6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a nyugati politikát elsősorban az orosz-ukrán helyzet és Kína hatalmi törekvései foglalkoztatják, a határokon már bugyborékol egy könnyen kritikus helyzetet okozó válság.

Joe Biden amerikai elnök meg nem nevezett tanácsadója a napokban kijelentette a Financial Times cikke szerint, hogyha a demokraták elveszítik a választást az nem Ukrajna miatt lesz, hanem a déli határon kialakuló helyzet miatt.

Az Egyesült Államok vezetésének az okozhat ugyanis most fejtörést, hogy a napokban jár le a ’Title 42’, az a még 2020 márciusában bevezetett intézkedés, amely a pandémia idején közegészségügyi okokból lehetővé tette a papírokkal nem rendelkező migránsok gyors kiutasítását. A május 11-én kifutó rendelet után azonban visszaáll az eredeti helyzet, és az USA visszatér ahhoz a politikához, amely szerint a migránsok helyzetét alaposabban megvizsgálják a menedékkérelmek jogosságának megállapítása érdekében, és csak akkor toloncolják ki őket, ha megállapítást nyer, hogy nem felelnek meg a követelményeknek.

Megindul a déli menekülthullám

A ’Title 42’ kifutásának jelentőségét az is mutatja, hogy az amerikai-mexikói határ mentén a helyi önkormányzatok és a szövetségi hatóságok is nagy erőkkel készülnek a határon illegálisan átkelni próbálók beáramlására. Az előzetes kalkulációk szerint akár napi 13 ezer ember is megpróbálhat átkelni az Egyesült Államokba, ami több mint kétszerese a márciusban mért nagyjából 5 ezer főnek.

Az biztos, hogy a Biden-adminisztráció már készül a meginduló menekülthullámra, méghozzá egy nemrég beharangozott széleskörű szabályváltoztatással. Ennek keretében azok a bevándorlók, akik nem kérnek időpontot egy amerikai határátkelőhelyen, vagy nem veszik igénybe a bizonyos országokban elérhető humanitárius programokat, egyes speciális esetektől eltekintve nem lesznek jogosultak menedékjogra.

Emellett az amerikai védelem igénylésének feltétele az is, hogy a bevándorlóknak az általuk átszelt országok közül legalább egyben be kell adnia a kérelmet, és csak akkor, ha ezt elutasítják, kérvényezhetik a menekültstátuszt az Egyesült Államokban.

Az, hogy ez a változtatás mennyire lesz hatékony Amerikában, akár már a május 11. utáni napokban azonnal kiderülhet. Az azonban minden esetben biztos, hogy a migráció a 2024-ben esedékes elnökválasztáson is kulcstéma lesz, ráadásul a Biden-tábor már egyszer csúnyán megégette magát az üggyel – elég csak arra gondolni, hogy Kamala Harris alelnök megítélését nagyrészt ez az ügy rombolta porig.

Valahol Európa tengerein

Miközben az Egyesült Államok a vihar előtti csend utolsó pillanatait éli, Európában a migrációs hullám már valóság, és az Olaszországban partra szállók száma több mint 300 százalékkal magasabb az első negyedévben, mint a tavalyi év azonos időszakában, és legalább 26 ezren már biztosan a tengeren keresztül jutottak be az ország területére az ENSZ menekültügyi főbiztosi hivatalának (UNHCR) adatai szerint. Szakértők arra számítanak, hogy ez a szám nyáron csak tovább nőhet, hiszen ekkor a tenger is nyugodtabb, megkönnyítve az átkelést.

Egy kiskorú bevándorlókkal tömött csónak úton Ceuta felé 2021. május 19-én. EPA/Brais Lorenzo
Egy kiskorú bevándorlókkal tömött csónak úton Ceuta felé 2021. május 19-én. EPA/Brais Lorenzo

Érdekesség, hogy a miniszterelnökséget tavaly októberben átvevő Giorgia Meloni egyik legfontosabb ígérete volt a Földközi-tengeren keresztül érkező migráció megfékezése, ennek megvalósítása azonban egyelőre még nem jött össze a szélsőjobbos politikusnak.

Az olasz kormány következő lépését akár brit példára is megteheti, erre utal az is, hogy mikor április végén az Egyesült Királyságban járt, Meloni szétdicsérte azt a még a korábbi kormányfő, Boris Johnson által kötött megállapodást, amelynek keretében azokat a menedékkérőket, akik kérelmét az Egyesült Királyság elutasítja (ide tartozik szinte minden olyan bevándorló, aki legalább egy biztonságos országon áthaladt) Ruandába szállítanák, majd itt adhatnának be menedékkérelmet, amely elfogadása után letelepedhetnének az afrikai országban, azzal a feltétellel, hogy nem térhetnek vissza az Egyesült Királyságba. Azokat, akik indítványát Ruanda is elutasítja, abba az országba toloncolnák ki, ahol tartózkodási joggal rendelkeznek.

A brit-ruandai egyezményt azóta többször is megtámadták a bíróságon arra hivatkozva, hogy Ruanda nem biztonságos ország, egyelőre még nem született a perben ítélet, így a megállapodásra hivatkozva még nem toloncoltak ki senkit. Ezzel együtt azt nem lehet tagadni, hogy az illegális bevándorlás létező probléma: 2022-ben több mint 45 ezer menekült érkezett kis csónakokban Anglia déli partjaihoz.

Illegális belépések a keleti határokon

Végül említésre méltó a keleti útvonalakon érkező menekültek ügye is. Az Unió közös határvédelmi hivatala, a Frontex még idén januárban tette közzé 2022-es adatait, ebből az derült ki, hogy több mint 130 százalékkal emelkedett a nyugat-balkáni migrációs útvonalon történő illegális határátlépések száma a 2021-es számokhoz képest, vagyis összességében több mint 145 ezer ember. Mindez azt jelenti, hogy 2015 óta tavaly történt a legtöbb illegális határátlépés, és az Európai Unió határairól jelentett belépések 47 százaléka a Magyarország mellett is elfutó útvonalon történt.

Illegális határátlépések alakulása 2022-ben. Forrás: Frontex
Illegális határátlépések alakulása 2022-ben. Forrás: Frontex

A következő válság már a küszöbön van?

Miközben a migrációs nyomás már most erősödni látszik, hiszen például olyan klímaválságok, mint a Dél-Szudánban négy éve tartó áradások és esőzések miatt kialakuló, éhínséggel fenyegető katasztrófahelyzet, vagy a Szomáliában az elhúzódó szárazság miatt kialakuló válságos élelmiszerhiány is emberek százezreit késztetik arra, hogy elhagyják otthonaikat.

Mindezek mellett ugyanakkor fegyveres konfliktusok is stimulálják a menekülthullámot, hiszen a tálib uralom alá került Afganisztánból, a belharcokkal teli Iránból, valamint a 2015. óta a kormányerők és a felkelők harcának martalékává váló Jemenből is tömegek indultak, és indulhatnak még el.

Az egyébként is rendkívül súlyos helyzetet tovább ronthatja a Szudánban kirobbant hatalmi harc, amelyben a Hemedti néven is emlegetett Mohamed Hamdan Daglo tábornok vezette Félkatonai Gyors Támogató Erők (RSF) milícia és az az ország de facto vezetőjének, Abdel-Fattah Burháninak irányítása alatt álló hadsereg csap össze.

A rendkívül véres összecsapásnak már több száz halálos áldozata van, és az UNHCR május elején közzétett jelentésében már úgy számolt, hogy nagyjából 860 ezer ember indulhat meg a válság miatt, a helyzet kezeléséhez pedig több mint 445 millió dollárra lehet szükség.

Európa erre egyértelműen nincsen felkészülve, ráadásul úgy, hogy a tagállamok a szolidaritáson huzakodnak, és főleg az orosz-ukrán helyzetre fókuszálnak, így könnyen elképzelhető, hogy túl későn fog észbe kapni a kontinens.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG