5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bár korábban nagy remények voltak az atomalkuhoz való visszatéréssel kapcsolatban, most éles vita bontakozott ki Irán és a Biden-adminisztráció között arról, hogy kinek kell megtennie az első lépést. A francia külügyminiszter az iráni vezetést egyenesen atombomba építésével vádolja. Káncz Csaba jegyzete 

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter január 19-i szenátusi meghallgatásán az iráni atomalku (JCPOA) kapcsán leszögezte: Washington és szövetségesei egy hosszú távú és „erősebb” megállapodásra törekednek Teheránnal.  Január 27-én Blinken kiemelte: a Biden-kormányzat hajlandó visszatérni a JCPOA keretei közé, de csak akkor, ha Irán visszatér a teljeskörű megfeleléshez. Washington szándékának komolyságát jelzi, hogy a napokban nevezi ki Robert Malley veterán diplomatát iráni különleges megbízottnak.

Mint emlékezetes, Trump elnök 2018-ban egyoldalúan lépett ki abból az alkuból, amelyet 2015-ben az Obama elnök által vezetett USA, valamint Kína, Oroszország, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország kötött Iránnal. Az alkut az ENSZ BT is megerősítette a 2231-es határozatával, az ezáltal a nemzetközi jogrend része lett.

Szóváltás és rakéták 

Az utóbbi napokban azonban éles vita bontakozott ki Teherán és Washington között arról, hogy kinek kell megtenni az első lépést. Moszkva csatlakozott Teheránhoz és január 26-án felszólították Biden elnököt, hogy először is oldja fel az Iránt megbénító gazdasági szankciókat, ha valóban meg akarja menteni az atomalkut. A Kreml nem támogatja a JCPOA kiterjesztését más témákra, mint például Irán regionális befolyása.

Teherán a szóváltások közben is halad a maga útján és bejelentette: az ország egy hónapon belül 17 kilogramm 20 százalékos dúsított urániumot állított elő.Blinken nincsen könnyű helyzetben, hiszen Izrael és Szaúd-Arábia egyértelműen ellenzi a visszatérést az atomalkuhoz és Teherán a dúsítás mellett egyre fejlettebb ballisztikus rakétákat fejleszt ki – 2017 óta ezeket hat alkalommal használta, ebből két alkalommal amerikai katonai bázisok ellen Irakban.  A Forradalmi Gárda (IRGC) az elmúlt napokban nagy hatótávolságú rakétákat és drónokat tesztelt szárazföldi és tengeri célpontok ellen katonai hadgyakorlatok keretében.

A rakétatesztek és az urándúsítás kombinációja idegességgel tölti el a JCPOA aláíróit. Olyannyira, hogy Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter két hete az iráni vezetést atombomba építésével vádolta meg. Az idegesség érthető, hiszen a világon még soha nem volt olyan ország, amely nagy hatótávolságú rakétákat fejlesztett volna nukleáris robbanófej nélkül.

Tel-Aviv arra hivatkozva, hogy iráni politikusok szájából rendre elhangzik Izrael megsemmisítésének célja, egyértelművé tette: mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozása Iránt az atomfegyver kifejlesztésében. A Moszad az iráni atomprogram több vezető kutatóját likvidálta már az elmúlt 10-15 évben.

A meggyilkolt Mohszen Farizade iráni atomtudóst temetik állami szertartással Teheránban 2020. november 30-án. A koporsót az iráni zászló takarja. (Fotó: MTI/EPA/Iráni védelmi minisztérium)
A meggyilkolt Mohszen Farizade iráni atomtudóst temetik állami szertartással Teheránban 2020. november 30-án. A koporsót az iráni zászló takarja. (Fotó: MTI/EPA/Iráni védelmi minisztérium)

Elemzők szerint azonban az Iránnal kötött nemzetközi atomalkut ellenző, Teheránnal szemben a maximális nyomást fenntartó izraeli politika nem hozott kézzelfogható eredményeket – éppen ellenkezőleg. Tavaly november közepén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség azt közölte, hogy Iránnak 12-szer több alacsony dúsítású uránja van, mint amit a 2015-ös atomalku lehetővé tenne.

A szaúdi koronaherceg és az izraeli kormányfő igen jó kapcsolatokat ápolt Trump volt elnökkel, és támogatták azt a politikáját, amely „maximális nyomás” alá helyezte Iránt. A Fehér Házban történő váltás miatt most mindketten attól tartanak, hogy Biden Irán-politikája lényegesen engedékenyebb lesz.

Radikalizálódó perzsák

Mindezeken túl az elmúlt négy évben Trump újabb és újabb szankciói és katonai fenyegetései radikalizálták az iráni társadalmat és az országban ezáltal teret nyertek a keményvonalas pártok. Tavaly februárban tartották Irán első olyan parlamenti választását, amely Trump beiktatása után történt. Ezen a konzervatív és keményvonalas frakciók szereztek meg a 290 mandátumból 221-et, több, mint dupláját az előző választásokon elértnek. Mindennek tetejébe Hasszan Róháni elnök, aki az elmúlt két elnökválasztást megnyerte a reformista és nemzetközi együttműködési ígéreteivel, csupán 19 helyet nyert el, miközben 2016-ban még 121-et.

Több radikális konzervatív párt szorosan együttműködik az IRGC-vel. Valóban, az IRGC légierejének volt parancsnoka, Mohammad Bagher Ghalibaf jelenleg a parlament elnöke. Ha ezek a választások mérvadók, akkor idén júniusban az iráni elnökválasztáson egy keményvonalasabb elnök léphet hatalomra.

Az IRGC számos erős jelöltet futtat, mindenekelőtt Hosein Dehqán-t, aki az IRGC volt parancsnoka, jelenleg pedig Ali Hámenei, Irán legfelsőbb vezetőjének katonai tanácsadója.  Márpedig Dehqán, vagy bármelyik IRGC jelölt elnökké válása a perzsa állam külpolitikájának további militarizálódását vonná maga után.  

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG