4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Sorsdöntő szavazás következik holnap a brit parlamentben, hacsak le nem fújja a miniszterelnök, mint múlt hónapban. A képviselők dönthetnek úgy, hogy elfogadják Theresa May megállapodását az EU-val, vagy más megoldást keresnek, mindössze két hónap alatt. May szerint ha nem szavazzák meg az előterjesztést, az ország bennmaradhat az unióban. Ennek mi örülnénk.

A Brexitnek nevezett folyamat, melynek során Nagy Britannia kilépne az Európai Unióból, immár két és fél éves bizonytalankodássá fajult, mivel a 2016 júniusi népszavazás óta nem sikerült megoldani, hogy az ország anélkül lépjen ki, hogy közben ne menjen gazdaságilag tönkre. Azt ugyanis szép lassan felismerik a britek - a nép és a politikusok egyaránt -, hogy ha megállapodás nélkül történik a kilépés, annak hatása súlyosabb lehet, mint egy gazdasági válságé. A brit gazdaság mélyen integrálódott az európai gazdaságba, ezért a kapcsolatok hirtelen megszakítása beláthatatlan kárt okozna.

Fenyegetés meggyőzésként

Leginkább ezzel érvel most Theresa May brit miniszterelnök, amikor arról győzködi a képviselőket - kormánypártit és ellenzékit egyaránt -, hogy szavazzák meg a megállapodását, mert ezt tekinthetik úgy is, mint a kisebbik rossz. Ugyanakkor azzal fenyeget, hogy ha nem szavazzák meg, akkor a megállapodás nélküli kilépés mellett az is szóba jöhet - és ezt tartják ma már a valószínűbb forgatókönyvnek -, hogy elmarad maga a kilépés. Kérdés, hogy ez valóban ijesztő perspektíva-e a briteknek, hisz 48 százalékuk mégiscsak erre szavazott.

Kimenetelek

Nézzük ezek után a lehetséges forgatókönyveket. A legegyszerűbb eset, ha May javaslatát elfogadják, amihez vélhetően az az ellenzéki Munkáspárt szavazatainak egy részére  is szükség van. Ha ez nem jön össze, akkor győznek a nemek, ami egyrészt a miniszterelnök számára politikai karrierje szempontjából is végzetes lehet (bár eddig sok mindent túlélt, legutóbb saját pártja bizalmatlansági indítványát), másrészt vészhelyzet áll elő, amelyre gyorsan megoldást kell találni.

Legutóbb a parlament kötelezte a miniszterelnököt, hogy ha leszavazzák, három napon belül álljon elő új ötlettel. Két megoldás képzelhető el: az egyik, hogy gyorsan népszavazásra bocsátja a kérdést, a másik, hogy miniszterelnöki jogkörénél élve lefújja a kilépést, még mielőtt az érvénybe lépne. Esetleg csak halasztást kérne, de azt meg kellene még szavaznia a 27 tagállamnak is.

Ha kiveszik a kezéből

Persze lehet, hogy újabb szavazásokkal fog próbálkozni, kisebb módosításokkal, és akkor tovább húzódhat a bizonytalanság elvileg akár az utolsó napig. Jóllehet a parlamenti képviselők egyre nagyobb csoportja hangoztatja, hogy ebben az esetben egyszerűen visszaveszik a miniszterelnöktől a rá ruházott hatalmat (legalábbis ebben a kérdésben) és a parlament maga próbál majd dönteni. Az EU-val való újratárgyalásra azonban már nincs idő, ráadásul az unió nem is óhajtja még egyszer elkezdeni a folyamatot. Így a parlament opciói ugyanazok lennének, mint a miniszterelnöké: újabb népszavazás, vagy a Brexit lefújása, esetleg elhalasztása.

Gazdasági hatások

Gazdasági szempontból igen kedvező lenne May holnapi parlamenti győzelme: ezzel jó időre megoldódna minden problémás kérdés. Ugyancsak kedvező lenne a Brexit lefújása is vagy egy olyan népszavazás, melynek eredménye nem a megegyezés nélküli kilépés lenne. Ha viszont tovább húzódik a bizonytalanság, az utolsó két hónapban feltehetően drámai romlásnak indulna a helyzet, hisz megkezdődne a felkészülés a legrosszabbra.

Azt azonban, hogy sor kerüljön végül a megegyezés nélküli kilépésre, valószínűtlennek tartjuk: ahogy a görögök sem tették tönkre magukat 2015 nyarán, és az olaszok is belementek a költségvetés csökkentésébe, a mindkettőnél jóval fejlettebb Nagy Britannia sem valószínű, hogy megkockáztatna egy gazdasági összeomlást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG