Több időt kell adni Angela Merkelnek a menekültügyi viták rendezéséhez, a bajor CSU-nak meg kell hosszabbítania a CDI elnökének megszabott július 1-jei határidőt – mondta az uniós költségvetési biztos. Günther Oettinger arra számít, hogy július elejéig sikerül előrehaladni a CDU-nak és a CSU-nak egyaránt megfelelő megoldások felé.
Ha valóban eredményeket mutatunk fel, joggal várhatjuk el a CSU-tól, hogy meghosszabbítsa a határidőt - hiszen semmi sem indokolja, hogy a kancellár csak július 1-jéig dolgozhat a megoldáson – tette hozzá.
A két párt vitája arról szól, milyen feltételek mellett lehet megtagadni a belépést az unióban már regisztrált, de Németországba beutazni Németországba beutazni szándékozó menedékkérőktől a német határ azon szakaszán, ahol a nemzetközi migrációs helyzet miatt ellenőrzést folytatnak. A CSU szerint nemzeti hatáskörben kell cselekedni az ügyben, míg Merkel pártja szerint csak az érintett országokkal együttműködve, többoldalú megállapodásokon keresztül lehet cselekedni.
Nem mindenben értenek egyet
Német sajtóértesülések szerint a szövetségi belügyminiszter, Horst Seehofer menekültügyi tervében szereplő határigazgatási szigorításokat nem egyben, hanem fokozatosan vezetik majd be. Ezzel két hét időt biztosítanak Angela Merkel kancellárnak a menedékkérők egyes csoportjainak visszafordításával kapcsolatos ügyek európai szintű rendezésére.
Merkel kemény ultimátumot kapott, borulhat a nagykoalíció? Tovább >>> |
A beszámolók szerint a belügyminisztérium úgynevezett mestertervének határigazgatási részéből először azt a szabályt vezetik be, hogy meg kell tagadni a belépést a Németországban már elutasított és belépési tilalommal sújtott, de visszatérni szándékozó menedékkérőktől. Ennek életbe léptetésében Seehofer és Merkel is egyetértenek. További részletek >>>
Együtt vagy egyedül?
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Horst Seehofer a Passauer Neue Presse című bajor lapban közölt interjúban kiemelte, hogy a célt illetően egyetértés van közte és Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke között: mindketten el akarják kerülni, hogy belépjenek Németországba olyan menedékkérők, akik egy másik európai uniós (EU-) tagországban már benyújtották menedékjogi kérelmüket.
A kancellár európai szinten szeretné rendezni a kérdést, "én pedig azt szeretném, hogy szükség esetén a szövetségi rendőrség intézkedjen a határon. Nem lesz nálam boldogabb senki, ha a kancellárnak sikerül az európai megoldás július elejéig, de elszánt vagyok a cselekvésre", ha Angela Merkel törekvései mégsem vezetnek eredményre - mondta a CSU elnöke.
Ha bevezeti, kirúgják
Horst Seehofer, a CSU elnöke július elejétől akkor is bevezetné a határigazgatási szigorítást, ha nincs kilátásba ilyen megoldás. Merkel azonban ellenzi mindezt, és elmondta: meneszti pozíciójából a belügyminisztert, ha az egyetértése nélkül utasítja a határigazgatásért felelős szövetségi rendőrséget a szigorításra – ez azonban a CDU/CSU pártszövetség és a CDU/CSU, valamint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kormányának felbomlásához vezethet.
Oettinger szerint káoszhoz vezetne az egyeztetés nélkül bevezetett szigorítás, és legfőbb következménye az lenne, hogy Olaszország felhagyna a menedékkérők regisztrációjával. Erre figyelmeztetett korábban a CDU egyik alelnöke is, aki szerint egy esetleges egyoldalú német szigorítás következményeként Olaszország valószínűleg felmondja a menekültügyet EU-s szinten szabályozó dublini egyezményt, és végül még több menekült lesz Németországban, mint korábban, a testvérpártok vitája előtt.
A határigazgatási kérdés miatt veszélybe került a két párt szövetsége, így az alelnök figyelmeztette a CSU-t: ha megszüntetik a testvérpárti viszonyt, a CDU igen gyorsan megalapítja bajorországi szervezetét, és szövetségesekből vetélytársak lesznek.
Új vita a menekültekről – a gyerekeket büntessük? Németország több menekültet akar visszaküldeni, de az eredeti országuk ritkán veszi vissza őket. Egy lehetőség lenne a fejlesztési támogatások megvonása, de az illetékes német miniszter megmakacsolta magát. Eközben Merkel kifejtette, miért nem hozhatják el a líbiai menekülttáborokban szenvedőket. Részletek a Privátbankár.hu-n >>> |