A Kínai Fejlesztési Bank és az MFB között még zajlanak az egymilliárd eurós hitelkeret előkészületi munkálatai - válaszolta a szakminiszter. A megállapodást még májusban írták alá.
A Napi Gazdaság értesülése szerint a cél a kínai érdekeltségű vállalatok magyarországi beruházásainak támogatása, a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése, valamint a kínai kapcsolatokkal rendelkező magyar vállalatok beszállítói és kutatás-fejlesztési tevékenységének támogatása, de a keretből finanszírozhatják a magyar kkv-kat is. Mivel a végleges kondíciókról egyelőre nem született döntés, a hitelkeretet még nem hirdették meg, de ennek ellenére az MFB-nél folyamatosan érdeklődnek a kínai és magyar vállalatok.
A magyar kormánynak nagyon fontos, hogy Kínával hosszú távú, stratégiai partnerséget alakítson ki, ezt szolgálja a keleti nyitás politikája − mondta Matolcsy György. Ennek érdekében az év elején elkezdődött Magyarország Kína-stratégiájának kidolgozása, a szakmai munkát Csizmadia Norbert tervezéskoordinációért felelős államtitkár irányításával a Nemzeti Tervezési Hivatal végzi. A stratégia szakmai verziója várhatóan még ősszel elkészül.
Újraindul a Peking-Budapest repülőjárat?
Magyarország jelenleg is tárgyal a kínai légügyi hatóság és a Hainan Airlines anyavállalata, a HNA Group vezetőivel a Budapest−Peking járat visszaállításáról. A pozitív döntéshez a HNA Group felső vezetésének meg kell győződnie a járat gazdaságosságáról. A fejlesztési tárca szerint a magyar kormány a rugalmasságot tanúsít az ügyben. Hamarosan egyébként módosul a magyar−kínai légügyi megállapodás is, hogy az üzemeltetési környezet a korábbinál vonzóbb legyen az ottani légitársaságok számára.