7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brutális energiaárak miatt beavatkozna az EU a piacokon: leválasztaná az áram árát a gázárról, maximálná az árakat, és így mérsékelné a háztartások és a cégek terheit. De hogyan működik a piac, és milyen lehetőségek vannak az árcsökkentésre?

"A villanyáramot ma sokkal alacsonyabb áron állítják elő, mint amennyiért azt és a gázt eladják. Már nincs többé semmilyen kapcsolat a gyártási költség és az eladási ár között. Ezt felül kell vizsgálnunk” – írta a belga energiaügyi miniszter a napokban a Twitteren.

Fenntarthatatlan árak

Tinne van der Straten üzenete is jelzi, hogy az EU mostanra megelégelte az irreális energiaárakat, amelyek egyre lehetetlenebb helyzetbe hozzák a cégeket és a háztartásokat is.

A negatív trend megállítására Brüsszel egy olyan vészhelyzeti tervet készít elő, amely egy plafont határozna meg az áramtermeléshez használt gáz árában, és leválasztaná az energiaárakat a gázárról.

A terveket szeptember 9-én, rendkívüli ülésen vitatják majd meg az uniós tagállamok energiaügyi miniszterei.

„Az energiaárak nagy terhet jelentenek a polgároknak és a gazdaságnak. Ezért dolgozunk egy európai vészhelyzeti eszközön és az árampiac strukturális reformján”- írta Ursula von der Leyen ezzel egybehangzóan.

Maximálnák az árakat. Ursula von der Leyen egy brüsszeli sajtótájékoztatón 2022. július 20-án. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ
Maximálnák az árakat. Ursula von der Leyen egy brüsszeli sajtótájékoztatón 2022. július 20-án. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Az Európai Bizottság elnöke egy dániai konferencián pedig még világosabban fogalmazott:

„Az energiaárak újabb és újabb rekordot döntenek. Ez olyan következményeket jelent a háztartásoknak és cégeknek, amelyek nem fenntarthatók.”

Szerinte a reformnak köszönhetően az áraknak csökkenniük kell majd. De pontosan hogyan működik a rendszer, és min változtatnának?

A gázárhoz kötve 

Az európai árampiacon az árakat jelenleg főleg a gázerőművek határozzák meg – a fogyasztói áramár tehát gyakorlatilag a gázárhoz van kötve.

Mivel a gáz ára az elmúlt években már amúgy is jelentősen emelkedett, az orosz-ukrán háború és az Európába irányuló orosz szállítások jelentős csökkenése miatt pedig egyenesen kilőtt, az áram ára is elszállt.

A jelenlegi piaci konstrukció lehetőséget ad Oroszországnak például arra, hogy romboló jellegű piaci manipulációkat hajtson végre, mondta Nina Scheer, a német Szociáldemokrata Párt energiaügyi politikusa.

De miért van az áramár a gázárhoz kötve jelenleg? Ennek hátteréhez hozzátartozik, hogy a liberalizált árampiacon (például Németországban, amely 1998-ban az EU nyomására nyitotta meg az addig szigorúan szabályozott piacát) az áramár az úgynevezett merit order elv alapján alakul. Elsőként a legolcsóbb energiát termelők (jelenleg a megújuló energiát előállítók) tehetnek ajánlatot, utánuk jöhetnek a drágábbak (jelenleg a gázerőművek) – végül azonban az összes ár a legdrágább, elfogadott árhoz igazodik.

A rendszer – hívja fel a figyelmet a német ZDF – jól működött addig, amíg minden áramtermelő nagyjából hasonló áron állította elő az áramot.

A gázár „felrobbanásával” azonban a gázerőművek által termelt áram ára is „felrobbant”, és így most mindenki magas áramárat fizet a piacon.

Az európai árampiac reformja ezt a rendszert alakítaná át – hogy miként, arra több forgatókönyv is létezik.

Jön az ársapka?

A Reuters szerint az EU Tanácsának soros elnöke, Csehország például azt javasolja, hogy az áramtermelésre használt gáz árának szabjanak egy plafont. A maximált ár és a piaci ár közötti különbséget pedig a kormányok kifizetnék a gázerőműveknek.

Ezt az elképzelést ugyanakkor korábban Németország és Hollandia is ellenezte arra hivatkozva, hogy ezzel gyakorlatilag a fosszilis alapú energia-termelést támogatnák adófizetői pénzekből ahelyett, hogy az olcsóbb, megújuló energiákra költenék ezt a pénzt.  

Mario Draghi olasz miniszterelnök azt szeretné, ha az Oroszországból importált gáz árát tekintve állapodnának meg egy maximum értékben az uniós tagállamok.

A Kreml ugyanakkor megtorlásként teljesen leállíthatná a szállításokat Európába, figyelmeztetnek szakértők. (A Gazprom nyáron még „csak” az Északi Áramlaton érkező gázmennyiséget csökkentette a teljes kapacitás 40, majd 20 százalékára, szerdán pedig karbantartásra hivatkozva néhány napra teljesen leállította a szállítást.) Mindemellett opció lehet a pénzügyi spekulánsok ténykedésének korlátozása is.

Az áramár leválasztását a gázárról egyebek mellett Franciaország is támogatja. A francia kormány egyébként már több mint egy éve befagyasztotta a lakossági energiaárakat, ugyanakkor a közelmúltban jelezte, hogy nem fogják tudni sokáig fenntartani ezt a rendszert, ezért jövő év elejétől az áremelkedés egy részét áthárítják a fogyasztókra.

Magyarország ezt idén augusztusban lépte meg: azóta az átlag feletti gáz- és áramfogyasztásért már piaci árat kell fizetni. Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter pedig a héten az InfoRádiónak adott interjúban azt mondta: az árstopok  átmeneti nehézségek kezelésére valók, betöltötték szerepüket, egyre drágább a fenntartásuk, ezért előbb-utóbb ki kell vezetni őket. (A miniszter az EU által tervezett árszabályozó lépéseket is problémásnak tartja.) 

Portugália és Spanyolország – uniós engedéllyel – ideiglenesen, egy évre  júniusban vezette be az árplafont  az áramtermelésre használt gáz ár esetében, és támogatást nyújt az érintett erőműveknek.

Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök szerint az intézkedés mintegy 40 százalékkal mérsékeli a villanyárat.

A két ország azzal az indokkal kért és kapott engedélyt az árplafonra, hogy alig vannak rákötve az európai áramhálózatra, és a többi uniós tagállamnál nagyobb mértékben használnak megújuló energiákat.

Komoly dilemmák

Az árszabályozás ugyanakkor, figyelmeztetnek szakértők, nem olyan egyszerű. Claudia Kemfert energiaszakértő szerint például az áramár leválasztása a gázárról a merit order elv módosítása révén rövidtávon megvalósíthatatlan.

Szerinte az áramárat azzal lehetne csökkenteni a piacon, ha több megújuló energiát vennének be a kínálatba – a nap- és a szélenergia termelési költsége nulla közelében van –, és így kiszorítanák a piacról a drágább erőműveket. Egy másik lehetőség pedig a spórolás az árammal.

Más elemzők szintén úgy vélik, hogy a piaci mechanizmusok átalakításához több idő – akár évek is – kellenek. Rövidtávon inkább a gázkínálat bővítésével lehetne lejjebb vinni az árakat.

Emellett félő az is, hogy ha szabályozzák az energiaárakat, akkor az emberek kevésbé lesznek rászorulva a takarékoskodásra, márpedig a kormányok épp erre próbálják ösztönözni őket szerte Európában – főleg azért, hogy az orosz gázszállítások további apadása esetén is ki tudják húzni a telet. Egyes szakértők szerint hasznosabb lenne inkább célzott pénzügyi támogatást nyújtani az alacsony keresetű háztartásoknak, valamint a magas energiaárak által leginkább sújtott cégeknek.

Enyhül a nyomás?

A piaci árak mindenesetre némileg normalizálódtak az elmúlt napokban – a Politico szerint nyugtatólag hatott, hogy az EU-ban a gáztárolók telítettsége már most elérte a november elejére tervezett 80 százalékos szintet.

Az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén például a gázár az augusztus 26-i 330 euró/megawattóra csúcsértékről szeptember elsejére 230 euró alá esett.

Arra von der Leyen is utalt korábban, hogy az árampiac megreformálása hosszabb folyamat, és a gyakorlatban csak jövő év elején kezdődhet. Rövidtávon, vélik szakértők, valamilyen típusú ársapka bevezetése lehet reális opció.       

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG