5p

TotalEnergies, BP, Raiffeisen, PepsiCo – ezek a cégek zsebelték be a legnagyobb profitot tavaly Oroszországban az ott maradt nyugati vállalatok közül. A top 100 nyugati cég kétharmada növelte az ottani nyereségét. Az orosz érdekeltségek eladása sokszor nehezen megy, és kontraproduktív lehet. Nagyító alatt ezúttal a nyugati vállalatok, amelyek "Putyin országában" rekedtek.

Bár logikusnak tűnik az a feltételezés, hogy a legtöbb nyugati cég az Oroszország elleni szankciókkal párhuzamosan elhagyta az országot a háború kezdete óta eltelt csaknem 16 hónapban, a valóságban nem ez a helyzet.

Többen maradtak, mint mentek

Bár például számos nyugati divatmárka valóban kivonult, más nyugati brandek – eredeti vagy más néven, nyíltan vagy bújtatva – továbbra is elérhetőek (ezt az orosz plázákban készült aktuális felvételek is bizonyítják).

A Kijevi Gazdaságtudományi Egyetem rendszeresen frissülő adatbázisa szerint eddig 241 külföldi cég vonult ki teljesen Oroszországból. 193 vállalat csökkentette az ottani tevékenységét és kivonulófélben van, 511 szintén visszafogta a tevékenységét, de egyelőre kivár – ez összesen 945 vállalat.

1336 külföldi cég ugyanakkor folytatja a tevékenységét Oroszországban, azaz a maradók száma jóval meghaladja a részben vagy egészben távozókét.

A maradóknak pedig meglepően jól megy a biznisz: a száz legnagyobb külföldi cég összesített oroszországi profitja 54 százalékkal, 1100 milliárd rubelre (13,3 milliárd dollár) ugrott tavaly, 68 százalékuk pedig képes volt növelni a nyereségét.

Oroszok egy bezárt Burberry-üzlet előtt Moszkvában 2023. május 25-én. A brit divatmárka kivonult, de számos nyugati cég továbbra is jelen van Oroszországban. Fotó: EPA/YURI KOCHETKOV
Oroszok egy bezárt Burberry-üzlet előtt Moszkvában 2023. május 25-én. A brit divatmárka kivonult, de számos nyugati cég továbbra is jelen van Oroszországban. Fotó: EPA/YURI KOCHETKOV

Ez az orosz nyelvű, de külföldről működő Novaja Gazeta Evropa pénzügyi beszámolók alapján készült elemzéséből derül ki, amelyet a német Die Welt ismertetett. (Az orosz lap csak a „barátságtalan”, tehát az Oroszország elleni szankciókban részt vállaló országokból származó cégeket vette figyelembe.)

Bődületes profitok 

A legnagyobb profitot a francia olaj- és gázipari konszern, a TotalEnergies zsebelte be tavaly Oroszországban: a 269 milliárd rubel (3,2 milliárd dollár) nyereség 106 százalékkal haladta meg a 2021-es eredményt.

Bár a társaság orosz érdekeltségeinek egy részétől megvált, továbbra is részesedéssel bír (19,4 százalék) a második legnagyobb orosz gázkitermelő vállalatban, a Novatekben, valamint annak két legnagyobb LNG-projektjében a szibériai Jamal-félszigeten.

Márpedig az utóbbi üzletek vastagon nyereségesek voltak, egyrészt a magas gázárak, másrészt amiatt, hogy nagyrészt ezek a cégek töltötték be a Gazprom által hagyott űrt Európában: a kontinensre irányuló orosz LNG-export 20 százalékkal, 23 milliárd köbméterre nőtt tavaly. A francia konszern szerint az EU kérte őket arra, hogy tartsák fenn az oroszországi gázszállításokat.

A második helyen szintén egy olajipari mamut, a brit BP végzett 150 milliárd rubeles oroszországi profittal, ami 35 százalékos emelkedés 2021-hez képest (igaz, a vállalat globális nyereségéhez képest ez még mindig kis összeg).

A harmadik legnagyobb profitot Oroszországban a külföldi cégek közül a Raiffeisen Bank érte el: a 141 milliárd rubeles eredménye négyszerese (!) az előző évinek, és a bank teljes nyereségének több mint a felét adja.

A pénzintézet kifejezetten profitál például abból, hogy számos orosz bankot kizártak a SWIFT-hálózatból.

Nehéz kivonulás

A befektetők és az európai bankfelügyelet mindenesetre nyomás alatt tartják a bankot, amely már dolgozik az orosz leánycég eladásán vagy legalább a leválasztásán.

Ez ugyanakkor nem egyszerű feladat, mivel a potenciális orosz vevők többsége, akiknek lenne elég pénze megvásárolni a leánycéget, már szankciós listán van – mondta a német lapnak a bank egyik menedzsere. Hasonló problémával szembesül egyébként a TotalEnergies is.

A Die Welt szerint Oroszország maximálisan megnehezíti a nyugati cégeknek az orosz érdekeltségek eladását, amely – ha sikerül is – sok esetben visszafelé sül el.

A gyorsan és látványosan kivonuló nyugati cégeket ugyanis jelentős veszteségek érik, miközben az orosz oligarchák és Oroszország erősödnek.

Visszatérve a toplistára, a negyedik helyen a PepsiCo végzett: az amerikai élelmiszeripari konszern 45 milliárd rubel profitot hozott össze tavaly orosz földön, ami négyszerese a 2021-es profitnak. A cég reklámarca egyébként a már visszavonult orosz futballsztár, Andrej Arsavin.

Nem lehet oka panaszra egy másik amerikai élelmiszeripari óriásnak, a Milkát, az Oreót és a Tobleronét is birtokló Mondeleznek sem, amely 27 milliárd rubelt keresett tavaly Oroszországban. És a nyertesek közé tartoznak – még ha kisebb profitot is értek el – a dohányipari  cégek is.

Milliárdok a büdzsének

Elemzők szerint a rendkívüli nyereségek oka egyrészt a konkurens cégek távozása, másrészt a fejlesztések és a reklámköltések visszafogása. Emellett az áremelések is növelték a profitot. Mindebből pedig részesedik az orosz állam is: a nyugati cégek nyereségadója 288 milliárd rubelre (3,4 milliárd dollárra) rúgott tavaly.

Ez nem kis összeg, ugyanakkor nyilván nem elég az orosz költségvetésen tátongó lyuk betöméséhez: a hiány az idei első öt hónapban – a kiadások 26,5 százalékos növekedése és a bevételek (nagyrészt az olaj- és gázexport visszaesése által okozott) 18,5 százalékos csökkenése miatt – 3410 milliárd rubelt tett ki.

Ami pedig a hazai vonatkozást illeti, számos magyar cég (például az OTP és a Richter) a maradók listáját bővíti – erről itt írtunk részletesen.

A Nagyító korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij Romában beszélt Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
Makro / Külgazdaság Teljes fordulat a brit autógyárakban
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 11:21
Az Egyesült Királyságban először nőtt a járműgyártás éves szinten márciusban, miután az előző 12 hónapban folyamatosan csökkent.
Makro / Külgazdaság Kritikus terület lett a mosás: 2050 helyett 3280 forintot kell fizetnie a háztartásoknak a szomszédban
Buksza blog | 2025. április 26. 09:23
A legkeresettebb mosószerek ára néhány év alatt másfélszeresére ugrott Romániában. A drágulás a hivatalos adatok szerint nem márka- vagy gyártófüggő.
Makro / Külgazdaság Hétvégén meglepetés várja az autósok felét a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 10:31
Szombati árváltozásról érkezett hír.
Makro / Külgazdaság Van még kraft a magyar munkaerőpiacban? Megint többen dolgoznak
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 08:30
4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra csökkent. 
Makro / Külgazdaság Több nagykövetet is felmentett a köztársasági elnök
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 06:59
A csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlönyből kiderül: több nagykövet ügyében is döntést hozott a köztársasági elnök. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a jegybanki alapítványok körül: súlyos ügyekben tettek büntetőfeljelentést
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 06:31
Csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, számvitel rendjének megsértése, valamint tartozás fedezetének elvonása került terítékre. Az alapítvány közben újabb 400 milliót kap, de állítólag csak a vizsgálatra.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton fontos részletet közölt a költségvetésről
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 19:45
A nemzetgazdasági miniszter Facebook-oldalán számolt be arról, hogy a kormány átadta a 2026-os költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpot megint beperelték: kibuktak a vámháború miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 17:47
A vámháború miatt pereskednek amerikai államok.
Makro / Külgazdaság Visszatérhetnek a jól ismert és elátkozott megszorítások
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:54
A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG