5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A második világháború utáni nemzetközi felépítmény megrendülésével párhuzamosan mára a világ három legnagyobb demokráciáját – USA, India, Brazília – etnonacionalista, tekintélyelvű vezetők irányítják. Az értékpapírpiacok megingása és a kiéleződő amerikai-kínai feszültségek az aranyat a jövő év sztárbefektetésévé tehetik.
ranyrúd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtótájékoztatóján a jegybank székházában 2018. október 16-án. Az MNB tízszeresére növelte Magyarország aranytartalékát, a döntéssel 2018 októberében a jegybank nemesfém állománya a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára emelkedett, melynek értéke mintegy 1,24 milliárd dollár. MTI Fotó: Illyés Tibor

A 2008-as pénzügyi megrendülés óta meredeken emelkedő adósságok, a táguló jövedelemkülönbségek, a középosztály frusztrációja és az elitek hitelvesztése garanciát jelentenek arra, hogy 2019-ben is folytatódnak a (geo)politikai viharok a világban. Figyelmeztető jelzés, hogy a második világháború utáni nemzetközi felépítmény megrendülésével párhuzamosan mára a világ három legnagyobb demokráciáját – USA, India, Brazília – etnonacionalista, tekintélyelvű vezetők irányítják. A nemzeti szuverenitás előtérbe kerül, holott napjainkban három olyan komoly kihívás is van, amit kizárólag átfogó nemzetközi együttműködéssel lehet kezelni: a nukleáris fegyverek kérdésköre, az ökológiai válság / klímaváltozás és a negyedik ipari forradalom.

Jövőre lesz a berlini fal leomlásának és a soproni Páneurópai pikniknek a 30 éves évfordulója, így még hangsúlyosabbá válik a kérdés: hova jutottunk egy bő emberöltő múltán? Nos, térségünkben Bulgáriában, Romániában és hazánkban az átmentett kommunista állambiztonsági hálózat visszavette a hatalmat és ezen országok mélyen gyökerező félfeudális hagyományaival összeolvadva maffiaszerűen működő államot és cseléd-társadalmat hoz létre. Oroszországban és Törökországban eközben a birodalmi nosztalgia mozgatja még belátható ideig a geopolitikai lépéseket. Putyin, Erdogan és Orbán is azt ígéri híveinek, hogy visszaállítja a megsértett nemzet egykori nagyságát, miközben központi kampány zajlik az ellenséges külső erők és a nemzetellenes belső felbujtók ellen.

Az amerikai fejreállás

A Nyugat emberemlékezet óta nem volt ennyire megosztott és vezetési válságtól sújtott. Fontos kiemelni, hogy az amerikai politikai felfordulást nem Trump idézte elő, ő csupán kirívó tünete annak. Márpedig ahogyan három évtizede Moszkva megrendülése kellett a szovjet érdekszféra széteséséhez, úgy most a washingtoni politikai fejreállás idézhet elő visszafordíthatatlan folyamatokat a nyugati világban.

Mattis védelmi miniszter lemondása pedig már előrevetíti, hogy az elnök és nemzetbiztonsági tanácsadója jövőre is rendületlenül folytatja visszavonulását nemzetközi szerződésekből és elkötelezettségekből (America First). Sőt a szövetségeseknél még aktívan támogatják is a dezintegrációs folyamatokat, lásd Trump nyilvános kiállását a kemény Brexit és az eurószkeptikus politikai erők mellett.

Az elnök zárja le a frontokat Szíriában és Afganisztánban, miközben az amerikai háborús gépezetet ráfordítja Kínára, hogy kereskedelmi céljaira rákényszerítse. A Tajvani-szorosnál és a Dél-kínai-tenger térségében ezért jövőre is pattanásig feszültek maradnak a biztonságpolitikai viszonyok. A geopolitikai feszültségek a közel-keleti és ukrán proxi-háborúkból vámtarifa háborúkká mutálódnak.

Európai Unió

Kontinensünk politikai stabilitása és kohéziója 1930-as évek óta nem szembesült olyan szintű kihívásokkal, mint napjainkban. Az észak leválik a délről, a keletiek másodrendű állampolgárnak érzik magukat, a külső hatalmak pedig az „oszd meg és uralkodj” módszerét próbálják bevetni - ahol az orosz játszmában Orbán rendszeresen kollaborál Putyinnal. A dél-európai országoknak veszélyes fejlemény, hogy négy év után kifut az EKB mennyiségi könnyítési programja, éppen akkor, amikor inflációs nyomásnak vannak kitéve az érintett országok és lassul a világgazdaság növekedése.

A tradicionális pártok tekintélyvesztésével, valamint Macron és Merkel megrendülésével a liberális európai modell megkérdőjeleződött, a következő globális pénzügyi válság pedig akár beviheti a kegyelemdöfést. Orbán, Salvini és Le Pen már így is azt szeretné, hogy a jövő májusi EP választás vízválasztó legyen kontinensünkön és a politika irányítása visszakerüljön a nemzetállamokhoz. Orbán arra számít, hogy az eurószkeptikus erők vezéreként már jövőre kikerülhet a nemzetközi porondra.

Felfénylő arany

Azon Párizs és Berlin közötti informális megállapodás, miszerint Macron megreformálja a francia gazdaságot, a németek pedig bőkezűbbek lesznek az európai reformok betámogatásánál, elúszni látszik a Sárga Mellényesek miatt tett francia költségvetési engedmények miatt. Ráadásul egyes hírek szerint a Bundeswehr az elöregedett Tornado vadászgépeit amerikai F-35-ös gépekkel akarja lecserélni, nem pedig egy európai típussal. Ez pedig adott esetben rögtön a végét is jelentené a francia-német közös vadászgép-fejlesztési projektnek.

Káncz Csaba

Az amerikai jegybank jelenlegi vezetője (Powell) eközben leveszi a piacokat elődei (Greenspan, Bernanke, Yellen) nulla-kamatlábas ópium-adagolásáról, így kamatemelései a giga-buborékokra brutális megrázkódtatásokat jelentenek – nem véletlen, hogy 1931 óta nem volt akkora decemberi vérengzés az amerikai részvénypiacokon, mint idén. A világ jegybankjainak aranytartaléka jelenleg 33 757 tonnát tesz ki, amely a jelenlegi árakon 1 357 ezermilliárd dollárt ér – a globális papírpénz mennyisége eközben 90 ezermilliárd dollárt tesz ki, azaz 66-szor több. Az értékpapírpiacok megingása és a kiéleződő amerikai-kínai feszültségek az aranyat a jövő év sztárbefektetésévé tehetik.

Káncz Csaba jegyzete

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el >>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
Makro / Külgazdaság Igaza lesz Orbán Viktornak, tényleg fantasztikus évünk lesz a 2025-ös?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 18:55
„2025-ben olyan dolgok történnek majd Magyarországon, amik eddig még sose. Fantasztikus lesz” – posztolta ki Orbán Viktor múlt pénteken a Facebook-oldalára. Ami annak beismeréseként is felfogható, hogy az elmúlt tizenegy és fél év mégsem volt annyira kimagasló, mint ahogyan az a kormányzati sikerpropagandából lejött. Mindenesetre a jövő évi „békeköltségvetésből” ez a fényes jövő nem olvasható ki. Mint ahogyan arra sem lehet mérget venni, hogy az Új Gazdaságpolitika keretében bejelentett intézkedések – a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozásoknak juttatott újabb kedvezmények stb. – majd célt érnek, hiszen a hasonló akciók korábban sem hoztak eredményt. Ezekről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG