6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a nyugati politikát elsősorban az orosz-ukrán helyzet és Kína hatalmi törekvései foglalkoztatják, a határokon már bugyborékol egy könnyen kritikus helyzetet okozó válság.

Joe Biden amerikai elnök meg nem nevezett tanácsadója a napokban kijelentette a Financial Times cikke szerint, hogyha a demokraták elveszítik a választást az nem Ukrajna miatt lesz, hanem a déli határon kialakuló helyzet miatt.

Az Egyesült Államok vezetésének az okozhat ugyanis most fejtörést, hogy a napokban jár le a ’Title 42’, az a még 2020 márciusában bevezetett intézkedés, amely a pandémia idején közegészségügyi okokból lehetővé tette a papírokkal nem rendelkező migránsok gyors kiutasítását. A május 11-én kifutó rendelet után azonban visszaáll az eredeti helyzet, és az USA visszatér ahhoz a politikához, amely szerint a migránsok helyzetét alaposabban megvizsgálják a menedékkérelmek jogosságának megállapítása érdekében, és csak akkor toloncolják ki őket, ha megállapítást nyer, hogy nem felelnek meg a követelményeknek.

Megindul a déli menekülthullám

A ’Title 42’ kifutásának jelentőségét az is mutatja, hogy az amerikai-mexikói határ mentén a helyi önkormányzatok és a szövetségi hatóságok is nagy erőkkel készülnek a határon illegálisan átkelni próbálók beáramlására. Az előzetes kalkulációk szerint akár napi 13 ezer ember is megpróbálhat átkelni az Egyesült Államokba, ami több mint kétszerese a márciusban mért nagyjából 5 ezer főnek.

Az biztos, hogy a Biden-adminisztráció már készül a meginduló menekülthullámra, méghozzá egy nemrég beharangozott széleskörű szabályváltoztatással. Ennek keretében azok a bevándorlók, akik nem kérnek időpontot egy amerikai határátkelőhelyen, vagy nem veszik igénybe a bizonyos országokban elérhető humanitárius programokat, egyes speciális esetektől eltekintve nem lesznek jogosultak menedékjogra.

Emellett az amerikai védelem igénylésének feltétele az is, hogy a bevándorlóknak az általuk átszelt országok közül legalább egyben be kell adnia a kérelmet, és csak akkor, ha ezt elutasítják, kérvényezhetik a menekültstátuszt az Egyesült Államokban.

Az, hogy ez a változtatás mennyire lesz hatékony Amerikában, akár már a május 11. utáni napokban azonnal kiderülhet. Az azonban minden esetben biztos, hogy a migráció a 2024-ben esedékes elnökválasztáson is kulcstéma lesz, ráadásul a Biden-tábor már egyszer csúnyán megégette magát az üggyel – elég csak arra gondolni, hogy Kamala Harris alelnök megítélését nagyrészt ez az ügy rombolta porig.

Valahol Európa tengerein

Miközben az Egyesült Államok a vihar előtti csend utolsó pillanatait éli, Európában a migrációs hullám már valóság, és az Olaszországban partra szállók száma több mint 300 százalékkal magasabb az első negyedévben, mint a tavalyi év azonos időszakában, és legalább 26 ezren már biztosan a tengeren keresztül jutottak be az ország területére az ENSZ menekültügyi főbiztosi hivatalának (UNHCR) adatai szerint. Szakértők arra számítanak, hogy ez a szám nyáron csak tovább nőhet, hiszen ekkor a tenger is nyugodtabb, megkönnyítve az átkelést.

Egy kiskorú bevándorlókkal tömött csónak úton Ceuta felé 2021. május 19-én. EPA/Brais Lorenzo
Egy kiskorú bevándorlókkal tömött csónak úton Ceuta felé 2021. május 19-én. EPA/Brais Lorenzo

Érdekesség, hogy a miniszterelnökséget tavaly októberben átvevő Giorgia Meloni egyik legfontosabb ígérete volt a Földközi-tengeren keresztül érkező migráció megfékezése, ennek megvalósítása azonban egyelőre még nem jött össze a szélsőjobbos politikusnak.

Az olasz kormány következő lépését akár brit példára is megteheti, erre utal az is, hogy mikor április végén az Egyesült Királyságban járt, Meloni szétdicsérte azt a még a korábbi kormányfő, Boris Johnson által kötött megállapodást, amelynek keretében azokat a menedékkérőket, akik kérelmét az Egyesült Királyság elutasítja (ide tartozik szinte minden olyan bevándorló, aki legalább egy biztonságos országon áthaladt) Ruandába szállítanák, majd itt adhatnának be menedékkérelmet, amely elfogadása után letelepedhetnének az afrikai országban, azzal a feltétellel, hogy nem térhetnek vissza az Egyesült Királyságba. Azokat, akik indítványát Ruanda is elutasítja, abba az országba toloncolnák ki, ahol tartózkodási joggal rendelkeznek.

A brit-ruandai egyezményt azóta többször is megtámadták a bíróságon arra hivatkozva, hogy Ruanda nem biztonságos ország, egyelőre még nem született a perben ítélet, így a megállapodásra hivatkozva még nem toloncoltak ki senkit. Ezzel együtt azt nem lehet tagadni, hogy az illegális bevándorlás létező probléma: 2022-ben több mint 45 ezer menekült érkezett kis csónakokban Anglia déli partjaihoz.

Illegális belépések a keleti határokon

Végül említésre méltó a keleti útvonalakon érkező menekültek ügye is. Az Unió közös határvédelmi hivatala, a Frontex még idén januárban tette közzé 2022-es adatait, ebből az derült ki, hogy több mint 130 százalékkal emelkedett a nyugat-balkáni migrációs útvonalon történő illegális határátlépések száma a 2021-es számokhoz képest, vagyis összességében több mint 145 ezer ember. Mindez azt jelenti, hogy 2015 óta tavaly történt a legtöbb illegális határátlépés, és az Európai Unió határairól jelentett belépések 47 százaléka a Magyarország mellett is elfutó útvonalon történt.

Illegális határátlépések alakulása 2022-ben. Forrás: Frontex
Illegális határátlépések alakulása 2022-ben. Forrás: Frontex

A következő válság már a küszöbön van?

Miközben a migrációs nyomás már most erősödni látszik, hiszen például olyan klímaválságok, mint a Dél-Szudánban négy éve tartó áradások és esőzések miatt kialakuló, éhínséggel fenyegető katasztrófahelyzet, vagy a Szomáliában az elhúzódó szárazság miatt kialakuló válságos élelmiszerhiány is emberek százezreit késztetik arra, hogy elhagyják otthonaikat.

Mindezek mellett ugyanakkor fegyveres konfliktusok is stimulálják a menekülthullámot, hiszen a tálib uralom alá került Afganisztánból, a belharcokkal teli Iránból, valamint a 2015. óta a kormányerők és a felkelők harcának martalékává váló Jemenből is tömegek indultak, és indulhatnak még el.

Az egyébként is rendkívül súlyos helyzetet tovább ronthatja a Szudánban kirobbant hatalmi harc, amelyben a Hemedti néven is emlegetett Mohamed Hamdan Daglo tábornok vezette Félkatonai Gyors Támogató Erők (RSF) milícia és az az ország de facto vezetőjének, Abdel-Fattah Burháninak irányítása alatt álló hadsereg csap össze.

A rendkívül véres összecsapásnak már több száz halálos áldozata van, és az UNHCR május elején közzétett jelentésében már úgy számolt, hogy nagyjából 860 ezer ember indulhat meg a válság miatt, a helyzet kezeléséhez pedig több mint 445 millió dollárra lehet szükség.

Európa erre egyértelműen nincsen felkészülve, ráadásul úgy, hogy a tagállamok a szolidaritáson huzakodnak, és főleg az orosz-ukrán helyzetre fókuszálnak, így könnyen elképzelhető, hogy túl későn fog észbe kapni a kontinens.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődött.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG