Matolcsy újra a nyilvánosság előtt
Rendhagyó konferenciára kerül sor május 27-én a Larus Rendezvényközpontban. Az eseményen az üzleti szféra résztvevői mellett elmondják véleményüket a téma legjelesebb hazai kutatói, valamint az adott terület gazdaságpolitikai döntéshozói. Az általános szekcióban mások mellett előadást tart Matolcsy György MNB-elnök, Chikán Attilla, a versenyképesség egyik jeles hazai kutatója, és a Robert Huggins professzor a brit Nemzetközi Versenyképességi Központ igazgatója.
További részletek a programról és jelentkezés >> |
Ezt követi egymás után három tematikus szekció: adózás; innovációs és üzleti környezet; oktatás és munkapiac. Az egyes szekciókban a téma legelismertebb magyar kutatói mellett, megszólalnak az vállalati szektor képviselői, és elmondják véleményüket a kormányzat oldaláról a döntéshozatalban résztvevő szakemberek is. Ennek keretein belül mások mellett előadást tart Fazekas Károly az MTA KRTK főigazgatója, Spaller Endre a Nemzteti Innovációs Hivatal elnöke és Komáromi Róbert a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgatója is.
A téma azért is kiemelten fontos, mert hazánk három helyet rontott a Világgazdasági Fórum legfrissebb versenyképességi rangsorában. Magyarország a vizsgált 148 ország közül a 63. helyet foglalja el, ezzel az Európai Unió 28 országa közül a 24. Azerbajdzsán a 39-ik helyen áll.
Komoly gondok vannak
Magyarország versenyképességi teljesítménye világszinten nem mondható ugyan rossznak, ám szűkebb régiónkat nézve ezt már nem mondhatjuk el. Hiába jók az ország hatékonysági tényezői, továbbra is komoly gondok vannak az innováció és az intézményrendszer területén.
Ez utóbbi hosszú évek óta megoldatlan probléma, amelynek eredményeképpen Magyarország már az Európai Unió perifériájára szorult. A magas adóelvonás, a magas kamatok és a nem hatékony kormányzati bürokrácia folyamatosan rontja az ország üzleti megítélését. Ehhez jön hozzá a korrupció, valamint a kormányzati intézkedések instabilitása. Ezek a tényezők a vállalati és lakossági élet mindennapjaira is kihatnak, és csak sovány vigaszt nyújt, hogy a környező országokban is hasonlóak a problémák.
Az élen nem történt változás, továbbra is Svájc számít az intézet szerint a világ legversenyképesebb országának, amit Szingapúr és Finnország követ. Németország két helyet javítva, idén a negyedik. A legkevésbé versenyképes EU tagállam Görögország (91.), Szlovákia (78.) és Románia (76.). A Visegrádi országok közül Csehország a 46. (7 helyet rontva), míg Lengyelország a 42., ezzel pedig a régió legversenyképesebb államává vált, helyet cserélve Csehországgal. A legtöbb helyet javító ország az EU-ban Málta (47-ről 41-re), valamint Horvátország (81-ről 75-re), míg a legtöbb helyet Csehország után Szlovákia (71-ről 78-ra), és Olaszország (42-ről 49-re) rontotta. Az új tagállamok közül Észtország számít a legjobbnak (32.).