7p

A brutális energiaárak miatt beavatkozna az EU a piacokon: leválasztaná az áram árát a gázárról, maximálná az árakat, és így mérsékelné a háztartások és a cégek terheit. De hogyan működik a piac, és milyen lehetőségek vannak az árcsökkentésre?

"A villanyáramot ma sokkal alacsonyabb áron állítják elő, mint amennyiért azt és a gázt eladják. Már nincs többé semmilyen kapcsolat a gyártási költség és az eladási ár között. Ezt felül kell vizsgálnunk” – írta a belga energiaügyi miniszter a napokban a Twitteren.

Fenntarthatatlan árak

Tinne van der Straten üzenete is jelzi, hogy az EU mostanra megelégelte az irreális energiaárakat, amelyek egyre lehetetlenebb helyzetbe hozzák a cégeket és a háztartásokat is.

A negatív trend megállítására Brüsszel egy olyan vészhelyzeti tervet készít elő, amely egy plafont határozna meg az áramtermeléshez használt gáz árában, és leválasztaná az energiaárakat a gázárról.

A terveket szeptember 9-én, rendkívüli ülésen vitatják majd meg az uniós tagállamok energiaügyi miniszterei.

„Az energiaárak nagy terhet jelentenek a polgároknak és a gazdaságnak. Ezért dolgozunk egy európai vészhelyzeti eszközön és az árampiac strukturális reformján”- írta Ursula von der Leyen ezzel egybehangzóan.

Maximálnák az árakat. Ursula von der Leyen egy brüsszeli sajtótájékoztatón 2022. július 20-án. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ
Maximálnák az árakat. Ursula von der Leyen egy brüsszeli sajtótájékoztatón 2022. július 20-án. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Az Európai Bizottság elnöke egy dániai konferencián pedig még világosabban fogalmazott:

„Az energiaárak újabb és újabb rekordot döntenek. Ez olyan következményeket jelent a háztartásoknak és cégeknek, amelyek nem fenntarthatók.”

Szerinte a reformnak köszönhetően az áraknak csökkenniük kell majd. De pontosan hogyan működik a rendszer, és min változtatnának?

A gázárhoz kötve 

Az európai árampiacon az árakat jelenleg főleg a gázerőművek határozzák meg – a fogyasztói áramár tehát gyakorlatilag a gázárhoz van kötve.

Mivel a gáz ára az elmúlt években már amúgy is jelentősen emelkedett, az orosz-ukrán háború és az Európába irányuló orosz szállítások jelentős csökkenése miatt pedig egyenesen kilőtt, az áram ára is elszállt.

A jelenlegi piaci konstrukció lehetőséget ad Oroszországnak például arra, hogy romboló jellegű piaci manipulációkat hajtson végre, mondta Nina Scheer, a német Szociáldemokrata Párt energiaügyi politikusa.

De miért van az áramár a gázárhoz kötve jelenleg? Ennek hátteréhez hozzátartozik, hogy a liberalizált árampiacon (például Németországban, amely 1998-ban az EU nyomására nyitotta meg az addig szigorúan szabályozott piacát) az áramár az úgynevezett merit order elv alapján alakul. Elsőként a legolcsóbb energiát termelők (jelenleg a megújuló energiát előállítók) tehetnek ajánlatot, utánuk jöhetnek a drágábbak (jelenleg a gázerőművek) – végül azonban az összes ár a legdrágább, elfogadott árhoz igazodik.

A rendszer – hívja fel a figyelmet a német ZDF – jól működött addig, amíg minden áramtermelő nagyjából hasonló áron állította elő az áramot.

A gázár „felrobbanásával” azonban a gázerőművek által termelt áram ára is „felrobbant”, és így most mindenki magas áramárat fizet a piacon.

Az európai árampiac reformja ezt a rendszert alakítaná át – hogy miként, arra több forgatókönyv is létezik.

Jön az ársapka?

A Reuters szerint az EU Tanácsának soros elnöke, Csehország például azt javasolja, hogy az áramtermelésre használt gáz árának szabjanak egy plafont. A maximált ár és a piaci ár közötti különbséget pedig a kormányok kifizetnék a gázerőműveknek.

Ezt az elképzelést ugyanakkor korábban Németország és Hollandia is ellenezte arra hivatkozva, hogy ezzel gyakorlatilag a fosszilis alapú energia-termelést támogatnák adófizetői pénzekből ahelyett, hogy az olcsóbb, megújuló energiákra költenék ezt a pénzt.  

Mario Draghi olasz miniszterelnök azt szeretné, ha az Oroszországból importált gáz árát tekintve állapodnának meg egy maximum értékben az uniós tagállamok.

A Kreml ugyanakkor megtorlásként teljesen leállíthatná a szállításokat Európába, figyelmeztetnek szakértők. (A Gazprom nyáron még „csak” az Északi Áramlaton érkező gázmennyiséget csökkentette a teljes kapacitás 40, majd 20 százalékára, szerdán pedig karbantartásra hivatkozva néhány napra teljesen leállította a szállítást.) Mindemellett opció lehet a pénzügyi spekulánsok ténykedésének korlátozása is.

Az áramár leválasztását a gázárról egyebek mellett Franciaország is támogatja. A francia kormány egyébként már több mint egy éve befagyasztotta a lakossági energiaárakat, ugyanakkor a közelmúltban jelezte, hogy nem fogják tudni sokáig fenntartani ezt a rendszert, ezért jövő év elejétől az áremelkedés egy részét áthárítják a fogyasztókra.

Magyarország ezt idén augusztusban lépte meg: azóta az átlag feletti gáz- és áramfogyasztásért már piaci árat kell fizetni. Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter pedig a héten az InfoRádiónak adott interjúban azt mondta: az árstopok  átmeneti nehézségek kezelésére valók, betöltötték szerepüket, egyre drágább a fenntartásuk, ezért előbb-utóbb ki kell vezetni őket. (A miniszter az EU által tervezett árszabályozó lépéseket is problémásnak tartja.) 

Portugália és Spanyolország – uniós engedéllyel – ideiglenesen, egy évre  júniusban vezette be az árplafont  az áramtermelésre használt gáz ár esetében, és támogatást nyújt az érintett erőműveknek.

Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök szerint az intézkedés mintegy 40 százalékkal mérsékeli a villanyárat.

A két ország azzal az indokkal kért és kapott engedélyt az árplafonra, hogy alig vannak rákötve az európai áramhálózatra, és a többi uniós tagállamnál nagyobb mértékben használnak megújuló energiákat.

Komoly dilemmák

Az árszabályozás ugyanakkor, figyelmeztetnek szakértők, nem olyan egyszerű. Claudia Kemfert energiaszakértő szerint például az áramár leválasztása a gázárról a merit order elv módosítása révén rövidtávon megvalósíthatatlan.

Szerinte az áramárat azzal lehetne csökkenteni a piacon, ha több megújuló energiát vennének be a kínálatba – a nap- és a szélenergia termelési költsége nulla közelében van –, és így kiszorítanák a piacról a drágább erőműveket. Egy másik lehetőség pedig a spórolás az árammal.

Más elemzők szintén úgy vélik, hogy a piaci mechanizmusok átalakításához több idő – akár évek is – kellenek. Rövidtávon inkább a gázkínálat bővítésével lehetne lejjebb vinni az árakat.

Emellett félő az is, hogy ha szabályozzák az energiaárakat, akkor az emberek kevésbé lesznek rászorulva a takarékoskodásra, márpedig a kormányok épp erre próbálják ösztönözni őket szerte Európában – főleg azért, hogy az orosz gázszállítások további apadása esetén is ki tudják húzni a telet. Egyes szakértők szerint hasznosabb lenne inkább célzott pénzügyi támogatást nyújtani az alacsony keresetű háztartásoknak, valamint a magas energiaárak által leginkább sújtott cégeknek.

Enyhül a nyomás?

A piaci árak mindenesetre némileg normalizálódtak az elmúlt napokban – a Politico szerint nyugtatólag hatott, hogy az EU-ban a gáztárolók telítettsége már most elérte a november elejére tervezett 80 százalékos szintet.

Az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén például a gázár az augusztus 26-i 330 euró/megawattóra csúcsértékről szeptember elsejére 230 euró alá esett.

Arra von der Leyen is utalt korábban, hogy az árampiac megreformálása hosszabb folyamat, és a gyakorlatban csak jövő év elején kezdődhet. Rövidtávon, vélik szakértők, valamilyen típusú ársapka bevezetése lehet reális opció.       

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Black Friday: olcsón, de sokat vásároltak a magyarok, a Temu a kedvenc
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 09:00
 A Revolut legfrissebb belső adatai alapján az idei Black Friday ismét rekordokat döntött a magyar vásárlók körében.
Makro / Külgazdaság Szomorú hír Japánból — romlik a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 19:15
A japán feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) az ötödik egymást követő hónapban csökkent novemberben.
Makro / Külgazdaság Kína érces hangon szólt vissza a legutóbbi amerikai szankciókra
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 16:20
Kína megtiltotta kulcsfontosságú ásványok exportját az Egyesült Államokba.
Makro / Külgazdaság Törökországban magasról törik le, és ennek meg is van az ára
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:44
A vártnál kevésbé lassult az infláció novemberben, és még így is rendkívül magas.
Makro / Külgazdaság Alig látszik, mégis gyorsult Svájcban
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:23
Még így is majdnem a legalacsonyabb 2021 júliusa óta.
Makro / Külgazdaság Putyin kénytelen lesz megfutamodni?
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:39
Az orosz gazdaság messze nincs olyan állapotban, hogy még évekig támogatni tudja Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen. Legalábbis egyre több szakértő van ezen a véleményen.
Makro / Külgazdaság Újabb amerikai pofont kapott Kína
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:11
Behajtani tilos a chipeknek. 
Makro / Külgazdaság Kiütötték Magyarországot: megjött a „jegyzőkönyv”
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:30
A részletes adatok szerint is recesszióban van Magyarország. Éves és negyedéves szinten is csökkent a GDP.
Makro / Külgazdaság Trump közölte, hova tart
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 07:47
Donald Trump leendő amerikai elnök közösségi oldalán hétfőn bejelentette, hogy szombaton Párizsba utazik.
Makro / Külgazdaság Térképen mutatjuk, hogy miért téved Orbán Viktor
Kollár Dóra | 2024. december 3. 05:42
A miniszterelnök szerint a minimálbéremeléssel Magyarország a középmezőny élére kerül. Más kérdés, hogy a középmezőny inkább tűnik kissé lemaradt üldözőbolynak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG