5p

Több mint húszmillió darab lőszer, 100 ezer kézigránát, 30 Gepard páncélos, tarackágyúk, rakétavetők, légvédelmi és radarrendszerek – hosszú azon könnyű- és nehézfegyverek listája, amelyekkel Németország támogatja Ukrajnát. A héten egy ultramodern légvédelmi rendszert kapott az ukrán hadsereg Berlintől. Bár a két ország politikai kapcsolata nem felhőtlen, a német kormány szavakban és tettekben is kiáll Ukrajna mellett – a katonai szállítmányok értéke minimum 800 millió euró.

"Sértődött májashurka" – ezekkel, a diplomácia világában meglehetősen erős szavakkal illette május elején az akkori berlini ukrán nagykövet a német kancellárt. (A "sértődött májashurkát játszani" egy német szólás az ok nélkül duzzogó ember kigúnyolására.)

Diplomáciai villongások

Olaf Scholzcal azért gúnyolódott Andrij Melnyk, mert a kancellár akkor még nem kívánt személyesen ellátogatni Kijevbe. Ezt azzal indokolta, hogy az ukrán kormány áprilisban gyakorlatilag nem kívánatos személlyé nyilvánította Frank-Walter Steinmeier német köztársasági elnököt korábbi oroszbarát politikája miatt. Az államfő tervezett látogatása az ukrán fővárosban ezért meg is hiúsult.

Bár Melnyk azóta felkínálta bocsánatkérését Scholznak, júliusban pedig visszahívta őt posztjáról Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, a közjáték jól jelzi, hogy Ukrajna és Németország viszonya a Kijev melletti német kiállás ellenére sem mentes a konfliktusoktól. 

Ennek egyik oka alighanem az, hogy Németország az elmúlt évtizedekben igen szorosra fűzte a gazdasági kapcsolatokat Oroszországgal, és a háború kezdetéig sok mindent úgymond elnézett Vlagyimir Putyinnak.

Ebben persze az is benne volt, hogy – mint német forrásaink rendszeresen hangsúlyozzák – a jelenkori német politika pacifisita, a párbeszédre épít, és így próbálja féken tartani a problémás államokat. Az ukrajnai orosz invázió ugyanakkor 180 fokos fordulatot hozott a német-orosz kapcsolatokban:

Másrészt kritikusai szerint a német kormány a háború kitörése után túl lassan reagált, és túl sokáig habozott az ukrajnai nehézfegyver-szállításokkal.

Scholz a vádakat alaptalannak tartja: „Az én elvem, hogy higgadtan, józan ésszel cselekszünk. (…) Minden döntésnél mindig meg kell fontolni, hogy annak milyen következményei lesznek. Ezért nincs értelme meggondolatlanul cselekedni, és azért tenni vagy nem tenni valamit, mert valaki azt hangosan követeli”, jelentette ki még májusban.

Scholz júniusban több európai kormányfővel közösen végül ellátogatott az ukrán fővárosba, és ígéretet tett arra, hogy ameddig szükséges, fegyverekkel támogatják Ukrajnát.

Olaf Scholz német kancellár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Kijevben 2022. június 16-án. Fotó: Bundesregierung.de/Denzel
Olaf Scholz német kancellár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Kijevben 2022. június 16-án. Fotó: Bundesregierung.de/Denzel

Jönnek a nehézfegyverek

Eközben megindultak a Kijev által hiányolt nehézfegyver-szállítmányok is. Berlin korábbi közlése szerint az ukrán kormány egy listáról választhatja ki azokat a hadiipari termékeket, amelyekre szüksége van, a vásárlásokat pedig a német kormány finanszírozza. 

Az első három darab német Gepard páncélos július végén érkezett meg Ukrajnába, amiket a városok és a kritikus infrastruktúra védelmére használnak.

A német kormány folyamatosan frissülő adatbázisa szerint mostanáig már 30 Gepardot és 6 ezer lövedéket kapott Ukrajna.  

Egy Gepard bevetésen. Forrás: Bundeswehr/Rott/Flickr/Wikipédia
Egy Gepard bevetésen. Forrás: Bundeswehr/Rott/Flickr/Wikipédia

A Németország által már leszállított hadieszközök között van 10 darab ultramodern önjáró tarackágyú (PzH 2000), három darab, mintegy 80 kilométeres hatótávolságú Mars II rakétavető, valamint a Cobra radarrendszer is.

A héten pedig újabb fontos fegyverszállítmányt küldtek a németek Ukrajnába:

a Spiegel értesülései szerint a lengyel-ukrán határ közelében átadták az első Iris-T légvédelmi rendszert az ukrán hadseregnek, további három Iris-T-t pedig még az idén leszállítanak.

A német kormány szerint ez a legmodernebb légvédelmi rendszer, amivel Németország rendelkezik, egyelőre még a német hadsereg sem használja.

A 140 millió euróba kerülő Iris-T 4 járműből, ezen belül három rakétavetőből áll, és alkalmas egy közepes méretű nagyváros légterének védelmére: bevethető repülőgépek, helikopterek, robotrepülőgépek és rövid hatótávolságú ballisztikus rakéták ellen.         

Kétmilliárd eurós keret

A kormány adatbázisa egyébként pontos számokat közöl az Ukrajnának szállított hadi és egyéb eszközökről is. Eszerint eddig többek között 100 ezer elsősegély-csomagot, 53 ezer páncéloslövedéket, 21,8 millió kézifegyver-lőszert, 100 ezer kézigránátot, 100 gépfegyvert, 5300 robbanótöltetet és 28 ezer harci sisakot juttattak az ukrán hadseregnek.

A katonai eszközöket részben a német hadsereg, részben a német hadiipar biztosítja. A finanszírozásra a német kormány idén mintegy kétmilliárd eurós keretet szán.

Az október 10-ig engedélyezett szállítmányok összértéke mintegy 800 millió euró – ebben azonban nincs benne minden szállítmány, mivel nem mindegyik engedélyköteles, egyes beszerzéseknél pedig a kormány lazított a szabályokon a szállítások felgyorsítása érdekében.

Ezzel együtt a legnagyobb katonai támogatást továbbra is egyértelműen az Egyesült Államok biztosítja Ukrajnának. Augusztus eleji összesítés szerint őt követi – jókora távolsággal – Lengyelország, az Egyesült Királyság, Kanada és Németország.

Katonai elemzők szerint emellett az ukránok sok nehézfegyvert zsákmányoltak az orosz csapatoktól. Erről itt olvashatnak:      

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG