Martonyi János bizakodó
Martonyi János elmondta: sokak várakozása ellenére jött létre a megállapodás, az eseményen ugyanis "borús volt a hangulat". Nagy áttörést jelent az eredmény, hiszen olyan kereskedelemkönnyítést tesz lehetővé, amely Magyarországnak is hasznos, mivel az ország abban érdekelt, hogy növekedjen a kivitel, különösen az Európán kívüli országokba - jegyezte meg.
Úgy vélte, azért is nagyon fontos a megállapodás, mert azt jelenti, hogy a többoldalú kereskedelmi rendszer megmaradhat, holott azt "sokan eltemették már", mondván inkább kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásokat kell kötni. Ezért ez a megállapodás jelentőségét tekintve "túlnő a konkrét tartalmán", és mind Európának, mind pedig Magyarországnak kedvező - hangsúlyozta a külügyminiszter.
A megállapodás
Történelmi jelentőségű megállapodás született szombaton az első átfogó világkereskedelmi reformról a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) konferenciáján az indonéziai Bali szigetén. A 160 ország szakminiszterének részvételével zajló konferencián egyhangúlag megszavazták azt az intézkedéscsomagot, amelytől szakértők a globális kereskedelem fellendülését várják.
A konferencia résztvevői elfogadták az áruforgalomra vonatkozó szabályokat, öt, agráriumot érintő dokumentumot szavaztak meg, köztük az élelmiszer-biztonsági megállapodást, illetve négy, a legfejletlenebb országok támogatásáról szólót. Azután hozták tető alá az átfogó kereskedelmi megállapodást, hogy Kuba elállt az intézkedéscsomag elleni vétóval való fenyegetéstől. Kuba az utolsó percben közölte, hogy nem hajlandó elfogadni a megállapodást, mert az nem járul hozzá a szigetország elleni amerikai embargó feloldásához.
Globális megállapodás: mi változik?
A bali konferencián született egyezség a WTO első globális kereskedelmi megállapodása a szervezet megalakulása, 1995 óta. Egyes becslések szerint a megállapodás akár 1000 milliárd dolláros növekedést hozhat a világgazdaságnak. A megállapodás emellett megmenti a szervezetet az összeomlástól, és újraéleszti a bizalmat az iránt, hogy a WTO a 12 évig tartó eredménytelen tárgyalások után mégis képes leépíteni a világkereskedelmet akadályozó tényezőket.
A bali megállapodás-csomag révén pont kerülhet a világkereskedelem liberalizációjáról szóló dohai WTO-tárgyalásokra, amelyek 2008-ban rekedtek meg. A szombaton tető alá hozott átfogó kereskedelmi megállapodás lényege az, hogy a vámeljárások egyszerűbbé és átláthatóbbá tételével lebontja a nemzetközi áruforgalom fellendítése előtt álló akadályokat, felvázolja a világkereskedelem első globális reformját, és előirányozza a jogilag kötelező érvényű WTO-dokumentumok aláírását első ízben a szervezet megalakulása óta.