6p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Eldurvulni látszik a két éve húzódó konfliktus a magyar kormánypárt és a jobbközép pártcsalád között: a Néppárt az összes fideszes képviselő tagságát felfüggesztené az EP-frakcióban. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint a pártcsaládot domináló német CDU/CSU-ban olyan változások történtek, amelyek nem előnyösek a Fidesz számára. Emiatt a Néppárton belüli erők egy része elérkezettnek láthatja az időt arra, hogy megszabaduljon a magyar kormánypárttól.

Újabb törésponthoz érkezhet a héten az Európai Néppárt és a csaknem két éve felfüggesztett tagságú Fidesz viszonya: a konzervatív pártcsalád európai parlamenti (EP) képviselőcsoportja ugyanis szerdán szavaz majd arról a szabálymódosításról, amely alapján a jövőben nemcsak egy képviselőt, hanem kvázi egy egész pártot fel lehet függeszteni a néppárti EP-frakcióban. 

Küszöbön az újabb felfüggesztés

A módosítás, amelyről múlt pénteken egyezett meg zárt ülésen Manfred Weber a nemzeti delegációk vezetőivel, lehetőséget adna a 11 fős fideszes EP-frakció felfüggesztésére is. A kiszivárgott hírek szerint számos képviselő úgy véli, hogy ez – bár ennek a szavazásnak az idejét még nem tűzték ki – meg is fog történni.    

A hírre reagálva Orbán Viktor a hétvégén levélben figyelmeztette Webert: ha szerdán megszavazzák a módosításokat, a Fidesz elhagyja a képviselőcsoportot.

A magyar kormányfő a többi közt kifogásolta, hogy visszamenőleges hatállyal változtatnák meg a szabályokat és szabnának ki szankciókat. Úgy véli, azért írják át „rekordsebességgel” a rendelkezéseket, hogy megkönnyítsék képviselőik kizárását. 

Ha a Fideszt nem látják szívesen, mi nem ragaszkodunk ahhoz, hogy a képviselőcsoport tagjai maradjunk

- fogalmazott Orbán Viktor.

Kapnak az alkalmon 

De mi állhat az események hátterében, és miért épp most eszkalálódhat a helyzet?  

A Néppártban jelentős befolyással bíró német testvérpártoknál, a Kereszténydemokrata Uniónál (CDU) és a Keresztényszociális Uniónál (CSU) is olyan változások történtek az elmúlt időszakban, amelyek nem kedvezőek a magyar kormánypártnak

- mondta el lapunknak Kiss J. László Németország-szakértő.

Emiatt – tette hozzá – az európai pártcsaládon belüli, Fidesszel szembeni kritikus erők, főleg a skandináv és a Benelux-államokbeli tagpártok most láthatták elérkezettnek az időt arra, hogy megpróbálják kizáratni a Fideszt, vagy legalább tovább gyengítsék helyét a pártcsaládon belül.

Ami az említett változásokat illeti, január elején a CDU a centrista Armin Laschetet választotta új elnökévé legfőbb vetélytársával, a tőle jobbra álló Friedrich Merzzel szemben. (Erről részletesen itt írtunk.)

Feltételeik vannak: Armin Laschet, a CDU új elnöke egy sajtókonferencián Berlinben 2021. január 25-én. EPA/CHRISTIAN MARQUARDT
Feltételeik vannak: Armin Laschet, a CDU új elnöke egy sajtókonferencián Berlinben 2021. január 25-én. EPA/CHRISTIAN MARQUARDT

Laschet pragmatikus politikus, alapvetően a merkeli irányvonalat követi. Elhatárolódik például az Alternatíva Németországtól, amely egyes kérdésekben nem áll messze a Fidesztől

- véli Kiss J. László.

Mint mondta, a CDU eddig azt hangoztatta, hogy jobb a pártcsaládon belül tartani a magyar kormánypártot, mivel ezt indokolják politikai és egyéb szempontok, például gazdasági érdekek. (Gondoljunk csak a magyarországi német autógyárakra, amelyek nagyságrendileg 100 millió eurós nyereséget visznek ki az országból - a szerk.)

Kérdés, hogy mennyiben változik majd ez az álláspont a Laschet-érában. A CDU új elnöke már jelezte, hogy bizonyos feltételek betartását várja a magyar kormányfőtől.

Úgy gondolom, hogy a magyarokra és a lengyelekre is szükségünk van az Európai Unióban. Nem szeretném, ha a szélsőjobb irányába sodródnának. Az Európai Néppártnak ugyanakkor világos feltételei vannak, amelyek betartását meg is követeljük majd Orbán Viktortól

- jelentette ki január közepén. Bár a feltételekre nem tért ki részletesen, Orbán Viktor kritikusai általában egyes jogállami és demokratikus normák be nem tartását kérik számon a magyar kormánytól.                 

Új generáció

Szintén nem előnyös a Fidesznek a CSU élén történt váltás: a bajor párt vezetését 2019 januárjában Markus Söder vette át Orbán Viktor régi szövetségesétől, Horst Seehofertől.

A CSU-nál is egy új nemzedék lépett előre. Söder már egy másik generáció, politikailag nyitottabb Seehofernél

- mondja Kiss J. László. Szerinte a párt lassan szakít a régi, Duna-parti regionalizmussal, és nyit az országos politika felé.

Arra a kérdésünkre pedig, hogy végeredményben a CDU/ CSU kezében van-e a Fidesz néppárti tagsága, azt válaszolta:

A CDU/CSU kétségkívül befolyásos pártok. Velük szemben nem lehet döntést hozni a Néppártban.

Súlyos megosztottság 

Mint ismert, a Fidesz tagságát 2019 márciusában függesztették fel a Néppárton belül a magyar demokrácia állapotát illető aggályok miatt. A jobbközép pártcsalád azonban azóta sem tudott dűlőre jutni arról, hogy visszafogadja vagy kizárja soraiból a magyar kormánypártot.

A döntésképtelenség fő oka, hogy maga a Néppárt is végletesen megosztott a kérdésben,

mint ahogy – ezzel szoros összefüggésben – arról sincs egyetértés, hogy centrista vagy jobboldali irányba kellene kormányozni a pártcsaládot.

A konfliktus legutóbb tavaly decemberben lángolt fel, amikor a Néppárt EP-képviselőcsoportja jogfosztottá tette a frakció egyik tagját, Deutsch Tamást gestapós hasonlata miatt. Megvonták tőle a felszólalás jogát az EP plenáris ülésein, valamint megfosztották minden, képviselőcsoporti tagságából eredő pozíciójától a parlamentben.

A frakció akkor arra kérte a Fidesz többi néppárti képviselőjét,

gondolják át, hogy továbbra is összeegyeztethetők-e alapvető politikai meggyőződéseik a frakció értékeivel, és cselekedjenek utóbbiaknak megfelelően, vagy vonják le a következtetéseket. 

Emellett a képviselőcsoport felszólította a Néppártot, hogy amint az egészségügyi körülmények megengedik (tehát enyhül a járványhelyzet), azonnal és véglegesen döntsön a Fidesz tagságáról.

Német elemzők szerint a magyar kormánypárt kizárását eddig alapvetően a CDU/CSU akadályozta meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG