5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit védelmi miniszter szerint a kör bezárult, a globális háború utáni világból egy újabb, háború előtti világba jutottunk. Shapps figyelmeztet, hogy a szabályokon alapuló nemzetközi rend „alapjaiban rendül meg”. Káncz Csaba jegyzete.

A Brexittel az EU elvesztette tagállamai katonai költségvetésének a negyedét és a NATO katonai kiadások 80 százaléka az EU-n kívül került. A magára maradt Nyugat-Európát aztán sokként érte Putyin ukrajnai inváziója. London azóta visszatért kontinensünkre, előbb Varsóval, majd most a napokban Kijevvel kötött katonai egyezményeket.

London padlógázt nyom

Grant Shapps brit védelmi miniszterként hétfőn tartott első, átfogó beszédében figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyságnak a következő öt évben további háborúkra kell felkészülnie Kína, Oroszország, Irán és Észak-Korea részvételével. Shapps sötét képet festett egy „háború előtti világról”, amelyben a régi és új ellenségek újra rajzolják a Nagy-Britannia és a Nyugat elleni harcvonalakat.

Felszólította a NATO-tagokat, hogy növeljék védelmi kiadásaikat a GDP legalább 2 százalékára, arra figyelmeztetve, hogy a szabályokon alapuló nemzetközi rend „alapjaiban rendül meg”. A közel-keleti és ukrajnai konfliktusok a jövőbeni viszályok előjelei voltak, mivel a hidegháború végével beköszöntött „békeosztalék korszaka” véget ért.

„Ennek az új korszaknak a hajnalán találjuk magunkat – ahol a Berlini Fal már csak egy távoli emlék –, és a kör bezárult, a háború utáni világból egy újabb háború előtti világba jutottunk” – hangsúlyozza Shapps.

Grant Shapps brit védelmi miniszter nem fukarkodott a nagy szavakkal. Fotó: EPA / ANDY RAIN
Grant Shapps brit védelmi miniszter nem fukarkodott a nagy szavakkal. Fotó: EPA / ANDY RAIN

A miniszter azt is bejelentette, hogy London 20 ezer katonát fog küldeni a NATO történetének egyik legnagyobb hadgyakorlatára. A bevetés célja, hogy „létfontosságú biztosítékot nyújtson” a Putyin által az ukrajnai invázióját követően jelentett „fenyegetéssel” szemben.

A britek – a Királyi Légierő, a Királyi Haditengerészet és a hadsereg állománya – a katonai szövetség legújabb „Steadfast Defender” gyakorlatán vesznek részt Európa-szerte és azon túl, 31 másik tagállam és a transzatlanti szövetséghez csatlakozni kívánó Svédország állományával együtt.

Egyezmény Kijevvel

London bizony ötödik sebességbe kapcsol. Rishi Sunak brit miniszterelnök hétfőn aláírta a biztonsági együttműködési megállapodást Kijevben, amelyet az Unian történelminek nevezett.  A megállapodás értelmében egy nagy erejű orosz támadás esetén Nagy-Britannia késedelem nélkül segít Ukrajnának szárazföldi, légi és tengeri védelemben is.

A megállapodást történelminek nevezték. Fotó: EPA / OLEG PETRASYUK
A megállapodást történelminek nevezték. Fotó: EPA / OLEG PETRASYUK

A brit kormány szükség esetén modern fegyvereket is biztosít Ukrajnának. „Ma van az a nap, amikor Európa történelme megváltozott. Ukrajna és az Egyesült Királyság új, példátlan biztonsági megállapodást kötött. Ez nemcsak egy nyilatkozat, hanem ez a valóság is” – mondta Zelenszkij elnök a megállapodás után.

Miért írt alá London biztonsági megállapodást Kijevvel?

A 2023 júliusában Vilniusban tartott NATO-csúcstalálkozó alkalmával a G7-országok nyilatkozatot fogadtak el, amelyben hosszú távú katonai és pénzügyi támogatást ígértek Ukrajnának az orosz invázió elleni védekezéshez és a háború utáni újjáépítéshez. Ezeket a kötelezettségvállalásokat a G7-országok és Ukrajna közötti kétoldalú biztonsági együttműködési megállapodások csomagjában kívánták hivatalossá tenni.

Közülük elsőként az USA kezdte meg a tárgyalásokat Ukrajnával 2023 augusztusának elején, majd néhány nappal később az Egyesült Királyság kezdett hasonló tárgyalásokat, amelyet a csoport többi országa követett. Eddig több mint 20 ország csatlakozott a vilniusi nyilatkozathoz, és kötelezte el magát – a G7-országokhoz hasonlóan – arra, hogy hivatalossá teszi Ukrajna hosszú távú támogatását.

Az Egyesült Királysággal most kötött megállapodás nem tartalmaz az Észak-atlanti Szerződés 5. cikke szerinti kölcsönös védelmi záradékot, és az Ukrajna által a többi G7-országgal megtárgyalt megállapodások sem fognak ilyet tartalmazni. Mindezek a megállapodások átfogó katonai támogatást feltételeznek Ukrajna számára modern fegyverek szállítása formájában, de nem kötelezik az aláíró feleket arra, hogy közvetlenül megvédjék Ukrajnát Oroszországgal szemben, bár az ukrán hatóságok belső célokra ezeket a megállapodásokat nyugati biztonsági garanciáknak állították be.

Bár Ukrajna a NATO-hoz való csatlakozásra törekszik, a G7-országokkal kötött megállapodások a jövőben szükséges alternatívát jelenthetnek Ukrajna számára a biztonságának szavatolásához a szövetségi tagsággal szemben.

Korábban kezdődött

Azt már mi tesszük hozzá, hogy ennek a megállapodásnak már megvoltak az előzményei. Zelenszkij 2020 októberében két napos látogatásra érkezett feleségével a szigetországba, ahol tárgyalásokat folytatott Boris Johnson miniszterelnökkel. Ezt követően aláírták a politikai együttműködésről, a szabadkereskedelemről és a stratégiai partnerségről szóló ukrán–brit megállapodást.

Zelenszkij egyben 10 éves, 1,6 milliárd dolláros hitelszerződést írt alá, amelynek keretében az Egyesült Királyság 10 darab hadihajót gyárt az ukrán haditengerészet számára fekete-tengeri műveletekre. A Barzan osztályú hadihajó 8 darab hajók elleni rakétával van felszerelve, 35 fős legénységgel üzemel és 1800 tengeri mérföldes hatótávolsággal rendelkezik. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG