Ha csak a közvéleménykutatásokon múlna, akkor nem is lenne kérdés, hogy Markus Söder indul majd harcba a kancellári székért a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) színeiben az őszi parlamenti választásokon Németországban – azaz ő veheti át a visszavonuló kancellár, Angela Merkel helyét az országos politikában.
Söder, Söder, Söder
Minden kutatás azt jelzi ugyanis, hogy
a CSU vezére továbbra is jóval népszerűbb a CDU év elején megválasztott új vezetőjénél, Armin Laschetnél.
Az ARD közszolgálati televízió által rendszeresen publikált felmérés, a Deutschlandtrend április eleji adatai szerint a megkérdezettek 54 százaléka véli úgy, hogy Söder jó kancellárjelölt lenne, ami három százalékpontos növekedés március közepéhez képest.
Laschet népszerűségi indexe viszont ugyanennyivel csökkent: jelenleg a németek csupán 19 százaléka tartaná megfelelő jelöltnek.
Tehát míg a CSU-vezért a megkérdezettek több mint fele, addig a CDU-vezért kevesebb mint ötöde támogatja.
Hasít a bajor miniszterelnök a Handelsblattban közölt kutatás szerint is: ez alapján a németek csaknem fele szeretné, ha „jelentősebb szerepet” játszana a politikában az őszi választások után. Armin Laschetről csupán 14,7 százalék mondta ugyanezt.
És ha ez még nem lenne elég: a Bild által közölt felmérés szintén arra a következtetésre jutott, hogy Söder egyre inkább lehagyja Laschetet: Södert, mint kancellárjelöltet a megkérdezettek csaknem 40, Laschetet viszont csak 16-17 százaléka támogatná a Zöldek, valamint a szociáldemokraták jelöltjével szemben
Tehát a jobbközép pártszövetségnek nagyságrendekkel nagyobb az esélye a győzelemre, ha a bajor politikussal az élén indul csatába az őszi választáson.
Igaz, abból a szempontból meglepetés – de legalábbis szokatlan – lenne az indítása, hogy eddig általában a CDU állította a kancellárjelöltet. CSU-politikus korábban mindössze két esetben volt jelölt: 1980-ban Franz Josef Strauss, 2002-ben pedig Edmund Stoiber szállt harcba a kancellári posztért, mindketten elbuktak.
De ki az a Söder?
De mit érdemes tudni Markus Söderről? (Armin Laschetről itt írtunk részletesen.)
A jogász végzettségű, egykor újságíróként dolgozó Söder mindössze 54 éves – politikai értelemben tehát fiatal, de korántsem kezdő. 1994 óta tagja a bajor tartományi parlamentnek, 2007 óta pedig különböző miniszteri posztokat töltött be a helyi kormányokban.
A Seehofer-korszak alkonyával párhuzamosan lett egyre fontosabb szereplője a bajor és a német politikai életnek: a bajor miniszterelnöki posztot 2018 márciusában, a CSU vezetését pedig 2019 januárjában vette át Horst Seehofertől – Bajorországban tehát a múlt évtized végén kezdődött a Söder-korszak.
A CSU-nál is egy új nemzedék lépett előre. Söder már egy másik generáció, politikailag nyitottabb Seehofernél
- mondta korábban lapunknak Kiss J. László Németország-szakértő. Szerinte a párt lassan szakít a régi, Duna-parti regionalizmussal, és nyit az országos politika felé.
Bár a vírusválság Söder helyi népszerűségén is rontott, az általa vezetett CSU még mindig toronymagasan a legnépszerűbb párt a tartományban.
Válságban a pártcsalád
A CDU-CSU támogatottsága viszont zuhan: a 2013-ban még 40 százalék feletti eredménnyel választást nyerő pártszövetség jelenleg csupán a szavazatok 26-28 százalékára számíthat országos szinten. Ezzel ugyan még mindig vezet, de már jönnek fel rá a Zöldek – utóbbiakra a németek 21-23 százaléka szavazna –, ami néhány éve még elképzelhetetlen lett volna.
A CDU a márciusi tartományi választásokon is rosszabbul teljesített, mint legutóbb – Baden-Württembergben 2,9, Rajna-vidék-Pfalzban 4,1 százalékponttal maradt el a 2016-os eredményétől –, így ezúttal is be kellett érnie a második hellyel a Zöldek, illetve a szociáldemokraták mögött.
Ebben a helyzetben tehát létkérdés a pártszövetség számára, hogy a megfelelő jelölttel vágjon neki az őszi választásoknak.
Népszerű, magabiztos, kompetens
Összességében mi szól Söder mellett, és mi ellene?
Ami leginkább az ő malmára hajtja a vizet, az a népszerűsége.
Annyival vezet Laschet előtt, hogy már el kellett volna dőlnie a párharcuknak
- jegyzi meg az ARD híradója, a Tagesschau.
Elemzésük szerint Söder szinte kicsattan a magabiztosságtól, sok mindent valóban jól csinál, és amúgy is tudja, mit lehet jól eladni. A Covid elleni intézkedéseket ismertető sajtótájékoztatókon mindig ott ül Angela Merkel mellett, és frappánsan, támogatólag kommentálja a kancellár bejelentéseit.
Mindemellett félreérthetetlen gesztusokat tesz a Zöldek felé, ami még jól jöhet az esetleges koalíciós tárgyalásoknál.
Ráadásul országos szinten sem tűnik bajor „ufónak”, és úgy tudja „zöldként” eladni magát, hogy azzal nem riasztja el a konzervatív választókat.
Igaz, Södernek a CDU-ban még nincs komoly pártfogója, és még nem kötelezte el magát nyíltan a kancellárjelöltség mellett – ha tényleg kilépne az országos színtérre, az számára is komoly, eddig ismeretlen kockázatokkal járna.
A pártszövetség hivatalosan még nem tette le a garast senki mellett, és ezekben a napokban, de legkésőbb Pünkösdig dönt majd a kérdésben. A jelek azonban arra utalnak, hogy – ha ő is úgy akarja – Markus Söder lesz a CDU-CSU kancellárjelöltje, egyben a merkeli hagyaték első számú örököse.