A Pew Kutatóintézet idén tavasszal 44 országban végzett felmérést. Egyetlen egyszerű kérdést tettek fel: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az emberek többsége jobban él egy szabad piacgazdaságban, még akkor is, ha ez egyesek meggazdagodásával és mások elszegényedésével jár?"
A CNN.com beszámolója szerint világszerte a válaszadók kétharmada a kapitalizmus mellett tette le voksát. A válaszok elemzése viszont az egyes országokra lebontva válik izgalmassá. Míg az Egyesült Államokban 70 százaléka mondta azt, hogy a szabad piacgazdaság a követendő út, a kínaiak 76, az indiaiak 72, a dél koreaiak 78 százaléka válaszolt igennel a feltett kérdésre. Ezek a számok viszont eltörpülnek a vietnámi adatok mellett, ahol az emberek 95 százaléka a bizonyult kapitalizmus-pártinak.
A kínai adatok valamelyest meglepőek, ugyanis az országot vezető kommunista kormány egészen hihetetlen, folyamatos évi 7%-os gazdasági növekedést tudott elérni az elmúlt egy évtized alatt.
A spanyol és görög lakosság nagyjából fele gondolja úgy, hogy a szabad piac már nem ideális választás. Ez valahol érthető: Spanyolországban a munkanélküliség még mindig majdnem 25 százalékos, nem véletlen, hogy itt fogyatkoztak meg leginkább a kapitalizmus támogatói 2007 óta. Ezzel szemben Kínában és az Egyesült Államokban 2007 óta alig változott a kapitalizmust támogatók és az azt ellenzők aránya.
Válaszok a fejlett, a feltörekvő és a fejlődő országokban - nem ért egyet / egyetért |
A CNN összeállítása szerint a 44 vizsgált ország közül (melyek között nem szerepelt Magyarország) Argentína volt a legkevésbé kapitalizmus-párti; a válaszadók csupán egyharmada mondta azt, hogy a szabad piac modell a követendő. Ennek hátterében az állhat, hogy az elmúlt években többször is ugrásszerűen megemelkedtek az alapvető fogyasztási cikkek árai, valamint az ország több kötvényét is képtelen volt visszafizetni, ami technikailag államcsődöt jelent.