4p
Orosz repülők immár kétszer is rárepültek amerikai hadihajókra, jelezvén, azok túl közel vannak a Kalinyingrád körüli orosz területekhez. A NATO, de főleg a lengyelek és a balti államok közben orosz agressziótól tartanak. A felek állandóan félreértik egymást, Litvánia pedig elkezdett védelemre költeni.

Az Oroszországtól való félelem 2104-ben, a Krím annektálásakor erősödött fel azokban a jelenlegi NATO-tag országokban, melyek történelmük során korábban rövidebb-hosszabb ideig ténylegesen is orosz gyarmatok voltak (nemcsak szatelit államok a hidegháború idején). Ezek Észtország, Litvánia, Lettország és Lengyelország. Érdekes módon a finnek nem ijedtek meg, pedig 1918 előtt ők is be volta tagozva a cári orosz birodalomba. Ők talán reálisabban ítélik meg az oroszok szándékait.

Trianoni párhuzam

A Krím annektálása óta két év telt el, ezalatt elég jól kirajzolódott, mit is akar Putyin: a lényegében tisztán oroszok által lakott területek kvázi visszaszerzését, vagy legalábbis felszabadítását azon utódállamoktól, amelyekhez a Szovjetunió felbomlása után kerültek. Semmi nyoma nincs, hogy ezen túlmenően vissza akarnának szerezni az egykori birodalom területeiből, és logikája sem igazán lenne: maguk az oroszok már a Szovjetunió fennállása alatt is tehernek érezték a többi tagköztársaságot, a korábbi gyarmatokat, akiket leginkább el kellett tartani. Ezért is engedte el Jelcin olyan könnyen őket, csak az orosz határt mulasztotta el kikerekíteni, amikor azt még belső határként megtehette volna.

A szituációt jól modellezhetjük saját történelmi helyzetünkkel: Oroszország célja olyasmi, mintha Magyarország Trianon után nem az egész, soknépű történelmi országot, hanem csak a tisztán magyar részeket akarta volna visszaszerezni (ez az 1. bécsi döntéssel részben meg is valósult egy időre: a magyar-szlovák határt a szerződés pontosan az etnikai viszonyokat követve húzta meg).

Gyenge kommunikáció, hiányos logika

Kétségkívül, Oroszország kommunikációja az ügyben nem elég egyértelmű, így a félelmek fennmaradnak. Az viszont nem teljesen logikus, miért Litvánia ijedt meg a legjobban, hisz neki nincs is közös határa a „nagy” Oroszországgal, csak a kalinyingrádi orosz enklávéval. Onnan pedig nyilván nem lehetne lerohanni egy országot, akkor is, ha ez lenne a szándék. Litvánia elfoglalásához az oroszoknak át kéne vonulni vagy Lettországon, vagy Fehéroroszországon, esetleg mindkettőn.

A litvánok mindenesetre korábban alig költöttek védelemre, 2013 előtt mindössze GDP-jük 0,8 százalékát, ennél kevesebbet Európában csak Luxemburg szánt erre. 2014-től viszont évente harmadával növeli az ország az összeget, ez 2017-ben már a gazdaság 1,8 százaléka lesz (a NATO átlag 2 százalék körüli). Az ország bővíteni kezdte hadseregét, újrakezdte a sorozást, a sereget modern fegyverekkel szereli fel, köztük tank-, és légelhárító rakétákkal.

Litvánia azonban mindössze 3 millió lakosú ország, nyilván nem ez a sereg tartóztatná fel az orosz kolosszust. Azonban ezáltal megalapozottabban kéri a NATO-t, hogy terjessze ki erősebben védelmét az országra, lehetőleg küldjön csapatokat is. Ha ő maga semmit nem tenne, a kérés kissé egyoldalúnak tűnne.

Fenyegetőzés

Az ijedelem most fokozódott, miután orosz gépek többször is amerikai hadihajókat súroltak, és jelezték, hogy véleményük szerint túl közel hajóznak a kalinyingrádi partokhoz. Kétségkívül Kalinyingrád a Balti-tenger nagy kanyarulatában fekszik, közel a litván és lengyel kikötőkhöz, így elég körülményes ott úgy manőverezni, hogy tisztes távot tartsanak az orosz partoktól.

A Balti-tenger problémás része, pirossal jelölve az orosz terület. Forrás: wikipedia.org

A rendezés egyik módja az lehetne, ha a felek leülnek, és kijelölnek egy kölcsönösen elfogadható tengeri zónahatárt, de még jobb lenne, ha legmagasabb szinten ülnének össze, és az egész fenyegetőzést abbahagynák. Erre persze már csak az új amerikai elnökkel lesz érdemi lehetőség, a jelenlegi már béna kacsa, semmi érdemit nem tud már tenni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG