Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus helyzetéről tart sajtótájékoztatót a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2020. március 12-én. MTI/EPA Pool/Facundo Arrizabalaga / POOL |
Brit katonai források szerint a kormány kidolgozta a terveket a hadsereg utcára küldéséről, miután drámai ütemben növekszik a koronavírusos esetek száma a szigetországban.
A legrosszabb esetre felkészülve a hadsereg alakulatai megkezdték gyakorlataikat, amelyek a közrend fenntartására felkészülést szolgálják – beleértve a kórházak- és bevásárlóközpontok őrzését. Ma déli adatok szerint több mint 1500 fertőzöttet és 55 halottat tartanak számon az Egyesült Királyságban.
Karanténba mennek a vadászgép pilóták
A hadsereg logisztikai alakulatai felkészülnek az élelmiszer-szállítmányok kíséretére, a katonaság orvosai pedig arra készülnek, hogy kórházi sátrakat állítsanak föl az idősotthonok mellett. A kémiai-, biológiai- és nukleáris hadviselésre kiképzett csapatok mélytisztítást végezhetnek az üres középületekben, hogy azokat szükség esetén kórházakká vagy hullaházakká alakítsák. A hadsereg arra is terveket dolgozott ki, hogy a járvány tombolásának csúcspontján a benzinkutak elegendő üzemanyaghoz jussanak.
A legkritikusabb területeken dolgozó tisztek, mint például a vadászgép-pilóták ((RAF Typhoon) a laktanyákban karanténba vonulnak, a brit haderő különleges alakulata (SAS) pedig nem kerül külföldi bevetésre. Ha a válság elmélyül, több száz – de akár több ezer – katonát is bevethetnek az országban. A katonaság több száz tagja rendelkezik nehéz teherautó (HGV) vezetői vizsgával és fel vannak készülve veszélyes anyagok, így üzemanyag szállítására. A katonai rendészek is segíteni fogják a helyi rendőrőrsöket, ahogyan a katonák részt vehetnek mentő- vagy tűzoltó járművek vezetésében.
Brutális belső jelentés
Matt Hancock egészségügyi miniszter eközben bejelentette: „heteken belül” bejelentés jöhet arról, hogy a 70 év fölöttieknek akár négy hónapos időtartamra ön-izolációba kell vonulniuk.
Mindenesetre kórházba aztán végképp ne kerüljenek: a szektorból származó belső értesülések szerint az ország kórházi ágyainak 98 százaléka már foglalt, az intenzív részlegekre pedig már semmi garancia, hogy bekerül valaki. A brit kórházakban hiánycikk az N-95 típusú maszk és a védőszemüveg, mint ahogyan a teljes egészségügyi szektor (NHS) olyan emberhiánnyal küzd, amely egy ilyen járvánnyal képtelen megbirkózni.
Káncz Csaba |
Márpedig a brit közegészségügyi kormányszerv, a Public Health England (PHE) belső számításai szerint a koronavírus-járvány jövő tavaszig fog tartani az Egyesült Királyságban. A nem nyilvános dokumentumból az is kiderült, hogy a brit kormány szerint az emberek 80 százaléka el fogja kapni a fertőzést, és 15 százalékuk, csaknem nyolcmillió ember kórházba is kerülhet.
Ez azért is érdekes, mert Chris Whitty brit tisztifőorvos eddig azt hangsúlyozta, hogy a 80 százalékos fertőzés a lehető legrosszabb forgatókönyv, a valóságban ennél valószínűleg jobban alakulnak majd a dolgok.
Az elemzés szerint viszont egyértelműen az a fő forgatókönyv, hogy ötből négy ember el fogja kapni a fertőzést. A dokumentumban úgy számolnak, hogy félmillió olyan brit fog kórházba kerülni a koronavírus miatt, aki létfontosságú munkát végez. Ha elfogadjuk a fenti számokat és a nagyrészt konszenzusos egyszázalékos halálozási arányt, akkor a briteknél több, mint 660 ezren halhatnak bele a betegségbe.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)