6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Több mint 200 ezer amerikai még életben lenne, ha Trump alatt az Egyesült Államoknak olyan COVID-19 halálozási aránya lett volna, mint a többi fejlett országnak. A világ leghatalmasabb állama – amely a legtöbbet költ az egészségére fajlagosan is – összességében a közepesen fejlett országok egészségmutatóinak szintjén áll. Káncz Csaba jegyzete.

Múlt csütörtökön a The Lancet nevű, két évszázada alapított, vezető brit orvosi hetilap átfogó jelentést tett közzé a Trump-kormányzat egészségügyi tevékenységéről. A 33 fős szerzőgárda – közöttük több professzor – 3 év alatt állította össze a tanulmányt.

Rendszerszintű alulteljesítés

A jelentés főként a volt adminisztráció COVID-19 járványra adott válaszait veszi górcső alá. A szerzők megállapítják, hogy a Trump-kormányzat közvetlenül felelős több tízezer ember haláláért a járvány alatt. Több mint 200 ezer amerikai még életben lenne, ha az Egyesült Államoknak olyan COVID-19 halálozási aránya lett volna, mint a többi fejlett országnak.

A megmaradt koronavírus elleni vakcinára várakozó, vakcinavadászoknak nevezett emberek egy kerítés mellett ülnek a kaliforniai Los Angeles egyik kórházában működő oltópont közelében 2021. február 2-án. (Fotó: MTI/EPA/Etienne Laurent)
A megmaradt koronavírus elleni vakcinára várakozó, vakcinavadászoknak nevezett emberek egy kerítés mellett ülnek a kaliforniai Los Angeles egyik kórházában működő oltópont közelében 2021. február 2-án. (Fotó: MTI/EPA/Etienne Laurent)

De a szerzőgárda gondos jelentése messze túlmegy a Trump-adminisztráció bírálatán. Úgy érvel, hogy a közel félmillió amerikai COVID-19-es halálesetet hozzá kell adni azon „eltűnt amerikaiakhoz”, akiknek a halála összefügg az utóbbi négy évtizedben egyre növekvő társadalmi egyenlőtlenséggel. A hetilap jelentése mind a járvány tragédiáját, mind a Trump-kormányzatot az amerikai társadalomban zajló mélyrehatóbb tendencia eredményeként írja le.

A lap szerint a dereguláció és a megszorítások leple alatt az amerikai elit már négy évtizede saját érdekei és haszna szerint szabályozza a piacot és a központi költségvetést. A szerzők kiemelik, hogy az ilyen típusú kormányzás alatt a befolyásos vállalatok és családok nagyszabású központi költségvetési átutalásokban részesülnek.

A The Lancet szerint

az a kényelmetlen igazság, hogy Trump elnök több szakpolitikai lépése nem jelentetett szakítást a múlttal, hanem csupán felgyorsította a több évtizede meglévő trendet a lemaradó életelvárásról. Mindez mély hibákat és hiányosságokat tár fel az amerikai gazdaság-, egészségügyi- és társadalompolitikában.

Gyorsuló lemaradás a G7-ektől

A COVID-19 járvány által okozott halálozás felgyorsította az amerikaiak várható élettartam-csökkenését, és ráadásul mindez különbözőképpen érintette a társadalmi osztályokat. A folyóirat kiemeli, hogy Trump 2017 januári beiktatásakor a várható élettartam már hanyatló trendben volt. 2014 és 2018 között ez a mutató 78,9 évről 78,7 évre esett.

A jelentés elképesztő következtetésre jut azon amerikai polgárok számáról, akik idő előtt haláloztak el az egyre szélesedő társadalmi különbségek miatt. Az úgynevezett „hiányzó amerikaiak” számát meg lehet határozni – vagyis azokét, akik még mindig életben lennének, ha a koruknak megfelelő halálozási ráta egyenlő maradt volna a G7 többi államáéval.

Ezen mérés alapján a 2018-as évben 461 ezer amerikai „tűnt el” – egy szám, amely 1980 óta folyamatosan emelkedik.

Az USA lakosainak várható élettartama a fejlett országok átlagával egyezett meg 1980-ban, 1995-re már 2,2 évvel rövidebb volt, mint a többi G7 államé, és 2018-ra a szakadék 3,4 évre nőtt.

A szerzők a jelentés végén politikai ajánlásokat fogalmaznak meg a Biden-kormányzat számára. Ez minden bizonnyal falra hányt borsó lesz, hiszen a demokraták az elmúlt évtizedekben már bizonyították, hogy alattuk is gyorsan tágulnak a jövedelmi különbségek. Biden végül is annak az Obamának az alelnöke volt, aki kidolgozta a 2008-as bankmentő csomagot.

Valóban, a 2008-as pénzügyi összeomlást pénznyomás-cunamival kezelik a mai napig az amerikai elnökök. Ezek a pénzek jórészt a tőkepiacokra áramlottak, és a vagyongyarapodás 95 százaléka a társadalom legfelső 1 százalékához került.

A történelmi szintre szökött társadalmi különbségek eredményeképpen egyre szélesebbek a különböző társadalmi csoportok egészségügyi mutatói közötti szakadékok is. A tehetős amerikaiak várható élettartama mára 10-15 évvel haladja meg a szegényebbekét.

Az amerikai roncstársadalom bosszúja

Azt már más forrásokból tudjuk, hogy a világ leghatalmasabb, leggazdagabb országa – amely a legtöbbet költ az egészségére fajlagosan is – összességében mégis a közepesen fejlett országok egészségmutatóinak szintjén áll. Ez érthetőbbé válik, ha megnézzük az egészségre költött összegek eloszlását, mert akkor kiderül, hogy

az amerikai népesség legszegényebb harminc százaléka, vagyis több mint százmillió ember az összes egészségre fordított összeg mindössze 0,3 százalékával rendelkezik, viszont a leggazdagabb egy százalék, tehát több mint hárommillió amerikai használja fel az egészségre fordított összegek 22 százalékát.

Ez azt jelenti, hogy a két népességcsoportban az egy főre eső egészségügyi kiadások között több mint kétezerszeres a különbség. A legalsó jövedelmi egy százalékba tartozók egészségmutatói nagyjából Szudán vagy Banglades szintjén állnak, míg a leggazdagabb jövedelemtized egészségmutatói a legjobbak a világon. Vagyis az egészen szélsőséges, nem is latin-amerikai, hanem inkább afrikai országokra emlékeztető különbségekből adódik az USA általában vett egészségmutatóinak zavarba ejtően alacsony szintje.

Ennek az ordító társadalmi különbségnek súlyos közegészségügyi kihatása lett. Egy vezető amerikai egészségügyi híroldal 2019-es elemzése szerint a középkorból ismert betegségek ütötték fel a fejüket járványszerűen az ország egyes részein, főként a roncstársadalom és a hajléktalanok köreiben.

Los Angelesben tífusz-járvány tört ki egyes belvárosi utcákban. Washington államban az embereket vérhas-járvány támadta meg. Kalifornia, Új-Mexikó, Ohio és Kentucky államokban pedig az elmúlt pár évben fertőző májgyulladás (Hepatitis A) járvány ütötte fel a fejét – főként a hajléktalanok és a drogfüggők körében.

Kalifornia szövetségi állam kormányzója 2019 februári évértékelő beszédében kiemelte, hogy „a hajléktalanválságunk egyre inkább közegészségügyi válsággá válik”. Az Egyesült Államokban még a járvány kitörése előtt 550 ezer hajléktalant tartottak számon, mintegy negyedük Kaliforniában él.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kinek is szállít az Izovac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 07:17
Van Fehéroroszországban egy vállalat, amelynek technológiája nélkülözhetetlen eleme az okostelefonok és a táblagépek érintőképernyőinek, miközben a cég az orosz hadiiparral is üzletel.
Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG