Amikor Trump a terrorizmus finanszírozása és támogatása elleni harcot meghirdette közel-keleti útján, talán nem gondolta, hogy a szervezetek utáni hajsza helyett egy ország utáni hajsza következik, ráadásul úgy, hogy a vad és az üldözők egyaránt amerikai szövetségesek. Magától a tűz nem is alszik ki, nyugati közvetítés nélkül nem oldódik meg a probléma, talán leginkább azért, mert a felbolydult országok nem akarnak arcvesztés nélkül visszavonulni.
Nyugati szerepvállalás
Az Emirátusok külügyminisztere a The Guardiannek elmondta, hogy csak erős nyugati szerepvállalással, és általuk ellenőrzött megállapodással lehet véget vetni a válságnak. Kuvait és Törökország már eddig is próbálkoztak a béketeremtéssel, de eddig nem jártak sikerrel. Katar, miközben számtalan vád éri, azt szeretné tudni, hogy pontosan mit szeretne tőle Szaúd-Arábia és az Emirátusok.
Talán meg sem kell fogalmazniuk ezeket, mert Tillerson személyesen illetve telefonon fog minden érintettel tárgyalni. Az amerikai külügyminisztérium közlése szerint már eddig is 12 beszélgetésen van túl, de a folyamat olyan bonyodalmas, hogy le kell mondani a mexikói Cancunba tervezett látogatását, ahol az Amerikai Államok Szervezete (OAS) ülésezik.
Sürgető
Tillersont az elnök kérte fel a közvetítésre, ugyanakkor saját maga is akadályozta a munkát: június 9-én Tillerson felkérte Szaúd-Arábiát, hogy enyhítsen a Katar elleni blokádon, mire pár órával később Trump azt nyilatkozta a Fehér Házban, hogy Szaúd-Arábia a megfelelő lépést tette. Azonban az elnöknek is egyre sürgetőbb, hogy konszolidálódjon a helyzet, mivel közben az amerikai védelmi minisztérium bejelentette, hogy Katar 12 milliárd dollár értékben 36 darab F 15-ös vadászgépet fog venni Amerikától.
Épp elég Szíria
További konfliktus, pláne katonai,senkinek nem hiányzik az Öböl környékén és általában a Közel-Keleten, pláne nem Amerikának a saját szövetségesei között. Így is elég feladatod ad az Iszlám Állam elleni harc, valamint Szírián belül az ellenzéki erők támogatása az Oroszország által támogatott Aszad elnök kormányerőivel szemben úgy, hogy közben az orosz erőkkel ne kerüljön sor közvetlen konfliktusra.
Az oroszok által irányított szír kormányerők az elmúlt hetekben amúgy is kezdenek nyerésre állni az Iszlám Állam legyűrésében: hatalmas területeket foglaltak vissza, és ennek során előfordult, hogy Rakka környékén az amerikai támogatású kurd és szunnita arab koalíció erőivel, délen pedig az ugyancsak amerikai támogatású ellenzéki, lázadó szunnita szíriai erőkkel kerültek összetűzésbe.