Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.
Az izraeli-palesztin ellenségeskedés pillanatok áthullámzott Németország és Franciaország arab közösségeire. Szerdára virradó éjjel Münster és Bonn zsinagógái előtt izraeli zászlót égettek a tüntetők. Bonnban a zsinagóga bejáratát súlyosan megrongálták, a rendőrség három gyanúsítottat őrizetbe vett. Csütörtökre virradó éjjel Mannheim városában dobálták be a zsinagóga ablakát.
Gelsenkirchenben egy előre be nem jelentett Izrael-ellenes tüntetésen mintegy 180 ember súlyosan szidalmazta a zsidókat. Hannoverben 550 ember gyűlt össze szerda este, ahol izraeli zászlót égettek. Az észak-rajna-vesztfáliai Solingenben ugyancsak szerdán helyeztek ki izraeli zászlót a városháza előtt, a német-izraeli diplomáciai kapcsolatok felvételének évfordulója – május 12. – alkalmából. A zászlót ismeretlenek éjjel felgyújtották.
A német nagypolitika erőteljes kiállása
A bűncselekményeket csütörtökön is több vezető politikus ítélte el. Németországban a zéró tolerancia elve érvényes a zsinagógák elleni támadásokkal szemben – nyilatkozott Heiko Maas külügyminiszter.
Hozzátette, hogy Németországban mindenkinek szolidaritást kell vállalnia a zsidó közösséggel, és el kell utasítania, ha Németországban élő zsidó vallású embereket tesznek felelőssé a Közel-Keleten történő eseményekért.
A legnagyobb német párt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) berlini székháznál ellopták a Gázai övezetből Izrael ellen indított rakétatámadások áldozatai iránti szolidaritásból szerdán kihelyezett izraeli zászlót. lopás csütörtökre virradóra történt. Reggel újabb izraeli zászlót helyeztek ki a német nemzeti, az EU-s és a pártzászló mellé.
“A zászlót elvehetitek, de a tartásunktól nem tudtok megfosztani minket” – kommentálta az esetet Paul Ziemiak főtitkár egy Twitter-bejegyzésben. Ziemial aztán egy interjúban kifejtette, hogy a Hamász egy terrorista szervezet. „Aki a Közel-Keleten békét szeretne, aki a kétállami megoldást tartja szem előtt, annak látnia kell, hogy ez a Hamásszal nem megy” – tette hozzá.
Merkel kancellár pénteken adott ki közleményt, amelyben határozottan elítélte az Izrael elleni rakétatámadásokat. Leszögezte, hogy a német kormány támogatja Izrael jogát az önvédelemre.
Tegnap Christine Lambrecht szociáldemokrata igazságügyminiszter vett részt egy szolidaritási Istentiszteleten, ahol leszögezte: „Egész Izraelben, különösen Jeruzsálemben és Tel-Avivban a szélsőségesek erőszakos cselekedetek követnek el. A miniszter szégyennek nevezte, hogy Németországban antiszemita tüntetéseket tartanak. Lambrecht szerint az izraeli zászló elégetése bűncselekmény, amelynek a német hatóságok utánajárnak.
Tegnap csupán Berlinben három Izrael-ellenes tüntetést tartottak, ahol röpködtek az utcakövek és a palackok.
Sebastian Kurz utasítására a bécsi kancellári hivatalra a szolidaritásból felhúzták az izraeli nemzeti lobogót, amelyre válaszul az iráni külügyminiszter elhalasztotta hivatalos bécsi látogatását. Ausztia egyben bejelentette, hogy a libanoni Hezbollah szervezetet ezentúl terror-szervezetként tartja nyilván.
A szlovén miniszterelnök mikroblog bejegyzésében jelentette be tegnap, a szolidaritás jeleként a kormányépületekre kitűzik az izraeli zászlót. A cseh elnök utasítására tegnap a prágai várban húzták fel a Izrael zászlaját. Az EU Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is elítélte a Hamász rakétatámadásait Izraelre és az erőszak azonnali beszüntetésre szólított föl.
Párizs a kelet-jeruzsálemi kitelepítéseket is elítéli
A francia elnöki palota pénteken közleményt adott ki. Eszerint Macron felhívta telefonon az izraeli miniszterelnököt és részvétét fejezte ki a Hamász és más terrorista csoportok áldozatainak. Egyben kifejezte támogatását Izrael irányába és az önvédelemhez való jogát.
Május 12-én Jean-Yves Le Drian külügyminiszter leszögezte a Francia Szenátusban, hogy a közel-keleti helyzet rendkívüli aggodalommal tölti el. Kifejtette, hogy Izrael idén több alkalommal bombázta Szíriában mind a kormányzati erőket, mind pedig az iráni csapatokat és Le Drian szerint fennáll a veszélye egy regionális háború kitörésének. „Az erőszak Gázában, Jeruzsálemben, Ciszjordániában és számos izraeli városban tapasztalható örvénye egy komolyabb eszkalációt provokálhat ki. Kevesebb, mint 15 év alatt a Gázai övezet három véres háborút ért meg. Mindent meg kell tenni, hogy a negyedik elkerülhető legyen.”
Le Drian elítélte mind a Hamász rakétatámadásait, mind az izraeli hatóságok kelet-jeruzsálemi kitelepítő politikáját. Azt ígérte, hogy tovább fog tárgyalni, a német, az egyiptomi és a jordán kollégáival, hogy a Izraelben a két fél konstruktív tárgyalásokat kezdjen a konfliktus tartós megoldására.
Csütörtökön Gérald Darmanin belügyminiszter arra utasította a párizsi rendőrfőnököt, hogy tiltsa be a szombatra tervezett palesztin-barát tüntetést. Indoklásként a 2014-es palesztin-barát demonstrációt nevezte meg, amely erőszakba torkollott.
Darmanin utasítása meglehetősen groteszk és képmutató, hiszen ő a rojalista, szélsőjobboldali ’Action française’ mozgalom szimpatizánsa és tavaly megdöbbenésének adott hangot, amikor kóser ételeket látott egy francia bevásárlóközpontokban.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)