Menekülttábor Libanon és Szíria határán, élelmiszerjeggyel ételre váró gyerekek (Fotó: Wikimedia Commons) |
Fejenként hét négyzetméter a minimum, amit az újonnan épülő menekültszállásoknak teljesíteniük kell Bajorországban. Kevés a hely – írta az illetékes bajor hatóság – csakhogy még 2011-ben. A hatóságok kisebb településekre igyekeztek szétszórni a menekülteket, az egyik faluban például tíz szomáliait helyeztek el.
A derék és barátságos bajorok azóta is igyekeznek a feltételeknek eleget tenni. Azóta persze rengeteget romlott a helyzet, ahogy a bajor B5 Aktuell rádió rendszeres tudósításaiból kiderül. A kisebb településeken is lassan minden üres lakás, közösségi helyiség, tornaterem, sőt csűr betelik.
Szükség van rájuk, de terhesek
A német társadalom, a média folyamatosan foglalkozik a menekültkérdéssel, hiszen Európa egyik legfontosabb befogadó országa, ha nem a legfontosabb. A németek tudják, hogy szükségük van bevándorlókra – nagyon leegyszerűsítve a problémát, máskülönben a társadalom elöregedése miatt nemsokára alig lesz, aki dolgozzon és a nyugdíjasokat gondozza.
Még a jobboldali, konzervatív kereszténydemokrata és keresztényszocialista pártok (CDU, CSU) is elismerik, hogy bevándorlásra szükség van, bár inkább lennének hajlamosak szelektálni a bevándorlókat. A társadalom megosztott, vannak tiltakozók, bevándorlás-ellenesek, mint a Pegida-mozgalom, és támogatók, és a tudósításokból úgy tűnik, eddig a liberális tüntetések jobbára szépen felülmúlták a szélsőségeseket.
Ha olasz , akkor maffia
A Handelsblatt tudósítása szerint a menekült-mizéria nagy haszonélvezője nem más, mint az olasz maffia, politikusok és vezető hivatalnokok is benne vannak. A római maffia eszerint komoly befolyást gyakorolt arra, hogy hol helyezzék el a menekülteket. Az ugyanis jó üzlet, maffia vagy sem. Fejenként és naponta ugyanis 35 euró támogatás jár a menekülteket ellátó magánvállalkozóknak.
Az olasz hatóságok 44 személyt – politikusokat, hivatalnokokat, vállalkozókat –tartanak már fogságban a menekültbotrány miatt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a menekültekkel kapcsolatos üzleteken jogtalanul gazdagodtak. További 12 személlyel kapcsolatban vizsgálódnak. A nyilvánosság tombol. Állítólag a római maffia már egymilliárd eurót kaszált a menekülteken, főleg a menekültszállások építésén és üzemeltetésén.
Fregattal halásznak a németek
A banda feje állítólag egy egykori jobboldali terrorista, Massimo Carminati. Eközben egyetlen hétvégén 3000 menekültet halásztak ki a tengerből Szicília partjainál. Csak Palermo városa 800 menekültet fogadott be.
Az év elején szerencsétlenül járt bárkák miatt – amelyek elsüllyedése sok száz ember halálát okozta – az EU már nemzetközi flottával halássza ki a menekülteket a tengerből. A németek a Hessen fregattal és a Berlin ellátóhajóval képviseltetik magukat, a hétvégén egyetlen nap alatt 1411 személyt mentettek meg - tudósított a német sajtó.
Humánus rombolás?
A Frontex – az EU egyik menekültügyi szervezete – ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy nem kíván részt venni katonai akciókban a menekültügyi probléma megoldása során. Korábban többször felmerült ugyanis, hogy a kiinduló országokban – főleg a polgárháború sújtotta Líbiában – kellene az embercsempészekre lecsapni. Akár katonai eszközökkel is, például hajók, kiindulóbázisok lerombolásával.
A csempészeket sem kell félteni
Más kérdés, hogy amint korábban is írtuk, az embercsempészek feltehetően már a mentőhajókat is beleszámolják az üzletbe, szándékosan intézik úgy, hogy általuk az „áru” biztonságban partot érjen.
Egy másik célországot, az Afrikához nagyon közel levő Spanyolországot is természetes módon élénken foglalkoztatja a kérdés. Az inkább baloldali La Vanguardia egy menekültügyi szervezetet idéz, amely a menekültek kiutasítására szolgáló átmeneti táborok bezárását – ezzel tulajdonképp a be nem fogadott menekültek kiutasításának beszüntetését – követeli.
Mennyibe kerül Hollandiába eljutni?
A tekintélyes, inkább konzervatív El País című napilap szerint pedig 8000 euróba kerül eljutni Hollandiába egy szíriai állampolgárnak, Görögországon, Macedónián, Szerbián, Magyarországon keresztül. A lap a menekültüzlet teljes értékét 2,2 milliárd euróra teszi évente.
(A szerző kommentje: Itt érdemes hozzáfűzni, hogy menekültüzlet ide vagy oda, a menekültek jelentős része életveszélyből vagy legalábbis lehetetlen élethelyzetből menekül, és nem tehetnek róla, hogy ilyen szituációba kerültek. Nagy többségükben ártatlan áldozatok.)