4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Generali Alapkezelő sajtóebéd keretében számolt be stratégiájáról, idei évéről, jövőbeni terveiről. A cég nyit a vagyonkezelés felé, a tőkepiacokon pedig úgy látja, hogy az amerikai rali kitart még, az európai tőzsdék és a feltörekvő piacok pedig egyenesen beszállási pontot kínálnak.

Stratégiaváltás

A Generali az elmúlt másfél-két évben új globális stratégiát kezdett, miszerint a biztosítás mellett a vagyonkezelési üzletágban is erősít. Ez a magyar cégnél már 15 éve így van, így lényegében innen veheti át a modellt a cég. Ennek során alapkezelőket vásárolnak Kelet-Európában, így ebben a térségben különösen megnövekszik a vagyonkezelés szerepe. Az idei év persze nem könnyű az iparágban, hisz rendkívül nehéz hozamot elérni, de a továbbiakban arra számít a cég, hogy jobb hozamokat érhetnek el.

Különváló piacok

Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója a várható piaci folyamatokat elemezte, ennek során elmondta, hogy idén az amerikai tőzsdék és az úgynevezett feltörekvő piacok teljesítménye rendkívüli mértékben eltér. A különválás okai lehet az amerikai stimulusok, mint például az adócsökkentésre hatása. Erősen növekszik az amerikai gazdaság, az infláció már tartósan emelkedik (végülis ez volt a jegybankok célja), ugyanakkor hosszabb távon az infláció strukturális okok miatt alacsonyabb lehet, mint a korábban megszokott szintek.

Az amerikai gazdaság teljes foglalkoztatottság mellett növekszik nagy mértékben, így a Fed célja, hogy minél inkább normalizálja a monetáris politikát, ennek keretében várhatólag 3 százalék lehet az amerikai alapkamat 2019 végére. Ugyanakkor globálisan a jegybanki mérlegfőösszegek jövőre már mínuszba fordulhatnak, vagyis már több pénzt vonnak vissza, mint amennyit az eszközvásárlási programok során a piacra bocsátanak (a Fed évi 600 dollárt von ki, az EKB pedig idén idén év végén beszünteti az eszközvásárlást), ez már hatással lehet a feltörekvő piaci tőkekivonásra.

Amerika

Nem csak az infláció, hanem a globális kamatok is alacsonyabban alakulhatnak a következő években, mint a korábbi évtizedekben, több okból. Egyrészt az eleve alacsonyabb infláció miatt, másrészt a megnövekedett adósságállományok is alacsonyabb kamatszintet kívánnak, ugyanis sok országban növekedett jelentősen a GDP-hez viszonyított adósság, így például Amerikában is.

Ami a tőkepiacokat illeti, Pallag szerint még nem tartunk ott, hogy veszélyben legyen az amerikai részvénypiaci emelkedés, miután a kötvényhozamok nem magasak, és az amerikai gazdaság is a megfelelő ciklusban van még. Ha a kötvényhozamok jelentős emelkedésnek indulnak, már veszélybe kerülhet a részvénypiaci trend, de ennek egyelőre semmi nyoma.

Európa

Európában más a helyzet: a részvénypiacok lemaradtak Amerikához képest, sőt, egyenesen távozott a tőke Európából. A Generali úgy véli, hogy ez most beszállási pontokat jelenthet megfelelő európai papírokban, ezen belül is az európai pénzügyi szektort tekintik vonzónak. Ráadásul mindezt megsegítik az extrém alacsony európai kötvényhozamok: a legfejlettebb országok 10 éves hozamai bőven egy százalék alatt vannak. Önmagában bíztató lehet az olasz költségvetés várható elfogadása, ezzel egy lényeges aggodalomtól szabadulna meg az eurózóna.

Feltörekvő piacok

Az úgynevezett feltörekvő piacok már sokkal nagyobb lemaradásban vannak, kifejezetten zuhantak idén. Ebben több szempont játszik szerepet: egyes országokban konkrét súlyos problémák vannak, mint ezt a török és argentin válság is mutatta, ugyanakkor olyan piacok is szenvedtek, ahol a gazdaság egészséges. A befektetési alapok sok piacon alulsúlyozott állapotba kerültek, Pallag szerint ez már a kapitulációs állapothoz közeledik, és még akár idén egy mélypont alakulhat ki, ami remek vételi jelentőséget jelenthet. Ezt legfeljebb az zavarhatja meg, ha a kínai-amerikai kereskedelmi háború elfajulása túlzottan visszafogná a kínai gazdaság növekedését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG