5p

A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.

A dollárerősödéssel párhuzamosan fokozódott a kockázatkerülés, így a tőkekiáramlás a feltörekvő piacokon, így a hazai pénzpiacon is – mondta a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor beszámolója szerint a Monetáris Tanács kamatdöntő ülését követő háttérbeszélgetésen Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Mint arról beszámoltunk, a jegybank Monetáris Tanácsa változatlanul 6,5 százalékon tartotta az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélén sem változtatott.

A jegybank második embere az októberi inflációs mutatót elemezve rámutatott, az élelmiszerek és az üzemanyagok ára nagyobbat emelkedett, a piaci szolgáltatások viszont lassabban drágultak, sőt a telekommunikációs szolgáltatások ára októberben csökkent. Azt egyelőre nem tudni, ez egy egyszeri csökkenés volt-e, mindenesetre az MNB figyelemmel kíséri ezeket az adatokat.

Hoppá, októberben olcsóbb lett telefonálni és internetezni!
Hoppá, októberben olcsóbb lett telefonálni és internetezni!
Fotó: Depositphotos

Szintén negatív hatással volt a magyar gazdaság megítélésére a III. negyedévi GDP-adat, emellett azonban kiemelte,

az infláció fenntarthatóan alacsony szinten tartása fontos jegybanki cél.

Virág Barnabás közölte, az alacsonyabb inflációs mutató kedvező adat, ám a forintárfolyam a pénzromlás ütemének emelkedését hozhatja magával. Megismételte az MNB múlt havi üzenetét is, mely szerint

akár huzamosabb ideig és készek fenntartani a jelenlegi kamatszintet.

A rossz GDP-mutató nem egyedi magyarországi jelenség, a kelet-európai gazdaságok a várakozásokhoz képest rosszabbul teljesítettek, ellentétben az amerikai vagy kínai gazdasággal – mondta az MNB alelnöke. Virág azt mondta, a jegybank hatáskörébe tartozó tényezőkben jól állnak, így a fogyasztás élénkülése zajlik, a reálkeresetek nőnek, a hitelpiac élénkül. Rámutatott, a monetáris politika hatókörén kívül eső faktorok fogják vissza a növekedést, ilyen az agrárium (az idei nyári időjárás), a gyenge hazai export, ami elsősorban a német ipar recessziójának tudható be, illetve az elmaradó beruházások. Emellett „hosszúra nyúlik az infláció árnya”, azaz a gazdasági szereplők még mindig tartanak az inflációtól – tette hozzá, majd megjegyezte, céljuk ezt oldani.

A fejlett piaci hosszú hozamok emelkedtek, a dollár jelentősen emelkedett, így az olló tovább nyílt a tengerentúli és az európai piacok között – mutatott rá az MNB alelnöke. Hozzátette, az energiapiacok reagálnak a geopolitikai helyzet eszkalációjának veszélyére. Emiatt a dollárbefektetések lettek népszerűbbek, elszívják a tőkét a feltörekvő, így a magyar gazdaság elől is.

A folyó fizetési mérlegben többlet mutatkozik, ez erős fundamentumot jelent, emellett a költségvetés elsődleges egyenlege is javul, az inflációt is tartósan leszorították. A növekedéssel van erős elmaradás, de jövőre az elemzők szerint ebben is előre tudunk majd lépni – mondta az alelnök. A 4,5 százalékos költségvetési hiánycélról úgy vélekedett, az az utolsó két hónap függvényében tartható.

Virág Barnabás aláhúzta, továbbra is három tényezőt kezelnek kiemelt figyelemmel:

  • inflációs kilátások, a várakozások horgonyzottsága,
  • a kockázati megítélés során a külső egyensúly és a költségvetési célok elérése,
  • a pénzpiaci stabilitásnál pedig a pozitív reálkamatra figyelnek.

A szintén a Klasszis Média égisze alatt megjelenő laptásunk, az Mfor a múlt heti Kormányinfón arról érdeklődött Gulyás Gergely kancelláriaminiszternél, mit vár a kormányzat a leendő jegybankelnöktől. Virág Barnabás most újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, a monetáris politika vitelét illetően többféle narratíva van, az ilyen irányú kétségeket Gulyás Gergely válasza mérsékelte, eloszlatta.

Az Mfor most az iránt érdeklődött, hogy a jegybank lát-e kockázatokat a jövő évi költségvetésben, elsősorban az uniós pénzek körüli vitákban, illetve a tavaly is és idén is elmaradó áfabevételekben. Virág Barnabás válaszában úgy fogalmazott, szerinte a kormányzat elhatározott a költségvetési hiánycélok tartása mellett, az idei hiánycél is teljesíthető, a 2025-ös kockázati faktorról azonban nem kívánt véleményt mondani. Az MNB alelnöke ezt azzal indokolta, hogy a kormányzat a költségvetési folyamatokba bármikor beavatkozhat.

A sajtótájékoztató itt tekinthető meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG