4p

Örülnének a vásárlók és a boltosok, ha a SZÉP-kártyás kedvezmények tovább élnének, a pandémia alatt padlóra került turisztikai és vendéglátóipari ágazat azonban fenntartásokkal figyeli a SZÉP-kártyás változásokat.

Meddig költhetjük SZÉP-kártyán lévő pénzünket hideg élelmiszerre – teszik fel sokan türelmetlenül a kérdést. A kormány a kamatstop és árstop július 1-ig történő meghosszabbításával párhuzamosan a SZÉP-kártya hideg élelmiszer vásárlásra való használatát is kiterjesztette eddig az időpontig. Nyilatkozatok - és Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjúja - alapján ugyanakkor arra lehet következtetni, hogy július 1-je után a kamat- és árstop ismételt meghosszabbítása mellett dönthet a kormány. Kérdéses azonban, hogy az eddigiekhez hasonlóan a SZÉP-kártyával való hideg élelmiszer vásárlás lehetősége is ismét meghosszabbodik-e.

Ennek örülnének a vásárlók és a boltosok, hiszen az eredetileg februártól május végéig tartó, majd egy hónappal meghosszabbított lehetőséget sokan kihasználják, rekordra emelve a SZÉP-kártyás vásárlások összegét. Az idei első negyedévben 84,4 milliárd forint áramlott a vállalkozásokhoz a SZÉP-kártyának köszönhetően, ami az egy évvel ezelőtti 46,6 milliárd forinthoz képest 81 százalékos emelkedés, de 2019-hez képest is háromszoros a növekedés – áll a Magyar Turisztikai Ügynökség jelentésében.

Meddig marad az árstop és a SZÉP kártyás kedvezmények?
Meddig marad az árstop és a SZÉP kártyás kedvezmények?

Fenntartásokkal figyeli azonban a változásokat a pandémia alatt padlóra került turisztikai és vendéglátóipari ágazat. A SZÉP-kártyákat érintő szabályozásokban számos módosítás történt az elmúlt másfél év során, amelyek elősorban a járvány ágazatra gyakorolt negatív hatásait voltak hivatottak ellensúlyozni. A lezárások alatt a kártyán felgyűlt pénzüket viszont az utóbbi hónapokban az emberek jelentős arányban élelmiszerre költik, ez azonban nem támogatja a vendéglátói és turisztikai ipart.

Bartha Lajos, az MNB Pénzügyi infrastruktúrákért és bankműveletekért felelős ügyvezető igazgatója a Fizetési rendszer jelentés sajtótájékoztatóján ezért úgy vélekedett, hogy

amennyiben a turisztikai és vendéglátóipar támogatása továbbra is kormányzati cél marad, akkor a SZÉP-kártyás hideg élelmiszer vásárlás lehetőségét minden bizonnyal újra kell gondolnia a kormánynak.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Privátbankár kérdésére elmondta,

kifejezetten jó kormányzati döntésnek tartja, hogy a vészhelyzet hatásainak enyhítése céljából a SZÉP-kártya rugalmasabb felhasználását, köztük a hideg élelmiszer vásárlást és a szabad zsebvásárt lehetővé tették. (A zsebek közötti teljes átjárhatóság szeptember 30-ig biztosan él.)

A szövetség főtitkára hangsúlyozta, hogy feltételezhetően továbbra is a vendéglősökhöz érkezett a legtöbb forrás, noha a statisztikák alapján csupán annyit lehet biztosan állítani, hogy idén a költések legnagyobb része, közel 60 százaléka a vendéglátás alszámláról történt. Kiemelte: azzal, hogy a SZÉP-kártyán felgyűlt összegeket boltban is elkölthetjük, lényegében szabadon felhasználható pénzhez jutnak a munkavállalók, ami e cafetéria vonzerejét növeli.

A főtitkár hozzátette, a vásárlók érdekét figyelembe véve a kedvezmény meghosszabbítását várja a kormánytól.

SZÉP kártya alszámlák egyenlegének alakulása. Forrás: MNB
SZÉP kártya alszámlák egyenlegének alakulása. Forrás: MNB

A kedvező szabályozási változások nyomán az utóbbi másfél évben jelentősen növekedett a SZÉP-kártyák népszerűsége – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) idei Fizetési rendszer jelentéséből. Fontos változás volt például, hogy nőtt a munkáltatók által a SZÉP-kártyára utalható támogatás béren kívüli juttatásnak minősülő keretösszege, ennek következtében pedig a kibocsátott kártyák száma 2020. január és 2021. december között 5 százalékkal emelkedett, és meghaladta a 2,2 milliót. Eközben a kártyákon tárolt havi egyenleg 2020-hoz képest éves átlagban 24 százalékkal nőtt. Az MNB számára rendelkezésre álló adatok szerint az eddigi csúcsot 2021 áprilisában érte el a SZÉP-kártyákon tárolt összeg, meghaladva a 200 milliárd forintot. Emellett tavaly éves átlagban 2020-hoz képest 49 százalékkal több tranzakciót bonyolítottak a SZÉP-kártyák tulajdonosai havonta, és ebben még nem is szerepelnek az idei, kisebb összegű bolti vásárlások.

SZÉP kártya tranzakciós forgalom alakulása. Forrás: MNB
SZÉP kártya tranzakciós forgalom alakulása. Forrás: MNB

A tranzakciók számának felfutásával párhuzamosan tavaly jelentősen csökkent az egy tranzakcióra jutó összeg is, részben az alszámlák közötti teljes átjárhatóság megteremtése következtében. Ez azt támasztja alá, hogy a fogyasztók előszeretettel használták a szabadidő és szálláshely alszámlákon tárolt egyenleget a jellemzően kisebb egyszeri összegű vendéglátás típusú költések finanszírozására.

Egy SZÉP kártyás vásárlási tranzakcióra jutó összeg alakulása. Forrás: MNB
Egy SZÉP kártyás vásárlási tranzakcióra jutó összeg alakulása. Forrás: MNB

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most egy 4 pontos tervet jelentett be
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 11:08
Orbán Viktor felszólalt a CPAC Hungary konferencián.
Makro / Külgazdaság Nincs túl jő bőrben a magyar export, a járvány is rátett egy lapáttal
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 10:30
Visszaesett az élelmiszerek, a nyersanyagok, illetve a feldolgozott termékek exportvolumene is.
Makro / Külgazdaság Fogy a magyar: áprilisban is kevesebben lettünk 4 ezer emberrel
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 08:56
Az előzetes adatok szerint 2025 áprilisában 5323 gyermek született, és 9565 fő halt meg. 
Makro / Külgazdaság Nagyon fontos adat mutatja a magyar gazdaság helyzetét
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 08:33
Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet.
Makro / Külgazdaság GKI: a gazdasági kilátások továbbra is kedvezőtlenek
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 08:11
Az elemzők szerint a kereskedelmi háború negatívan hathat a magyar gazdaságra.
Makro / Külgazdaság Trump helyett az orosz gazdaság összeomlása hozhatna békét
Király Béla | 2025. május 29. 05:41
Az utóbbi napok brutális orosz támadásai azt mutatják, hogy Vlagyimir Putyin nyeregben érzi magát. Ugyanakkor a mostani rakéta- és dróntámadásoknak nem csak ez lehet a magyarázata, egyes szakértők szerint ugyanis Moszkva egyre nehezebben tudja kezelni a gazdasági problémákat és ezért szeretnék minél előnyösebb helyzetet kicsikarni egy béketárgyalás előtt.
Makro / Külgazdaság OKSZ: az árrésstop fenntartása nem szolgálja a vásárlók érdekeit
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 16:44
Az OKSZ szerint a kormány a szőnyeg alá söpri a magyar gazdaságban meglevő feszültségeket.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Gulyás Gergely az árrésstopról
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 15:36
Augusztus 31-ig biztosan érvényben marad az intézkedés.   
Makro / Külgazdaság Köhécsel az EU egyik legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 15:16
A francia hazai össztermék (GDP) 0,1 százalékkal nőtt az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve – áll az Insee francia statisztikai hivatal szerdán ismertetett végleges jelentésében.
Makro / Külgazdaság Hétórás munkanapot vezetne be egy európai ország, hogy növelje a dolgozók jóllétét
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 14:01
Hétórás munkanap bevezetését tervezi a montenegrói kormány, az ország gazdasági kamarája azonban szerdán arra figyelmeztetett, hogy a rövidebb munkanap nagyobb terheket róna a gazdaságra, amely nem biztos, hogy készen áll a globális kihívásokra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG