4p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ dermedten figyeli az újkori amerikai drámát. Egy társadalmilag és politikailag ilyen szinten megrendült ország súlyos nemzetbiztonsági fenyegetést is jelent. Káncz Csaba jegyzete.

A világ még mindig az amerikai elnökjelölti vita sokkjában van. Azt sokan tudták, hogy óriási a baj a világban, de a többség most szembesült azzal, hogy a világ első számú politikai pozíciójába két olyan politikus pályázik, akik felett már régen eljárt az idő, és akik bizonyosan képtelenek lesznek kezelni a felhalmozódott problémákat mind az USA-ban, mind globálisan. Az amerikai átlagember reakcióját jól mutatja, hogy a vita alatt meredeken megugrott a „hogyan vándoroljunk ki Új-Zélandra?” című keresések száma a Google-on.

Republikánus vég

Nagy a fejetlenség a republikánus vezetésben is, hiszen Trump nem volt hajlandó a vita alatt elhatárolódni a fehér felsőbbrendűséget hirdető csoportoktól. Egyre világosabbá válik, hogy Abraham Lincoln elnök egykori büszke és értékelvű pártja mára egy politikai kalandor kiüresedett alakulatává csuklott össze.

Trump-ot nem érdeklik az elnöki hatalom határai, és nincsen tisztelettel az amerikai demokrácia legfontosabb intézményei iránt. Márpedig, hogy a túszul ejtett és ellehetetlenített demokratikus intézményekkel hova torzulhat el egy politikai rendszer, azt hazánkban saját bőrünkön is megtapasztalhatjuk az utóbbi években.

Az újraválasztásáért induló republikánus Donald Trump elnök (j) és demokrata párti kihívója, Joe Biden (b) az ohiói Cleveland város Case Western Reserve egyetemén rendezett első elnökjelölti vitában 2020. szeptember 29-én. (Fotó: MTI/EPA/AFP/Olivier Douliery)
Az újraválasztásáért induló republikánus Donald Trump elnök (j) és demokrata párti kihívója, Joe Biden (b) az ohiói Cleveland város Case Western Reserve egyetemén rendezett első elnökjelölti vitában 2020. szeptember 29-én. (Fotó: MTI/EPA/AFP/Olivier Douliery)

A káoszba fulladt elnökjelölti vita felveti a kérdést, hogy vajon Trump elfogadja-e majd a választás eredményét, amennyiben nem ő nyer? Ez kiemelt kérdésként és kockázatként jelenik meg a következő hetekben mind a nemzetközi pénzpiacokon, mind a külföldi kormányzati berkekben. Az teljesen világos, hogy a Fehér Ház ura tovább eszkalálja a belpolitikai feszültséget, és a Washington Post értesülései szerint az elkövetkező hetekben a Belbiztonsági Minisztérium (DHS) Denverben és Philadelphiában széleskörű rajtaütéseket tervez a bevándorlók között.

Ki épít hidakat?

A káoszba fulladt elnökjelölti vita felveti azt a kérdést is, hogy ezeket a mély politikai és társadalmi árkokat ki és hogyan fogja tudni áthidalni november 3-a után? Az USA az elmúlt két évszázadban nem etnikai, vagy vallási alapokra épült fel, hanem a jogállamiságra, a törvény előtti egyenlőségre, valamint az olvasztótégely („melting pot”) eszméjére.

Ezek az elvek most megrendültek, és nem látni, hogy milyen kötőszövet tartja még össze az országot. Maximálisan egyetértek Richard Haass-al, az amerikai Külföldi Kapcsolatok Tanácsának (CFR) vezetőjével, aki a vita után kijelentette: „Ez volt a legnyomasztóbb és a legzavarbaejtőbb 90 perc, amire csak emlékszem. Ha nem aggódtok hazánk jövője miatt, akkor nem láttátok ezt a vitát”.

Nemzetbiztonsági kockázatok

Márpedig egy társadalmilag és politikailag ilyen szinten megrendült ország súlyos nemzetbiztonsági fenyegetést is jelent. Ahogyan Susan Rice, korábbi nemzetbiztonsági tanácsadó kifejti, az amerikai polarizáció megakadályozza, hogy az ország hatékonyan kezelje a kihívásokat, kezdve a COVID-19 járványtól, folytatva a depresszióval, egészen a klímaváltozásig bezárólag. Egy ilyen sérülékenységet látva az ország ellenfelei hatékonyan terjeszthetnek dezinformációkat a közösségi médiában.

De az USA szövetségesei is aggódva figyelhetik a fejleményeket. Egy frissen megjelent könyv értesülése szerint John F. Kelly, Trump volt kabinetfőnöke – egyben nyugalmazott 4 csillagos tábornok – legnagyobb kihívása az volt a posztján, hogy megakadályozza Trumpot a NATO elhagyásában. Diplomaták szerint ezt újraválasztása esetén Trump bizonyosan újra meg fogja próbálni. Csoda-e hát, hogy a friss felmérések szerint a németek jobban félnek Trumptól, mint a koronavírus járványtól?

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az OECD-ben már látják az alagút végét
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 17:28
 Jelentősen lassult az infláció augusztusban.
Makro / Külgazdaság A kormánynak semmi dolga az euróárfolyammal, közölte Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 16:23
Ez a jegybank ügye, a kormánynak nincs árfolyamcélja, hangzott el a kihelyezett kormányülés helyszínén tartott rendhagyó Kormányinfón. Ezer eurós minimálbért viszont reálisnak lát a kormány.
Makro / Külgazdaság Az Orbán-kormány Kína oldalára állt az uniós büntetővámok ügyében
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 13:21
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megerősítette, hogy a magyar kormány nemmel fog szavazni a kínai autókra kivetendő uniós büntetővámokra.
Makro / Külgazdaság Az év végi bevásárlási szezon árait befolyásolhatja a sztrájk
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 12:48
Sztrájkba léptek a legnagyobb amerikai kikötők dolgozói, ami komoly fennakadásokat okoz az év vége előtti áruszállításokban. A történet vége a karácsonyi árak növekedése lehet.
Makro / Külgazdaság Donald Trump alig várja, hogy rendet csinálhasson a világon
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 12:07
Donald Trump nem éppen fiatal kora ellenére egy fiatal kobra reflexével csap le minden lehetőségre, amiről úgy gondolja, hogy javítja elnökké választását novemberben. Ilyen az iráni légi csapás is.
Makro / Külgazdaság Csúcstalálkozó lesz az utolsó pillanatban: újabb fejezet kezdődhet az autópiaci csetepatéban
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 11:33
A BMW a német kancellárhoz fordult. 
Makro / Külgazdaság Összecsaptak a másodhegedűsök, kár, hogy senkit sem érdekelt
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 10:55
A politikai megmondóemberek azt emelik ki az amerikai elnökválasztás alelnökjelöltjeinek vitájából, hogy kulturált, konstruktív stílusban folyt. Donald Trump korszakában ez is eredmény.
Makro / Külgazdaság Elérheti a lélektani határt a benzin ára Magyarországon, ha bejön ez a jóslat
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:55
A mostani kilátások szerint elképzelhető egy olyan forgatókönyv, amelynek örülhet majd minden autós. Azért akadnak kockázatok is. 
Makro / Külgazdaság Teljesen felborult Putyin képlete
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:19
Az oroszok embervesztesége becslések szerint valamivel több mint kétszerese lehet az ukránokénak a felőrlő háborúban, aminek finanszírozására Moszkva még több pénzt szán jövőre, mint idén.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést hívtak össze az iráni támadás miatt
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:17
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa összeül az Izrael elleni iráni támadás miatt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG