5p

TotalEnergies, BP, Raiffeisen, PepsiCo – ezek a cégek zsebelték be a legnagyobb profitot tavaly Oroszországban az ott maradt nyugati vállalatok közül. A top 100 nyugati cég kétharmada növelte az ottani nyereségét. Az orosz érdekeltségek eladása sokszor nehezen megy, és kontraproduktív lehet. Nagyító alatt ezúttal a nyugati vállalatok, amelyek "Putyin országában" rekedtek.

Bár logikusnak tűnik az a feltételezés, hogy a legtöbb nyugati cég az Oroszország elleni szankciókkal párhuzamosan elhagyta az országot a háború kezdete óta eltelt csaknem 16 hónapban, a valóságban nem ez a helyzet.

Többen maradtak, mint mentek

Bár például számos nyugati divatmárka valóban kivonult, más nyugati brandek – eredeti vagy más néven, nyíltan vagy bújtatva – továbbra is elérhetőek (ezt az orosz plázákban készült aktuális felvételek is bizonyítják).

A Kijevi Gazdaságtudományi Egyetem rendszeresen frissülő adatbázisa szerint eddig 241 külföldi cég vonult ki teljesen Oroszországból. 193 vállalat csökkentette az ottani tevékenységét és kivonulófélben van, 511 szintén visszafogta a tevékenységét, de egyelőre kivár – ez összesen 945 vállalat.

1336 külföldi cég ugyanakkor folytatja a tevékenységét Oroszországban, azaz a maradók száma jóval meghaladja a részben vagy egészben távozókét.

A maradóknak pedig meglepően jól megy a biznisz: a száz legnagyobb külföldi cég összesített oroszországi profitja 54 százalékkal, 1100 milliárd rubelre (13,3 milliárd dollár) ugrott tavaly, 68 százalékuk pedig képes volt növelni a nyereségét.

Oroszok egy bezárt Burberry-üzlet előtt Moszkvában 2023. május 25-én. A brit divatmárka kivonult, de számos nyugati cég továbbra is jelen van Oroszországban. Fotó: EPA/YURI KOCHETKOV
Oroszok egy bezárt Burberry-üzlet előtt Moszkvában 2023. május 25-én. A brit divatmárka kivonult, de számos nyugati cég továbbra is jelen van Oroszországban. Fotó: EPA/YURI KOCHETKOV

Ez az orosz nyelvű, de külföldről működő Novaja Gazeta Evropa pénzügyi beszámolók alapján készült elemzéséből derül ki, amelyet a német Die Welt ismertetett. (Az orosz lap csak a „barátságtalan”, tehát az Oroszország elleni szankciókban részt vállaló országokból származó cégeket vette figyelembe.)

Bődületes profitok 

A legnagyobb profitot a francia olaj- és gázipari konszern, a TotalEnergies zsebelte be tavaly Oroszországban: a 269 milliárd rubel (3,2 milliárd dollár) nyereség 106 százalékkal haladta meg a 2021-es eredményt.

Bár a társaság orosz érdekeltségeinek egy részétől megvált, továbbra is részesedéssel bír (19,4 százalék) a második legnagyobb orosz gázkitermelő vállalatban, a Novatekben, valamint annak két legnagyobb LNG-projektjében a szibériai Jamal-félszigeten.

Márpedig az utóbbi üzletek vastagon nyereségesek voltak, egyrészt a magas gázárak, másrészt amiatt, hogy nagyrészt ezek a cégek töltötték be a Gazprom által hagyott űrt Európában: a kontinensre irányuló orosz LNG-export 20 százalékkal, 23 milliárd köbméterre nőtt tavaly. A francia konszern szerint az EU kérte őket arra, hogy tartsák fenn az oroszországi gázszállításokat.

A második helyen szintén egy olajipari mamut, a brit BP végzett 150 milliárd rubeles oroszországi profittal, ami 35 százalékos emelkedés 2021-hez képest (igaz, a vállalat globális nyereségéhez képest ez még mindig kis összeg).

A harmadik legnagyobb profitot Oroszországban a külföldi cégek közül a Raiffeisen Bank érte el: a 141 milliárd rubeles eredménye négyszerese (!) az előző évinek, és a bank teljes nyereségének több mint a felét adja.

A pénzintézet kifejezetten profitál például abból, hogy számos orosz bankot kizártak a SWIFT-hálózatból.

Nehéz kivonulás

A befektetők és az európai bankfelügyelet mindenesetre nyomás alatt tartják a bankot, amely már dolgozik az orosz leánycég eladásán vagy legalább a leválasztásán.

Ez ugyanakkor nem egyszerű feladat, mivel a potenciális orosz vevők többsége, akiknek lenne elég pénze megvásárolni a leánycéget, már szankciós listán van – mondta a német lapnak a bank egyik menedzsere. Hasonló problémával szembesül egyébként a TotalEnergies is.

A Die Welt szerint Oroszország maximálisan megnehezíti a nyugati cégeknek az orosz érdekeltségek eladását, amely – ha sikerül is – sok esetben visszafelé sül el.

A gyorsan és látványosan kivonuló nyugati cégeket ugyanis jelentős veszteségek érik, miközben az orosz oligarchák és Oroszország erősödnek.

Visszatérve a toplistára, a negyedik helyen a PepsiCo végzett: az amerikai élelmiszeripari konszern 45 milliárd rubel profitot hozott össze tavaly orosz földön, ami négyszerese a 2021-es profitnak. A cég reklámarca egyébként a már visszavonult orosz futballsztár, Andrej Arsavin.

Nem lehet oka panaszra egy másik amerikai élelmiszeripari óriásnak, a Milkát, az Oreót és a Tobleronét is birtokló Mondeleznek sem, amely 27 milliárd rubelt keresett tavaly Oroszországban. És a nyertesek közé tartoznak – még ha kisebb profitot is értek el – a dohányipari  cégek is.

Milliárdok a büdzsének

Elemzők szerint a rendkívüli nyereségek oka egyrészt a konkurens cégek távozása, másrészt a fejlesztések és a reklámköltések visszafogása. Emellett az áremelések is növelték a profitot. Mindebből pedig részesedik az orosz állam is: a nyugati cégek nyereségadója 288 milliárd rubelre (3,4 milliárd dollárra) rúgott tavaly.

Ez nem kis összeg, ugyanakkor nyilván nem elég az orosz költségvetésen tátongó lyuk betöméséhez: a hiány az idei első öt hónapban – a kiadások 26,5 százalékos növekedése és a bevételek (nagyrészt az olaj- és gázexport visszaesése által okozott) 18,5 százalékos csökkenése miatt – 3410 milliárd rubelt tett ki.

Ami pedig a hazai vonatkozást illeti, számos magyar cég (például az OTP és a Richter) a maradók listáját bővíti – erről itt írtunk részletesen.

A Nagyító korábbi cikkeit itt olvashatják.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG