A tavalyi utolsó negyedévben a nyers adatok szerint 4,4, a naptárhatástól tisztított adatok szerint 4,8 százalékkal bővült Magyarország bruttó hazai terméke éves alapon – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből. 2017 IV. negyedévében leginkább a piaci alapú szolgáltatások és az építőipar járultak hozzá a növekedéshez. Az év egészében 4 százalékkal emelkedett a GDP.
2017 III. negyedévében 3,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 3,8 százalékkal nőtt a GDP az előző év azonos időszakához viszonyítva, erről itt olvashatsz részletesebben.
2017 IV. negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – az előző negyedévhez mérten tehát 1,3 százalékkal bővült a bruttó hazai termék volumene. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a bruttó hazai termék volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 4,8 százalékkal nőtt.
Nagy számok várhatók idén
A Takarékbank elemzője elmondta: Amennyiben az időjárási tényezők által befolyásolt mezőgazdaság tavalyi visszaesését nem vesszük figyelembe, a tavalyi növekedés elérhette volna a 4,5 százalékot, míg az utolsó negyedévben megközelíthette volna az 5 százalékot is. A tavalyi utolsó negyedévben a növekedést a fogyasztás és a beruházások további gyorsulása élénkíthette, míg a külkereskedelmi többlet kisebb mértékben csökkent az előző negyedévhez képest, így kevésbé fogta vissza a növekedést - tette hozzá.
Tekintse meg a korábbi GDP jelentéseket is a Privátbankár.hu-n! |
Suppan Gergely szerint idén várható a lakás és irodaátadások hulláma, az állami tiszta és EU-s beruházások felfutása, mivel a most futó EU-ciklus közel 20%-a teljesülhetett csak eddig, így ezek döntő része még a következő időszakban valósulhat meg. Kifejezetten élénkülnek a feldolgozóipari, logisztikai, kiskereskedelmi és hotelberuházások is, a Mercedes idén elkezdi az új, 1 milliárd euró nagyságú gyárépítését.
Bejött az év eleji várakozás
A fogyasztás továbbra is erősödhet, azonban idén leginkább a külkereskedelem a tavalyi évhez képesti kisebb romlása gyorsíthatja a gazdaságot. az exportkapacitások növekedése mellett a kiváló európai és globális gazdasági konjunktúra is húz, amit alátámasztanak az évtizedes és történelmi csúcsra emelkedő hazai, német és euró-övezeti bizalmi és hangulati indikátorok is. A szakértő hozzátette: az idei növekedés még az optimista 4,5 százalékos előrejelzést is felülmúlhatja, 2019-ben a magas bázis miatt 3,6 százalékra mérséklődhet az ütem.
Az éves eredmények megközelítik a kormány várakozásait, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábban jelezte: a tárca szerint egész évben 4 százalék fölött teljesít a magyar gazdaság, míg az elemzői konszenzus 3,5 százalékos bővülést prognosztizált. Tovább a cikkhez >>>
Brüsszel nem bír olyan optimista lenni, mint a magyar kormány Az Európai Bizottság idén a korábban várt 3,6 százalékkal szemben 3,7 százalékos, jövőre 3,1 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon. A tavalyi növekedést elsősorban az uniós források fokozódó felhasználása fűtötte, a belső fogyasztást pedig a béremelkedés és a bővülő foglalkoztatottság is erősítette. További részletek >>> |