8p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Öt órán át tárgyalt Moszkvában Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin; jó eséllyel sikerül 1 milliárd köbméterrel növelni a gázszállításokat, lesz magyar-orosz vegyesvállalat az ukrán határon épült konténerterminál kihasználására, és látnak reményt arra is, hogy háború nélkül megoldódjon a feszültség az orosz-ukrán határon. A késlekedő paksi atomerőműről nem tudtunk meg újat, a magyar vakcinagyár Szputnyik V-t is gyárthat, és hamarosan kész a Szputnyik Light engedélyezése Magyarországon.

Délután fél 6 előtt kezdődött Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök sajtótájékoztatója.

Putyin: Magyarország megbízható partner

Hagyományosan konstruktív tárgyalás volt a két fél között, amelyen minden témát érintettek, közel 5 órán keresztül tartott a beszélgetés - mondta Putyin. Magyarország fontos partner Oroszország számára, a koronavírus ellenére 30 százalékkal bővült a két ország közötti áruforgalom és elérte az 5,5 milliárd dolláros szintet a tavalyi év első 11 hónapjában. A közös befektetések értéke pedig megközelítette az 1 milliárd dollárt. 

A két ország közötti gazdasági együttműködés kiterjed az atomenergiára is. Emellett évek óta Oroszország látja el energiahordozókkal Magyarországot: az olajellátás 55 százaléka, a gázellátás több mint 85 százaléka Oroszországból származik - emlékeztetett Putyin. A tavaly aláírt hosszútávú gázellátási szerződés csak 2036-ban jár le. Magyarország megbízható partnernek bizonyult a gázszállításokat illetően, és fokozni szeretnék a mindkét fél számára előnyös együttműködést ezen a területen. A paksi atomerőmű bővítésében a Roszatom működik közre, közös orosz-magyar vegyesvállalatot hoztak létre vasúti kocsik gyártására - sorolta a meglévő gazdasági együttműködéseket Putyin.

Kép a Ruptly közvetítéséből - forrás: Youtube
Kép a Ruptly közvetítéséből - forrás: Youtube

Magyarország volt az első ország, ami elismerte és használni kezdte az orosz Szputnyik V vakcinát; tavaly 2,5 millió adag oltóanyagot szállítottak le az oroszok, most pedig megkezdődött az előkészítése a vakcina magyarországi gyártásának is - jelentette be az orosz elnök. Emellett a 3. oltásnak alkalmas Szputnyik Light szállításának előkészítése is megkezdődött. A Richter gyógyszeripari céget egy oroszországi gyógyszergyár építésébe vonnák be.

Szóba került Oroszország és az EU viszonyáról, az ukrán helyzetről is; Putyin szerint szisztematikusan megsértik Ukrajnában az emberi jogokat, ennek megoldására szavai szerint a magyar fél is folyamatosan tesz erőfeszítéseket. A tárgyaláson az Oroszország által az USA-nak és NATO-nak tett javaslatokat is megvitatták, elemezték az erre adott írásos választ, de úgy látják, teljes mértékben figyelmen kívül hagyták az orosz kéréseket a NATO bővítésének leállításával, a támadó fegyverek orosz határ mellé történő telepítésének leállításával, a katonai szövetség katonai infrastruktúrájának 1997-es keretek közé történő visszaállításával kapcsolatban. 

Orbán békemissziónak tekintette a találkozót

A vírus miatt furcsa a koreográfiája a mostani tárgyalásnak - még életemben nem ültem ilyen hosszú asztalnál - kezdte tájékoztatóját Orbán Viktor. De a távolságért kárpótolta a megbeszélés hossza és mélysége. 13 éve működnek együtt Putyinnal, ez a 12. találkozójuk, a nemzetközi helyzet miatt ez a találkozó volt a legfontosabb. A mostani látogatást békemissziónak is tekintette; elmondta Putyinnak, hogy az EU egységes, nincs olyan európai vezető, amelyik konfliktust akarna Oroszországgal. Különösen igaz ez a közép-európaiakra. 

Mi úgy értelmezzük a történelmet, hogy a kelet és nyugat konfliktusán Közép-Európa mindig rajtavesztett, a feszültséget szeretnénk csökkenteni, nehogy visszatérjen a hidegháború. Ehhez tárgyalásokra és párbeszédre van szükség - mondta. Arra kérte Putyint, hogy folytassák ezeket a tárgyalásokat, használják fel a diplomácia minden eszközét a feszültség csökkentésére. Mi a magyar modellt ajánljuk fel: Magyarország tagja a NATO-nak és az EU-nak, miközben kiváló kapcsolatokat ápol Oroszországgal is - mondta.

A járvány miatt a tavalyi nehéz év volt, mégis a legsikeresebb a kétoldalú együttműködésben: Putyin döntésének köszönhetően 900 ezer magyart lehetett beoltani orosz vakcinával, az energiaválság ügyében pedig meg tudták hosszabbítani a gázszállítási szerződést.

Orbán Viktor azt kérte, hogy egymilliárd köbméterrel növeljék a szerződés keretében szállított gáz éves mennyiségét - Putyin azt válaszolta, hogy erről lehet tárgyalásokat kezdeményezni.

Orbán Viktor megerősítette, hogy megkezdődik annak előkészítése, hogy az épülő magyarországi oltóanyaggyárban Szputnyik vakcinát is gyárthassanak.

A paksi erőmű építésének előkészítése végső fázisba lépett, hamarosan várható, hogy megérkezik az utolsó engedély is - ekkor lép át a beruházás a következő, létesítési fázisba. Ezzel megtesszük a lépést afelé, hogy Magyarország villamosenergia-termelésben önellátó legyen, 2030-ra pedig ezen a téren elérjük a klímasemlegességet. Putyin ígéretet tett az orosz-magyar légiközlekedésben a járatszám növelésére, a hálózatba Jekatyerinburgot és Kalinyingrádot is bevonják.

Kiegyensúlyozott, pozitív és konstruktív az orosz-magyar kapcsolat, Magyarország elkötelezett abban, hogy ez a jövőben is így maradjon - zárta szavait.

Még több orosz gáz jöhet, Szputnyikot gyárthatunk, Szputnyik Light-ot olthatunk

Magyar és orosz részről is két-két kérdést tehettek fel az újságírók, ezekből újdonságokat nem tudtunk meg.

Az M1 tudósítója azt kérdezte, mennyire sikerült biztosítani Magyarország energiaellátás-biztonságát a tárgyalásokon. Putyin válaszában azt mondta: a tárgyalás közben több kormánytagot és néhány nagyvállalat vezetőjét is bevonta a beszélgetésbe, és ők szinte minden, Orbán Viktor által felvetett kérdésre pozitív választ adtak. Ez igaz a gázszállítás volumenének növelésére is, az egymillió köbméteres növelés várhatóan nem jelent majd gondot.

Orbán Viktor azt mondta: Nyugat-Európában 2-3-szorosára nőtt mára a gáz és az áram ára a háztartások számára. Egyetlen kivétel ez alól Magyarország az évek óta meglévő rezsicsökkentés miatt - ennek alapja az orosz gáz. Az összes magyar háztartás számára fontos, hogy sikerült közel kerülni a megállapodáshoz az újabb 1 millió köbméter gáz szállításáról.

Az Interfax arról kérdezett: mikor várható, hogy a Szputnyik V gyártása megkezdődik Magyarországon, és a Szuptnyik Light pedig használatba kerül? Orbán Viktor válaszában elmondta: a Szputnyik Light engedélyezéséhez 7 vizsgálat szükséges, ebből 6 már befejeződött, hamarosan a 7. is véget ér, ezután vásárol belőle Magyarország. A vakcinagyár pedig az év végén indul be.

Az MTI azt kérdezte: felmerültek-e olyan gazdasági együttműködési lehetőségek, amelyekről keveset vagy egyáltalán nem hallottunk? Orbán Viktor azt mondta: az Oroszországgal szemben bevezetett szankciós politika nagyobb kárt okozott Magyarországnak, mint Oroszországnak - olyan termékekből lett önállató az ország, amelyet korábban tőlünk vásárolt. A szankció ezért kudarcra ítélt eszköz. Az új lehetőséget illetően azt mondta: az ukrán-magyar határon megépült Európa legmodernebb konténer-alapú átrakodó terminálja, amit egy orosz-magyar vasúti szállítmányozási céggel fognak kiaknázni, erről megállapodtak.

Putyin is reméli, hogy lesz olyan megoldás, ami mindenkinek jó

Az utolsó kérdést egy orosz újságíró tette fel - Orbán Viktortól azt kérdezte, EU- és NATO-tagként mit gondol az Oroszország és az USA illetve a NATO közötti tárgyalásokról; Putyintól pedig azt, hogy ha úgy gondolja, hogy a legfontosabb orosz aggodalmakra nem reagáltak a nyugatiak, akkor milyen válasz várható emiatt Oroszországtól? Milyennek látja a biztonságpolitikai helyzetet Ukrajnában?

A helyzet komoly, a különbségek jelentősek - mondta Orbán Viktor. Oroszország igényeit az egész világ megismerhette, az arra adott válasz nem találkozik vele. A távolság jelentős, de nem áthidalhatatlan; lehetséges olyan megállapodást kötni, amely garantálja a békét, Oroszország számára garantálja a biztonságot és elfogadható a NATO-tagállamok számára is. 

Putyin elnök megismételte: abban állapodtak meg korábban, hogy a nyugati katonai infrastruktúra egyetlen centit se mozdulhat el keletre. Ehhez képest rakétákat telepítettek, telepítenek Lengyelországba, Romániába, a balti országokba. Hazudtak az orosz népnek - mondta. Ez fenyegetést jelent Oroszország számára, a következő lépés pedig Ukrajna NATO-tagsága lehet. Ukrajna arra készül, hogy katonai erővel bevegye a Krím félszigetet - ha ezt NATO-tagállamként tenné, szuverén orosz területen, az a NATO és Oroszország közötti háborút jelentene. Ebbe Putyin szerint senki sem gondol bele. Szerinte az USA számára Ukrajna biztonságának biztosítása legfeljebb másodlagos szempont - a fő céljuk az orosz fejlődés hátráltatása, Ukrajna csak egy eszköz erre, hogy végül komoly szankciókat vethessenek be Oroszország ellen. A lehetséges megoldás kidolgozásakor minden érintett ország érdekeit figyelembe venni - Oroszországét is. Ukrajna esetleges NATO-tagsága komolyan veszélyeztetné Oroszország érdekeit - mondta. Az USA mondhatná azt is Ukrajnának: támogatjuk a biztonságotok megerősítését, de nem tudunk felvenni titeket [a NATO-ba], mert vannak más kötelezettségeink is, amelyeket korábban vállaltunk - mondta az orosz elnök. Nem lesz könnyű, de Putyin reméli, hogy találnak olyan megoldást, ami egyik érintett ország érdekeit sem sérti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Milyen pálya várhat a magyar gazdaságra Trump elnöksége alatt?
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 12:03
A protekcionista amerikai gazdaságpolitika káros lehet, de a magyar kormányfő jó kapcsolata a régi-új elnökkel pozitívumokat is hordozhat.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton sárgulhat az irigységtől ezt az adatot látva
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 10:33
Míg idehaza csupán 1,7, Romániában 10,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Makro / Külgazdaság Hiába kéri Nagy Márton, nem hallgatnak rá az emberek
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 08:30
Alig-alig, mindössze 1,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi fogalom egy év alatt.
Makro / Külgazdaság Azért Orbán Viktor szerda reggel kapott egy lelombozó hírt is
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 12:17
Az ipar továbbra is padlón, szeptemberben még az augusztusi szinthez képest is tudott csökkenni. S a kilátások sem túl acélosak.
Makro / Külgazdaság Most tényleg siessen tankolni, csütörtöktől sokkal drágább lesz!
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 09:46
Kellemetlen meglepetésben lesz része annak, aki dízelt venne, és szerdáról csütörtökre halasztja a benzinkútlátogatást.
Makro / Külgazdaság Pofonba szaladhat Orbán Viktor jelöltje
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 08:12
Kétharmados támogatás kellene.
Makro / Külgazdaság Köhintett a francia ipar, csak be ne rekedjen!
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 16:01
Szeptemberben szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal, május óta először csökkent az előző havihoz képest a francia ipari termelés az augusztusi 1,1 százalékos havi bővülés után.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG