A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) ülése előtt hangsúlyozta, hogy az Izrael elleni brutális terrortámadás nyomán kezdődött konfliktus kapcsán hazánk három speciális szemponttal rendelkezik.
Rámutatott, hogy tizenöt magyar állampolgárságú személy is a Gázai övezetben rekedt, de közülük az egyiptomi és az izraeli közreműködésnek köszönhetően mindenkit sikerült kijuttatni, aki el akart jönni. Ezzel összefüggésen fontosnak nevezte, hogy minél kevesebb civil áldozata legyen a háborúnak.
Közölte azt is, hogy a Hamász öt magyar állampolgárságú személyt is fogva tart.
"Ezért mi nem tudunk elfogadni semmi olyan deklarációt, döntést, határozatot, ami nem mondaná ki világosan és egyenesen, hogy minden túszt azonnal, haladék nélkül és mindenfajta feltétel nélkül el kell engedni" - fogalmazott.
"Követeljük, hogy egyrészt a Hamász engedje el a túszokat, másrészt pedig hogy a nemzetközi közösség tegyen meg mindent a túszok kiszabadításáért" - szögezte le.
A harmadik különleges magyar szempontra rátérve Egyiptom stabilitásának fontosságát emelte ki, arra figyelmeztetve, hogy az észak-afrikai ország az európai biztonság egyik fő védőbástyája, minthogy Kairó szerepe kimagasló a migrációs nyomás féken tartásában.
Szijjártó Péter ezután arról számolt be, hogy az ENSZ terrorizmus elleni szervezetének vezetőivel és az afrikai kapcsolatokért felelős főtitkárhelyettessel is találkozni fog New Yorkban.
A külügyminiszter ezúttal sem tért ki arra, hogy a több mint egy hónapja tartó, a Hamász október 7-i terrortámadására válaszul megindult izraeli hadművelet óriási civil áldozatokat követel a Gázai övezetben. A térségben hetek óta kritikus humanitárius helyzet uralkodik.
A legfrissebb összesítés szerint a palesztin szélsőséges szervezet és a zsidó állam közötti háborúban izraeli oldalon eddig több mint 1200-an, palesztin oldalon pedig több mint 13 ezren – köztük több mint 5 ezer gyerek – vesztették életüket izraeli, illetve gázai közlések szerint. Gázában további ezrek lehetnek a romok alatt. A Hamász több mint 200 túszt tart fogva.
Mindezt már számos kormányfő és vezető szóvá tette szerte a világon.
Vasárnap António Guterres ENSZ-főtitkár például azt mondta: elfogadhatatlan a gázai polgári áldozatok száma.
Minr fogalmazott, mélységesen megdöbbentette, hogy kevesebb mint 24 óra alatt két ENSZ-iskolát ért találat a Gázai övezetben (a hétvégi izraeli légicsapásokra utalt), számos embert megölve és megsebesítve, akik közt sok nő és gyermek volt. Hétfő reggel pedig egy gázai kórházat ért légicsapás, amiben legkevesebb 12-en haltak meg.