A tegnap megjelent Határozatok Tára értelmében Norvégia zöld besorolásba került át az országokat a járványügyi kockázatok szerint besoroló skálán.
Az északi ország eddig a sárga zónában volt, vagyis az operatív törzs megítélése szerint javult a helyzet Norvégiában, már nincs szükség óvintézkedésekre (teszt elvégzésére és karantén előírására) a beléptetéskor.
Jelen állás szerint 11 ország tartozik még a sárga kategóriába, köztük az Amerikai Egyesült Államok, Japán és az Egyesült Királyság. A határainkkal szomszédos országok közül pedig Románia és a Szerb Köztársaság.
Norvégia átsorolását egyes vélemények összefüggésbe hozzák a két ország közti kapcsolatok rendezésére irányuló magyar kormányzati törekvésekkel. Ismeretes, hogy pár éve, amikor még tetőfokán állt a harc a magyarországi civil szervezetek ellen, a Norvég Alap miatt komoly konfliktus alakult ki Magyarország és Norvégia között, Az alapon keresztül ugyanis magyarországi civil szervezeteket támogattak, de az Orbán-kormány szerint valójában pártpolitikai, illetve kormányellenes tevékenységre adtak pénzt. Ezért befolyást akartak szerezni a pénzek elosztása felett. A vita odáig fajult, hogy az alap támogatásának kezelőit pénzügyi visszaéléssel vádolták meg.
Mostanra azonban enyhültek ezek a feszültségek, és ennek jelét vélik felfedezni Norvégia átsorolásában is. Norvégiában az elmúlt napokban 50-150 közötti új esetszámot regisztráltak a WHO adatai szerint, a halálesetek száma nullára csökkent. Eddig összesen 10 111 esetszámot rögzítettek a járvány ideje alatt és 262-en haltak bele a vírus okozta betegségbe. Magyarországon fele ennyi esetszámra két és félszer több elhalálozás jutott.
Szintén tegnap jelent meg a Magyar Közlöny, amelyben pedig a sportesemények megrendezésére vonatkozó járványügyi intézkedésekről rendelkezett a kormány. Ennek lényege, hogy a nem magyar állampolgárságú, piros vagy sárga besorolású országból érkező, meghívólevéllel, versenyengedéllyel rendelkező sportolók, sportszakemberek, vagy a sportesemény megrendezésében közreműködő személyek csak akkor léphetnek be Magyarország területére, ha a belépést megelőző 5 napon belül, legalább 48 órás időkülönbséggel, két alkalommmal elvégzett, negatív eredményű SARS-CoV-2 tesztet tudnak felmutatni.
Illetve akkor, ha a sportrendezvényt megelőző három napon belül egy ilyen tesztet képesek felmutatni.
Ezt a kitételt a rendelet összefüggésbe hozza az Európai Labdarúgó Szövetség vonatkozó protokolljával, vagyis vélhetően az európai kupamérkőzések magyarországi megrendezése érdekében hozták meg az egyszerűbb feltételeket előíró szabályt. Magyarország ugyanis vállalta, hogy ha szükség van rá, tud stadiont biztosítani ezekre a sporteseményekre.
Arról, hogy mekkora gondot jelent a magyar sportban a járvány (több bajnokságban, több csapatot érintően kerültek napvilágra fertőzéses esetek, ráadásul egyes bajnokságokban, mint a jégkorong, sárga besorolású külföldi - romániai - csapatok is részt vesznek), és mit tervez ez ügyben a kormány, a legutóbbi Kormányinfón kérdeztük Gulyás Gergelyt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy alapvetően a szakszövetségek vannak döntési helyzetben a bajnokságok lebonyolítását - felfüggesztését vagy halasztását - illetően, de amennyiben a helyzet megkívánja, a kormány fog intézkedni. Ez értelmezésünk szerint azt jelenti, hogy a kormány kész leállítani a még el sem indult, vagy alig pár fordulóval elkezdőtött bajnokságokat, ha megkívánja a helyzet.