Lassan elfogy a kamatvágás lendülete
A jegybank tavaly augusztusban, 7 százalékos kamatszintről kezdte meg azt a kamatcsökkentési ciklust, amelynek során rendre 25 bázispontos lépésekkel került egyre lejjebb az alapkamat. A ciklust támogatta, hogy a fogyasztói árak emelkedési üteme több évtizedes mélypontra süllyedt, miközben a globális pénzpiacok likviditásbősége, s a viszonylag magas kockázatvállalási kedv erősítette a magyar pénzpiaci és tőkepiaci eszközöket.
Bár korábban banki elemzők és a piacok 3-3,5 százalék körüli alapkamatot jósoltak az év végére, az elmúlt hónapban nagyrészt kiárazták a határidős ügyletekből a további jelentős kamatcsökkentés lehetőségét. A piacok most további egy vagy két, 25 bázispontos kamatcsökkentést tartanak lehetségesnek, miután a globális pénzpiacok elbizonytalanodtak a nagy jegybankok mennyiségi enyhítési politikájának jövőjét illetően, és ezért kevésbé fektetnek a kockázatosabbnak ítélt feltörekvő piaci eszközökbe.
És ha mégsem vágnak?
A kép azért nem olyan egyértelmű, mint a korábbi kamatdöntéseknél. Hétfőn például idei csúcsa közelébe emelkedett a magyar államadósság-törlesztési kockázat fedezeti ügyleteinek költsége. A CDS középárfolyama a 341,2 bázispontos előző záróról meredek ívben 365 bázispont környékére emelkedett a hétfői londoni kereskedés késői szakaszában. Ennél magasabban az idén csak március végén járt a magyar CDS-árazás: akkor 370 bázispont körüli árfolyamokat mértek Londonban.
Az euró/forint a legutóbbi kamatvágás óta Friss árfolyamok >> |
Az amerikai pénznyomda leállítására készülve a kötvényhozamok megugrottak és a forint is sokat gyengült, a határidős piac pedig már nem áraz újabb alapkamat-csökkentést.
Magyar állampapírhozamok alakulása Friss adatok >> |
Vágtak már kamatot rosszabb helyzetben is...
A növekedést is megjósoljákAz MNB ma ismerteti a stáb által készített friss makrogazdasági prognózist is. Márciusban az MNB az idei évre 0,5 százalékos, a jövő évre pedig 1,7 százalékos növekedést jósolt, míg 2013-ra 2,6 százalékos, 2014-re pedig 2,8 százalékos inflációt prognosztizált. |
A The Wall Street Journal által megkérdezett 20 elemző közül azonban csak kettő jelezte, hogy lát lehetőséget a kamatszint tartására.
A Morgan Stanley londoni befektetési részlegének elemzői szerint pedig az MNB figyeli ugyan a kockázatokat, ám valószínűleg egyedi jellegű, Magyarország-specifikus kockázati elemnek kellene megjelennie ahhoz, hogy a magyar jegybank a további enyhítéssel egyértelműen összeegyeztethetetlennek minősítse a kockázati környezetet. A Morgan Stanley londoni elemzői hangsúlyozták: nehéz lenne azzal érvelni, hogy a jelenlegi eladási hullám Magyarország-specifikus, ráadásul az MNB az idén 300 forint feletti euróárfolyam és a jelenleginél magasabb állampapírhozamok mellett is végrehajtott kamatcsökkentést.
A menetrend Az MNB 14 órakor hirdeti ki a kamatdöntést, míg a monetáris tanács közleményét 15 órakor publikálja. |