Egy irodai tárgyalóban Moszkvában szokatlan jelenetet látott a BBC oroszországi tudósítója. 2022 szeptemberében besorozott katonák feleségei beszélgettek arról, hogyan kaphatnák vissza férjeiket.
„Mikor tekintenek a férfiakra úgy, hogy a továbbiakban nem alkalmasak a katonai szolgálatra? Amikor kezek és lábak nélkül kerülhetnek haza? Amikor semmire sem lesznek képesek, olyanok lesznek mint egy zöldség? Vagy addig kell várunk, amíg koporsóban kerülnek haza? – tette fel a költői kérdéseket Marija.
A nők a közösségi médiában vették fel egymással a kapcsolatot és alapítottak egy csoportot „Az út haza” névvel. Eltérően ítélik meg a háborút. Egyesek közülük támogatják az orosz hadsereg „különleges katonai műveleteit” Ukrajnában. Mások szkeptikusak.
Ami láthatóan egyesíti őket az az, hogy úgy vélik, férjeik megtették, amit megkövetelt tőlük a haza, kivették a részüket a háborúból. Ideje, hogy visszatérjenek családjukhoz. „Kezdetben bíztunk a kormányban, de most kiben bízhatnánk? Én már nem bízom senkiben!” – mondta Antonyina.
Csak egy valaki hallgatja meg a nőket
Panaszaikat Borisz Nagyezsgyin helyi tanácsnok hallgatta meg, aki kezdettől ellenzi az Ukrajna ellen indított agressziót, és a rendőrség még nem kapcsolta le ezért. Sőt, vendége lehet televíziós beszélgetőműsoroknak.
A politikus jelenleg azon dolgozik, hogy összeszedje az elnökválasztási induláshoz szükséges állampolgári támogatást. Véleménye szerint Vlagyimir Putyin államfő hazai megítélését erodálta a háború. Putyin nagyon népszerű volt Oroszországban, mert hatalomra kerülése után stabilitást és biztonságot teremtett az emberek életében, akiknek elegük volt az 1990-es évek káoszából. Ezek voltak azok a szempontok, amiért az oroszok támogatták az államfőt.
Most egyre több ember érti meg, hogy véget értek ezek a „boldog békeidők” – véli a politikus. A hatalmon lévők túlnyomó többsége nem osztja Nagyezsgyin véleményét. A közélet elborult háborúpárti része a Nyugat, az ukránok strómanjainak bélyegzi a férjeiket visszakövetelő nőket.
Andrej Kartapolov parlamenti képviselő egy interjújában képes volt azt állítani, hogy amivel próbálkoznak az olyan, mintha a katonák feleségei a nagy honvédő háborúban kérték volna Sztálint arra, hogy engedje haza a férjeiket. Mintha két háború az értelmetlenségen túl hasonlítana egymásra.
Jöhet az újabb mozgósítás
Marija azt mondja, nem csak azért kampányol, hogy férjét és unkatestvérét hazaengedjék, hanem azért is, hogy ne legyen újabb mozgósítás. Azt akarják, hogy az oroszok megértsék: mindannyiukat érinti a háború.
„Egyesek úgy tesznek, mint a struccok. Homokba dugják a fejüket. Nem gondolnak arra, ami történik. Nem értem őket. Nehéz megérteni, hogy olyan országban élünk, amelyben az állam nem azon dolgozik, hogy a polgárai jól érezzék magukat. Ehelyett úgy kezelik az embereket, mint a társadalmi rendszer biológiai összetevőit” – mondta a BBC riporterének.
Putyin szándékai zavarosak. Év végi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy nem tervez újabb mozgósítást, hiszen 2023-ban félmillió embert soroztak be. Ugyanakkor 2022 márciusában azt mondta, hogy nincs szükség mozgósításra, mert a háborút a profi katonákkal akarják megvívni. Fél évre rá elrendelték 300 ezer ember besorozását.
A katonafeleségek csendes tiltakozásuk részeként teremtettek egy hagyományt. Minden szombaton fehér fejkendőt kötnek a fejükre és virágot visznek az ismeretlen katona sírjára, amelynek örök lángja a Kreml fala mellett ég. Ezzel tisztelegnek minden szerencsétlen katona előtt, akit háborúba vittek.