethető vissza. Ráadásul júliusban a kormányzat arra utasította a kórházakat, hogy kerüljék meg a közegészségügyi központokat (Centers for Disease Control and Prevention), és a vírusadatokat egy központi adatbázisra küldjék Washingtonba – ami felébresztette a félelmeket, hogy a Fehér Ház manipulálja az adatokat.
Még csak most kezdődik a tánc
Bizony, már számos híradás szól arról, hogy az állami statisztikákban több ellentmondás fedezhető fel. Ilyen botrányt kavaró eset történt a múlt héten Kaliforniában, ahol 300 ezer egészségügyi kartotékot – többségében a koronavírus-fertőzöttséggel kapcsolatos dokumentumot – nem dolgoztak fel. A szövetségi állam vezető egészségügyi hivatalnoka ezért vasárnap lemondásra kényszerült.
Az amerikai politikai osztály a járványt a kezdet kezdetétől egy gazdasági problémának tekintette, nem pedig egy egészségügyi kihívásnak. Michael T. Osterholm járványügyi szakember a múlt héten nem kertelt, szerinte az eddigiek csupán „bemelegítők voltak egy nagyobb katasztrófához. Amint kinyitnak az iskolák és az egyetemek, a boltok, valamint elkezdődik fűtési szezon, az új esetek száma gyorsan fog növekedni”.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)