Katasztrófát okozna a fizetésképtelenség bejelentése
Az Egyesült Államok fizetésképtelenné válásának globális gazdasági és pénzügyi következményeire és a kínai "gazdasági kényszer" elleni fellépés fontosságára a hívta fel a figyelmet a világ legfejlettebb iparosodott országait tömörítő G7-ek pénzügyminisztereinek háromnapos tanácskozása előtt a japán Niigatában tartott sajtótájékoztatón Janet Yellen.
A június 1-jei amerikai fizetésképtelenség "gazdasági és pénzügyi katasztrófát okozhat, ami "globális visszaesést váltana ki" és valószínűleg "messze visszavetné a világot" - mondta. "A fizetésképtelenség őszintén szólva elképzelhetetlen" - tette hozzá az amerikai pénzügyminiszter. "Amerikának soha nem lenne szabad fizetésképtelenné válnia", mert az súlyosan aláásná az Egyesült Államok mellett az egész világgazdaságot is.
Nő a feszültség Kínával szemben
Yellen a Kína által más országokkal szemben alkalmazott "gazdasági kényszerről" szólva kijelentette, hogy a szervezet számos tagja osztja az Egyesült Államok aggodalmát és mérlegelik a lehetséges ellenintézkedéseket.
Washington a Kínába irányuló befektetések célzott korlátozását is fontolóra vette és ezt a lehetőséget megvitatta a G7-es partnereivel is - közölte. Elmondta, hogy az amerikai kormány még nem hozott végleges döntést ennek az eszköznek az alkalmazásáról, hanem szövetségeseivel kívánja megvitatni és kidolgozni azt.
Nem hagyják kijátszani az oroszországi szankciókat
Yellen beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei nagy erőkkel fognak fellépni az Oroszország által alkalmazott szankciók kijátszása ellen. Hangsúlyozta, hogy erőfeszítéseket tesznek az alacsonyabb és közepes jövedelmű országokkal együtt rugalmasabb ellátási láncok kiépítésére.