5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.

A dollárerősödéssel párhuzamosan fokozódott a kockázatkerülés, így a tőkekiáramlás a feltörekvő piacokon, így a hazai pénzpiacon is – mondta a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor beszámolója szerint a Monetáris Tanács kamatdöntő ülését követő háttérbeszélgetésen Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Mint arról beszámoltunk, a jegybank Monetáris Tanácsa változatlanul 6,5 százalékon tartotta az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélén sem változtatott.

A jegybank második embere az októberi inflációs mutatót elemezve rámutatott, az élelmiszerek és az üzemanyagok ára nagyobbat emelkedett, a piaci szolgáltatások viszont lassabban drágultak, sőt a telekommunikációs szolgáltatások ára októberben csökkent. Azt egyelőre nem tudni, ez egy egyszeri csökkenés volt-e, mindenesetre az MNB figyelemmel kíséri ezeket az adatokat.

Hoppá, októberben olcsóbb lett telefonálni és internetezni!
Hoppá, októberben olcsóbb lett telefonálni és internetezni!
Fotó: Depositphotos

Szintén negatív hatással volt a magyar gazdaság megítélésére a III. negyedévi GDP-adat, emellett azonban kiemelte,

az infláció fenntarthatóan alacsony szinten tartása fontos jegybanki cél.

Virág Barnabás közölte, az alacsonyabb inflációs mutató kedvező adat, ám a forintárfolyam a pénzromlás ütemének emelkedését hozhatja magával. Megismételte az MNB múlt havi üzenetét is, mely szerint

akár huzamosabb ideig és készek fenntartani a jelenlegi kamatszintet.

A rossz GDP-mutató nem egyedi magyarországi jelenség, a kelet-európai gazdaságok a várakozásokhoz képest rosszabbul teljesítettek, ellentétben az amerikai vagy kínai gazdasággal – mondta az MNB alelnöke. Virág azt mondta, a jegybank hatáskörébe tartozó tényezőkben jól állnak, így a fogyasztás élénkülése zajlik, a reálkeresetek nőnek, a hitelpiac élénkül. Rámutatott, a monetáris politika hatókörén kívül eső faktorok fogják vissza a növekedést, ilyen az agrárium (az idei nyári időjárás), a gyenge hazai export, ami elsősorban a német ipar recessziójának tudható be, illetve az elmaradó beruházások. Emellett „hosszúra nyúlik az infláció árnya”, azaz a gazdasági szereplők még mindig tartanak az inflációtól – tette hozzá, majd megjegyezte, céljuk ezt oldani.

A fejlett piaci hosszú hozamok emelkedtek, a dollár jelentősen emelkedett, így az olló tovább nyílt a tengerentúli és az európai piacok között – mutatott rá az MNB alelnöke. Hozzátette, az energiapiacok reagálnak a geopolitikai helyzet eszkalációjának veszélyére. Emiatt a dollárbefektetések lettek népszerűbbek, elszívják a tőkét a feltörekvő, így a magyar gazdaság elől is.

A folyó fizetési mérlegben többlet mutatkozik, ez erős fundamentumot jelent, emellett a költségvetés elsődleges egyenlege is javul, az inflációt is tartósan leszorították. A növekedéssel van erős elmaradás, de jövőre az elemzők szerint ebben is előre tudunk majd lépni – mondta az alelnök. A 4,5 százalékos költségvetési hiánycélról úgy vélekedett, az az utolsó két hónap függvényében tartható.

Virág Barnabás aláhúzta, továbbra is három tényezőt kezelnek kiemelt figyelemmel:

  • inflációs kilátások, a várakozások horgonyzottsága,
  • a kockázati megítélés során a külső egyensúly és a költségvetési célok elérése,
  • a pénzpiaci stabilitásnál pedig a pozitív reálkamatra figyelnek.

A szintén a Klasszis Média égisze alatt megjelenő laptásunk, az Mfor a múlt heti Kormányinfón arról érdeklődött Gulyás Gergely kancelláriaminiszternél, mit vár a kormányzat a leendő jegybankelnöktől. Virág Barnabás most újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, a monetáris politika vitelét illetően többféle narratíva van, az ilyen irányú kétségeket Gulyás Gergely válasza mérsékelte, eloszlatta.

Az Mfor most az iránt érdeklődött, hogy a jegybank lát-e kockázatokat a jövő évi költségvetésben, elsősorban az uniós pénzek körüli vitákban, illetve a tavaly is és idén is elmaradó áfabevételekben. Virág Barnabás válaszában úgy fogalmazott, szerinte a kormányzat elhatározott a költségvetési hiánycélok tartása mellett, az idei hiánycél is teljesíthető, a 2025-ös kockázati faktorról azonban nem kívánt véleményt mondani. Az MNB alelnöke ezt azzal indokolta, hogy a kormányzat a költségvetési folyamatokba bármikor beavatkozhat.

A sajtótájékoztató itt tekinthető meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Volt lehetősége a kormánynak félretenni a hét szűk esztendőre, nem tették meg
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 17:39
Hogyan jutott a jelenlegi helyzetbe a gazdaság? Mi pörgette fel a gazdaságot? Repülőrajt és fantasztikus év lesz 2025? Az ATV Heti Napló című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán is elmondta véleményét.
Makro / Külgazdaság Jó hírünk van az autósoknak!
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 12:58
Igen, manapság már ennek is örülnünk kell(ene).
Makro / Külgazdaság Most nem okoztak meglepetést a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 09:18
Itt a távol-keleti nagyhatalom döntése.
Makro / Külgazdaság Megdöbbentő számok láttak napvilágot a szupergazdagokról
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 08:49
A tíz leggazdagabb ember még akkor is milliárdos maradna, ha elvesztené vagyona 99 százalékát.
Makro / Külgazdaság Gázválság fenyeget? Masszív drágulás jöhet
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 05:41
Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.
Makro / Külgazdaság Itt a repülőrajt receptje Orbán Viktoréknak: a láncfűrész a kommunizmusban is működhet?
Litván Dániel | 2025. január 19. 17:42
Vietnámban a vadkapitalistáktól próbálják ellesni el a gazdaság felpörgetésének receptjét. Hatalmas felfordulás jön a kommunista országban, de jól jönnek majd ki belőle?
Makro / Külgazdaság Ezért érezheti meg rögtön az egész világgazdaság, ha tényleg elhallgatnak a fegyverek Gázában
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:43
A világkereskedelem egyik legfontosabb útvonalán is békésebb időszak jöhet, ha életbe lép az Izrael és a Hamász közti tűzszünet.
Makro / Külgazdaság Bejött Bidenék számítása? Rég nem láttunk ilyet Németországban
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:04
Megzuhant a Németország és Kína közötti kereskedelem, növekedett viszont az Egyesült Államok és Németország közötti.
Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG