5p

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint adódik a kérdés, hogy Putyin a Magyarországnak juttatott olcsó gázzal megvásárolta-e Orbán Viktor uniós szankciókkal szembeni vétóját egy Ukrajna elleni támadás esetére. Nyugati lapok bajtársi-baráti viszonyt emlegetnek a tegnapi találkozóval kapcsolatban, a magyar kormányfőt ugyanakkor főleg gazdasági érdekek motiválják. Az orosz Vedomosztyi szerint Orbán Viktor kulcsfontosságú, Moszkvához lojális európai vezető.

Több mint két év szünet után tegnap ismét személyesen egyeztetett egymással Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin Moszkvában.

Gigantikus asztal 

A találkozó nem csak azért marad emlékezetes, mert az orosz elnök gigantikus asztalnál fogadta a magyar miniszterelnököt – közös sajtótájékoztatójukon Orbán Viktor meg is jegyezte, hogy életében nem ült még ilyen hosszú asztalnál –, hanem azért is, mert a háborúval fenyegető orosz-ukrán válság kellős közepén került sor rá.

Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor Moszkvában 2022. február 1-jén. MTI/Kreml
Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor Moszkvában 2022. február 1-jén. MTI/Kreml

A csaknem öt órás találkozó után bejelentették, hogy egymilliárd köbméterrel növekedhetnek az orosz gázszállítások, vegyesvállalat jön létre az ukrán határon épült konténerterminál kihasználására, Magyarországon is gyárthatnak Szputnyik V-t, a Szputnyik Lightot pedig hamarosan engedélyezik, valamint mindkét vezető lát esélyt a válság háború nélküli megoldására. (Részletes tudósításunkat itt olvashatják, a magyar megfigyelők értékelését pedig laptársunk, az mfor.hu cikkében.)

A "meeting" természetesen a nemzetközi sajtó figyelmét sem kerülte el – már csak azért sem, mert a krízis kirobbanása óta Orbán Viktor volt az első a NATO-tagállamok kormányfői közül, akivel személyesen találkozott Putyin.

Mindenki jól járt

A Politico kiemelte: bár Moszkva és a Nyugat kapcsolata mélyponton van, a találkozót a színfalak előtt mosolyok és bajtársias, „régi öregfiú" jellegű gesztusok jellemezték, mégha az ölelés és a hátbaveregetés el is maradt a Covid-járvány miatt.

A találkozó mindkét fél számára előnyös volt, hiszen Putyin meg akarja mutatni, hogy nem teljesen izolált Ukrajnával kapcsolatos konfliktusában a Nyugattal szemben, Orbán pedig szeretné magát újraválasztatni áprilisban. Mindketten hangsúlyozták az erős gazdasági kapcsolatokat és méltatták azok tartósságát

-írta a brüsszeli lap.

Az Euractiv uniós tematikájú portál arra tette a hangsúlyt, hogy

Orbán Viktor erősen kritizálta az EU Oroszországot sújtó szankcióit (igaz, azokat Magyarország is rendre megszavazta), miközben méltatta sikeres kapcsolatait Putyinnal.

A lap szerint az orosz-magyar gazdasági kapcsolatok ugyanolyan erősek, mint régen. Központi elemük most a paksi bővítés, amely jelenleg késésben van, a magyar kormány azonban azt reméli, hogy az energia-diverzifikáción és a fosszilis energiahordozók szerepének csökkentésén túl is előnyökkel jár majd.

A Süddeutsche Zeitung szerint 

Orbán Viktor feltűnően visszafogott volt Moszkvában a válsággal kapcsolatban: az ügy bonyolult, de biztosan találnak majd megoldást, mondta.

A magyar miniszterelnök előzetesen is jelezte, hogy Magyarországot Moszkvával kapcsolatban elsősorban a „kiegyensúlyozott gazdasági kapcsolatok” érdeklik.

A német liberális lap ugyanakkor idézte Daniel Freund Zöld EP-képviselőt, aki szerint Orbán moszkvai látogatása „jéghideg számítás”, amellyel azt demonstrálja az EU felé, hogy nem szorul rá. Szerinte a magyar kormányfő ott árt az uniós közösségnek, „ahol csak tud”.

Olcsó gázért vétó? 

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint Orbán Viktor egy „autoriter rezsim“ előnybe részesített partnerévé tette országát, ami mindkét fél számára előnyös:

Orbánnak a magyarországi orosz befektetések, Moszkvának és Pekingnek pedig amiatt, mert Magyarország mindig megkérdőjelezi egy kicsit a Nyugat egységét.

A német konzervatív lap úgy véli, hogy Orbán Viktor számos kérdésben már tesztelte az EU és a NATO fájdalomküszöbét, ugyanakkor nem szakított velük – mindig beállt például az Oroszország elleni szankciók mögé.

Most azonban egyre nyíltabban játszik Putyin játszmájában, a barátjának adja ki magát, cserébe pedig jobb áron kapja a gázt Oroszországból, mint Európa többi része. A FAZ szerint adódik a kérdés, hogy

Putyin ezzel – néhány hónappal a magyarországi választások előtt – megvásárolta-e Orbán Viktor uniós szankciókkal szembeni vétóját egy Ukrajna elleni támadás esetére.

Ami pedig az orosz sajtóvisszhangot illeti, a TASS orosz hírügynökség összefoglalójából kiderül: a Vedomosztyi Orbán Viktort kulcsfontosságú, Moszkvához lojális európai vezetőnek nevezte, a tegnapi megbeszélés pedig a gazdasági kapcsolatokról és a NATO-val kapcsolatos egyensúlyról szólt.

Az orosz lap egyben idézi a magyar miniszterelnököt, miszerint

hisz abban, hogy lehetséges kompromisszumot találni Oroszország és a NATO között.    

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG