Az isis.liveumap.com weboldal naprakész térképet mutat az Iszlám Állam, Szíria és Irak helyzetéről. Ezek közül az első, amit mutatunk, jól szemlélteti, mekkora területre szorultak vissza a dzsihádisták Moszulban. A térképen az egész város látható, a szürkével jelzett rész van még a dzsihádisták kezén, kb. 5 négyzetkilométer lehet. Ennek gyors elfoglalása sem okozna már gondot, de mivel az igen sűrűn lakott belvárosról van szó, a civil lakosság kímélése miatt óvatosan, házról házra kell haladni. Mindenesetre ez volt az a hely, ahol magát az Iszlám Államot kikiáltották, így visszaszerzése szimbolikusan a terrorállam végét jelzi.
Moszul. Forrás: liveumap.com |
Az egyetlen érdemleges város, ami még a kezükben van, az szíriai Rakka az Eufrátesz folyó mentén. Az Eufráteszról északra a város körül egy szűk területre szorították vissza őket a kurdok vezette SDF koalíció erői, és napról napra csökken ez a terület. Nem vitás, hogy a város ostroma sikeres lesz, és valószínűleg sokkal rövidebb ideig tart majd, mint Moszulé, mivel bár kisebb a támadó sereg, a védelem is elég gyenge, a legfanatikusabb harcosok Moszulban lelik halálukat, a nyugati országokból származók pedig próbálnak hazájukba visszatérni, ahol hosszú börtön vár rájuk.
Rakka és környéke. Forrás: liveumap.com |
A kérdés az, hogy mi lesz a várossal, ha felszabadul? Itt nincs más terület csak az Iszlám Állam szürke zónája és a kurdok sárga területe, a városban viszont szunnita arabok laknak. Az nem valószínű, hogy Aszad rezsimjének ajándékoznák, a legvalószínűbb, hogy egyelőre kurd fennhatóság alatt lesz, arab önkormányzattal. Ugyanakkor Rakka elestével nem marad a dzsihádistáknak városi területe, már csak Eufrátesz-menti falvakat és oázisokat fognak birtokolni. Kérdés, hogy a kurdok hajlandóak lesznek-e még ezekért a számukra idegen területekért harcolni.
Irak és Szíria, szürkével az Iszlám Állam, sárgával a kurdok, zölddel a szír ellenzék területei |
Az utóbbi napokban más területeken is megindultak a hadműveletek: Aszad seregei a Palmyra körüli szürke nyúlványokat nyesegetik, az amerikai támogatású lázadó erők pedig a szír-iraki határ mentén veszik birtokba a sivatagot. Az igazi kérdés most már az lesz, hogy a jelenlegi szürke zónákat hol, milyen szín fogja helyettesíteni, vagyis hová terjed majd ki Aszad uralma, hová a lázadó ellenzéké, és hová a kurdoké.