4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Győztek a populisták: az olasz nép elutasította a kormány alkotmányos reformokról szóló javaslatait, Matteo Renzi miniszterelnök pedig lemondott. Még nem tudni, hogy lesznek-e előrehozott választások, de az euroszkeptikus erők előretörése nem sok jót ígér Európának és az eurónak - mélypontra zuhant az euró.
Matteo Renzi olasz miniszterelnök sajtóértekezletet tart Rómában 2016. december 4-én, miután a törvényhozási rendszer átalakításáról szóló alkotmányos népszavazáson vereséget szenvedett. Renzi bejelentette lemondási szándékát. (MTI/AP/Gregorio Borgia)

Az olaszoknak is elege van a rendszerből

A népszavazáson az előzetes eredmények szerint 60 százalék voksolt Matteo Renzi reformtervei - többek közt a szenátus létszámának és hatáskörének csökkentése, a központi hatalom megerősítése - ellen, és mintegy 40 százalék támogatta őket. Sokan azonban inkább egyfajta bizalmatlansági indítványként kezelték a népszavazást, miután Renzi előre jelezte: ha a nemek győznek, lemond a kormányfői posztról. Szakértők szerint a reformok sorsa egyébként onnantól volt megpecsételve, hogy a kormányfő saját politikai jövőjét hozzájuk kötötte.

Európában azért figyelték rettegve a referendum eredményét, mert egy esetleges új választáson jó eséllyel indulhatnak az euroszkeptikusok, azaz az Öt Csillag Mozgalom, az új kormánnyal és pénzügyminiszterrel kapcsolatban fennálló bizonytalanságok pedig az olasz bankrendszer sérülékenységét is növelhetik, ez pedig az egész eurózóna bankrendszerére kihathat. A következő kérdés az, hogy az államfő előrehozott választásokat ír ki vagy a jelenlegi kormánypártokat kéri fel újra kormányátalakításra. Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy nem lesz könnyű egy új, stabil kormányt alakítani a következő időszakban Olaszországban.

Lesz-e olasz (vagy európai) bankválság?

Hónapok óta bankválsággal rémisztget a sajtó és egyes szakértők, ez azonban úgy tűnik, nem hatotta meg az olasz szavazókat, akiket a szakértők szerint feltüzelhetett a Brexit és Donald Trump győzelme is - Európa-szerte erősödnek az anti-estabilishment mozgalmak. Mindenesetre a szavazás eredménye előtt hazai szakértők úgy vélték: rövid távon valóban lehetnek negatív következményei a nemek győzelmének, ám egy hagyományos értelemben vett bankválság és bankroham nem képzelhető el.

Az Európai Központi Bank mindenesetre árgus szemekkel figyeli a folyamatokat. Csütörtökön tart ülést az EKB legfőbb döntéshozó testülete, a várakozások szerint 6 hónappal meghosszabbíthatják az eszközvásárlási programot és kiszélesíthetik a megvásárolható kötvények körét. Elképzelhető az is, hogy a piacok stabilizálása érdekében felpörgetik az olasz kötvények vásárlását, így megint a jegybanki pénzöntés határozhatja meg az irányt egy darabig a piacokon.

A Financial Times korábbi beszámolója szerint mindenesetre akár nyolc olasz bank működése is veszélybe kerülhet, ha bukik a referendum - a Monte dei Paschi di Siena, a Popolare di Vicenza, a Veneto Banca, a Carige, és a kisebb bankok közül a Banca Etruria, a CariChieti, a Banca delle Marche és a CariFerrara is érintett.

Mélyben az euró

Az mindenesetre a piacokon is jól látszik, hogy mindenki attól retteg: az EU negyedik legnagyobb gazdasága egy hosszú recesszióba és politikai instabilitás korszakába csúszhat. Az euró ugyanis másfél százalékot zuhant a dollárral szemben, 1,05 körül járt a jegyzés, mielőtt korrigált volna, utoljára 2015 végén volt ilyen gyenge az euró a dollárral szemben. Az RBCCM elemzői máris a 2012-es görögországi krízist emlegetik, ami alapján egy esetleges euróválság veszélye 0,80-ig tolhatja le az árfolyamot - sőt, mivel a devizapár másik fele, a dollár egyébként határozottan jobb formában van, mint négy éve volt, még ennél extrémebb árfolyamot is el tudnak képzelni, ez azonban messze a legpesszimistább előrejelzés mind közül.

EUR/USD Friss árfolyamok >>

Az ázsiai tőzsdeindexek az eredmények hatására szintén estek, ahogy az európai tőzsdéken máris beterveztek egy jó fél százalékos visszaesést a nyitásra, első sorban a bankrészvényeket lesz majd érdemes figyelni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 16:37
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknál jelentősebben nőtt a foglalkoztatottak száma januárban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG