MTI Fotó: Cseke Csilla |
Ijesztő hírek és kommentárok jönnek sorban Törökországból, mintha a helyzet nem javulna, hanem inkább folyamatosan rosszabbodna. Miután szerdáról csütörtökre a rendkívüli állapotot vezették be, csütörtökön délután bejelentették, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményét is hatályon kívül akarják helyezni Törökországban.
A török kormány az egyezmény 15. cikkelyére hivatkozik, amelyik korlátozásokkal ugyan, de ezt lehetővé teszi háborús vagy egyéb rendkívüli helyzetekben. A Frankfuter Allgemeine Zeitung szerint Franciaország is hatályon kívül helyezte az egyezmény egyes részeit a párizsi merényletek után, Ukrajna pedig az ország keleti részeiben folyó harcok miatt cselekedett hasonlóan. Az egyezmény szerint az élethez való jogot egyébként nem lehet felfüggeszteni.
Az AKP megszüntette, az AKP újra bevezeti?
„Félelem a kínzás visszatértétől” - hangzik a Die Welt kommentárjának a címe. A lap weboldala szerint Erdogan elnök alatt a normál állapotok eddig is eléggé rendkívüliek voltak, így a rendkívüli állapot lehet, hogy fel sem fog tűnni sokaknak. Emlékeztetnek rá, hogy eddig is tele volt az önkény jeleivel az Erdogan-rezsim, az újságírók, tudósok ellehetetlenítése, lapok és televízió-állomások kisajátítása napirenden volt. Újdonság viszont, hogy megjelentek a kínzásokra utaló jelek.
Az 1980-ban puccsal hatalomra került katonák rendszeressé tették ezt az országban, tízezreket kínoztak titkos börtönökben, de nem voltak erről képek. A rendszeres kínzások az Erdogan vezette AKP idejében megszűntek, de most félő, hogy visszatérnek – írják. Erről pedig már előkerültek képek is. (A világsajtót bejárták képek például kék-zöld foltokkal teli és megalázott letartóztatottakról – a szerk.)
Boszorkányok pedig?
A cikk boszorkány-üldözésnek nevezi, hogy nincs arra bizonyíték, amit a kormány hajtogat, hogy Gülen emberei szervezték volna a puccsot. Sőt sokan sokkal inkább valószínűnek tartják, hogy a katonákkal szövetkezett nacionalista párt lehetett. Eközben ezreket vesznek őrizetbe és tízezreket bocsátanak el csak azért, mert állítólag Gülen hívei. Nem a felelősök megkeresése folyik, hanem tisztogatás a teljes államapparátusban.
Erdogant sok politikus bírálja, Németországban például leghevesebben a Zöldek. Claudia Roth parlamenti képviselő szerint teokratikus (vallási alapú) diktatúra kiépítése folyik, ezzel politikai és gazdasági szakadékba vezeti Erdogan elnök az országot. Azonnal fel kellene mondani a Törökországgal kötött, Európát tőle függővé tevő menekültügyi megállapodást. Törökországban lábbal tiporják az emberi jogokat, senki sincs ott biztonságban és már nem tekinthető biztonságos harmadik országnak. A zöldek az ország EU-csatlakozási tárgyalásainak felfüggesztését követelik.
Erdogan elrendelte bécsi tüntetés?
Ausztria berendelte Törökország nagykövetét, hogy megtudja, merre tart az ország – tudósított a német Tagesschau. Ezen kívül arra is választ keresnek, valóban Törökországból kezdeményezték-e a hétvégi bécsi, Erdogan melletti török utcai tüntetéseket.
„A tényeket tekintve Törökország már diktatúra” – írja a Der Spiegel Online. Az ország olyan, mint egy szabad téri börtön, Erdogan szava maga a törvény. Ezt Burak Copur Törökország-szakértő mondta, aki szerint a rendkívüli állapot kihirdetésével Erdogan rendeleteinek törvényi erejük van, amit még az Alkotmánybíróság sem tud megsemmisíteni. A parlamentet lényegében hatályon kívül helyezték.
Katonai helyett polgári diktatúra
A szakértő szerint az embereknek most már minden apró kritika miatt félniük kell, megfélemlítik és hallgatásra kényszerítik őket. Az utcákon a kormánypárt verőembereiből alakított csapatok járőröznek. Ám ha a katonai puccs sikerült volna, akkor még rosszabb lehetne a helyzet, valószínűleg polgárháborúba süllyedt volna az ország. A dilettáns puccsisták Erdogant erősítették, így katonai diktatúra helyett most polgári diktatúra lesz.
Erdogan egy autoriter elnöki rendszer felé viszi az országot. A hadsereget saját embereivel tölti fel, iráni mintára egyfajta „iszlám forradalmi gárdát” alkot majd belőle. Ez a szakértő szerint az egész világ biztonságára nézve veszélyes lehet. Amíg Erdogan kormányoz, Törökországban nem lesz nyugalom.
Merkel elfordult tőle?
Az N-TV.de szerint Merkel partneréből bajkeverővé vált Erdogan, akivel szemben a kancellár asszonynak elfogyott a türelme. A lap végigveszi Merkel Erdogannal kapcsolatos megnyilatkozásait az utóbbi hónapokból, amelyek egyre keményebbekké váltak. Az utolsó, amelyben kijelentette, hogy egy olyan ország, amelyben halálbüntetés van, nem lehet az Európai Unió tagja. A lap feltételezi, hogy Merkel már a menekültügyi megállapodás felrúgása árán is elhatárolódik Erdogantól.
Gazdasági csőd jön?
Ha a politikai hírek nem lennének elegendők, a gazdasági csőd sincsen kizárva. A DPA/APA hírügynökségek alapján az Antalya környékén levő üres strandokról számolnak be német és osztrák lapok. A turisták elmaradtak, a turizmusban dolgozóknak jó, ha csak a bérét csökkentik.
A török részvények árfolyama csütörtökön ismét zuhant, a tíz éves török államkötvények hozama pedig kilencről tíz százalékra emelkedett pár nap alatt. A török líra történelmi mélységekben, igaz, a magas infláció miatt annak esése sok éves trendnek felel meg. Márpedig Törökország erősen ki van szolgáltatva a külföldi tőkének magas mérleghiánya miatt.
A török államapparátusban végzett több tízezer fős tisztogatásokról itt vontunk mérleget.