5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Moszkva és Peking a katonai technológiák, az űrkutatás és a mesterséges intelligencia (AI) területén egyre szorosabban működik együtt.  De a színfalak mögött megjelentek a Kreml jól körülírható aggodalmai.  Káncz Csaba jegyzete

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Az orosz-kínai gazdasági és katonai együttműködés egyre szorosabb, de Moszkva jobban teszi, ha ennek hosszabb távú kihatásaival is tisztában van.  Ez a szövetség ugyanis messze nem két egyenlő fél házassága.  Kína 1,44 milliárdos lakossága tízszer akkora, mint Oroszországé, és a 14,86 ezermilliárd dolláros GDP-je szintén tízszer múlja felül az oroszt. 

A múlt egy figyelmeztető szakasza

Végül is csak ötven év telt el azóta, hogy a két eurázsiai óriás majdnem egy kataklizmikus háborúba keveredett. 1968 augusztusában Hszincsiang és Kazahsztán határán súlyos fegyveres incidens történt, két héttel később pedig a Pravda vezércikkében első ízben tett említést egy Kína elleni megelőző atomcsapásról. Matvej Zaharov szovjet védelmi miniszter röviddel utána megerősítette, hogy ennek lehetősége fennáll és a parancsnokság foglalkozik a fejlemények olyan változataival, amikor "a kínai atomközpontra, Lop Nor-ra mért villámszerű csapás lesz az egyetlen kiút a kialakított helyzetből".

 

Putyin átértékeli kapcsolatait Kínával (fotó: MTI/EPA)
Putyin átértékeli kapcsolatait Kínával (fotó: MTI/EPA)

Bár Moszkva végül visszafogta magát a Kínát érintő katonai támadások indításától, a határütközetek a mai napig rányomták a bélyeget az orosz történelmi emlékezetre és katonai gondolkodásra. Az Eurázsia hatalmas területein végbemenő effajta területi összecsapások nemcsak a múltban határozták meg az orosz-kínai kapcsolatokat, hanem a jövőben is ezt tehetik.

Napjaink együttműködésének területei

A katonai technológiai együttműködést 2010 óta mindkét „stratégiai jelentőségűnek” tartja.  Ez újabb löketet kapott a 2014-es ukrán válságot követően, amikor Moszkva elvetette korábbi vonakodását és a legújabb technológiákat kezdte leszállítani Pekingnek, úgy, mint a Su-35-ös vadászgép, és az Sz-400-as légvédelmi rakétarendszer. 

A két fél közös projekteket is indított és Moszkva segített Pekingnek kifejlesztenie a ballisztikus rakéták korai figyelmeztető rendszerét.  Ez utóbbi fejlesztést megfigyelők már az egyre mélyülő bizalom jelének fogták fel a hivatalosan legalábbis katonai szövetségben nem működő két ország között. 

Irány az űr!

Egy másik együttműködési terület az űrkutatáshoz kapcsolódik.  A két ország 2019-ben jelentette be, hogy közösen építenek meg egy tudományos állomást a Holdon.  Megegyezés született a GLONASS és a BeiDou navigációs rendszerek békés célú együttműködéséről.

Az amerikai NASA Artemis űrprogramjához hasonlóan több közös tudományos űrkutatási projektje fut Moszkvának és Pekingnek.  Az ’Artemis’ célul tűzi ki, hogy 2028-ig állandó emberi jelenlétet alakítson ki az USA a Hold felszínén. 

Trump volt elnök tavaly április 6-án kelt elnöki rendelete szerint "a világűrt az Egyesült Államok nem tekinti globális köztulajdonnak". A rendelet megnyitotta az utat a Hold és az aszteroidák amerikai bányászati kihasználása előtt. Moszkva akkor „elfogadhatatlannak” nevezte az „űr privatizációját”.  Az orosz űrügynökség pedig agresszív tervnek nevezte, amellyel más planéták területét akarják elfoglalni.

Trump 2019 nyarán indította útjára az amerikai űrhaderőt (U.S. Space Force), amely ezzel a hatodik fegyverneme lett a hadseregnek. A légierő 16 ezer katonájának átvezénylésével indult az űrhaderő, John Raymond, a légierő tábornokának vezetésével. Az űrhaderő egyik fő feladata lesz az orosz- és kínai hiperszonikus rakéták elfogása.

Orosz aggodalmak

Moszkva és Peking együttműködik a mesterséges intelligencia (AI) terén is, annak mind a kereskedelmi, mind a katonai aspektusát figyelembe véve.  Kína mára a világ egyik megkérdőjelezhetetlen vezető hatalma lett az AI terén, mind cégek, szakértők és szabadalmak számát tekintve.

Moszkva számára azonban egyes fejlemények aggodalomra adnak okot.  Ilyen például, hogy Kína egyre inkább versenytársként jelenik meg az orosz hadieszköz gyártók számára a világpiacon.  

Kína világszerte jól ismert előszeretete a külföldi szellemi tulajdon eltulajdonítására szintén aggodalommal tölti el az orosz döntéshozókat.  Ilyen prominens eset történt tavaly, amikor az orosz elhárítás letartóztatott egy vezető arktikus kutatót, aki a tengeralattjárókról játszott át titkos információkat Pekingnek. 

Különösen az AI eredmények terén Kína egyre inkább elhúz Oroszország mellett és a növekvő szakadék nem növeli a bizalmat a Kreml döntéshozóinál.  A kínai vállalatok a globális térben versenyeznek, miközben az oroszok egy kis piacon, erősen korlátozott befektetési lehetőségekkel.  Különösen a Huawei esetében merül fel a gyanú, hogy az oroszok már egyértelműen alárendelt partnerek és Moszkva túlságosan függő helyzetbe került – annak hosszú távú biztonságpolitikai következményeivel.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG