3p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A héten összeült Monetáris Tanács gyakorlatilag megerősítette, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke már nyolc nappal korábban kilátásba helyezett: június végén kamatot emelnek. De miért is van szükség erre? Ezt járta körül kollégánk az e heti videónkban. 

Hamarosan Matolcsy György 2013 márciusa óta tartó elnökségében példátlan eseményre kerül sor: a jegybanki alapkamat emelésére. Merthogy az MNB az elmúlt közel nyolc és fél évben ugyan változtatott az irányadó rátáján, ám mindig csak lefelé, azaz csökkentette azt. Igaz, abban is volt egy jelentősebb szünet, hiszen a 2016 májusában kialakult 0,9 százalékos alapkamat több mint négy évig, 2020 júniusáig nem módosult. Akkor azonban gyors egymásutánban kétszer is, mindegyik alkalommal 0,15-0,15 százalékponttal mérséklődött tovább.

Az ezek nyomán július végén beállt 0,6 százalékos mértéken aztán az MNB azóta már nem faragott. Múlt hétfőn aztán a monetáris politikáért felelős alelnöke, Virág Barnabás követ dobott a vízbe, a Reuters hírügynökségnek lenyilatkozva, hogy június végén megemelik az alapkamatot. Amire - csak hogy érzékeltessük szavai jelentőségét - utoljára 2011 végén került sor, még Matolcsy elődje, Simor András mandátuma alatt.

A meteorológiai nyár kamatemeléssel indulhat. Fotó: MTI
A meteorológiai nyár kamatemeléssel indulhat. Fotó: MTI

De vajon miért pont most szánta el magát erre az MNB? Ennek prózai oka van. Néhány nappal Virág nyilatkozata előtt a Központi Statisztikai Hivatal egy ugyancsak régóta látott számmal rukkolt elő, miszerint az éves infláció 5,1 százalék lett, ilyen magas szintre legutóbb közel kilenc éve, 2012 végén volt példa. Márpedig ez már bőven kilóg abból a 2-4 százalékos sávból, amelyen kívüli értéket már egyik irányba sem tolerál a középtávon 3 százalékos inflációt megcélzó jegybank.

Igaz, az MNB már korábban is jelezte, hogy az alacsony éves bázis - alapvetően a 2020 áprilisában többéves mélypontra zuhant üzemanyagárak -, valamint a jövdedékiadó-emelések miatt majd megugorhat az infláció. Újdonság azonban, hogy ezt a kilengést már nem átmenetinek tartják a Szabadság téren, hanem tartósabbnak, amire reagálniuk kell.

Méghozzá kamatemeléssel. Volt némi esélye annak, hogy ezt a Monetáris Tanács már a május végi ülésén meglépi. Ám Virág szavaira akkorát erősödött a forint, hogy valamelyest enyhült az inflációs nyomás, azáltal, hogy az erősen importfüggő magyar gazdaság szereplőinek kevesebbet kell fizetniük a behozatalért. Ennek hatása az üzemanyagárakban jelentkezett a legplasztikusabban: péntektől a benzin literenként átlagban bruttó 6, míg a gázolaj 5 forinttal kerül kevesebbe.

Ez persze még nem jelenti azt, hogy most már nincs szükség kamatemelésre, szinte biztosra vehető, hogy arra a  Monetáris Tanács a június 22-ei ülésén sort kerít. Már csak a mérték és a sorrend a kérdés: vagyis, hogy az alapkamat és a talán még annál is nagyobb piaci hatással bíró jegybanki egyhetes betéti kamat változzon-e előbb, s ha igen, mennyivel.

Erről is elmondja véleményét kollégánk az e heti videónkban, amelyet itt lehet megtekinteni:

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Az EU-ból való kilépésnél is sokkal rosszabbat csinál Orbán Viktor – belülről veri szét
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. március 20. 19:13
Ezt a fizikus, vállalkozó, üzletember a Klasszis Klub Live adásában azon felvetés kapcsán mondta, hogy tartja-e a még évekkel ezelőtti kijelentését, miszerint Orbán Viktor ki akarja vezetni Magyarországot az Európai Unióból. A Huxitra keresztelt aktus mellett Bojár Gábor beszélt Magyar Péter március 15-én meghirdetett programjáról, a Pride betiltásáról, a kata esetleges visszahozataláról, a hétfőtől ketyegő árrésstopról és elárulta, szerinte mi a magyar gazdaság legfőbb baja. 
Makro / Külgazdaság Enyhülés a kereskedelmi háborúban? Később vezetnék be az EU-s vámokat
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 16:11
Több időt hagynának a párbeszédre.
Makro / Külgazdaság Az európai építőipar még kitart
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 14:20
Stagnált a termelés az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Az Oroszországot háború miatt elhagyó Ericsson márka orosz kézbe került
Elek Lenke | 2025. március 20. 11:22
És a Starbucks is készülődik?
Makro / Külgazdaság A legrosszabb is bekövetkezhet: újabb uniós pénzeket bukik el Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 07:24
Újabb uniós pénzek lehetnek veszélyben – értesült a Népszava brüsszeli forrásból.
Makro / Külgazdaság Trump késlekedése kényszerhelyzetbe hozhatja a Fedet
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 11:52
Este kamatdöntő ülést tart az amerikai jegybank szerepét betöltő intézet.
Makro / Külgazdaság Ismét átléphet egy lélektani határt a benzin ára
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 10:29
Csütörtökön megint változnak az üzemanyagok árai.
Makro / Külgazdaság Szeretne kérdezni Bojár Gábortól? Ma délután megteheti – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 09:13
A fizikus, vállalkozó, üzletember 15 óra 30 perckor lesz az egyórás élő műsorunk vendége.
Makro / Külgazdaság Mennyibe is kerülnének Magyar Péter ígéretei?
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 08:51
Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyar Péter március 15-én tett ígéretei 3000 milliárd forintba kerülnének, így egyenlő lenne az államcsőddel, az valójában nagyságrendekkel kisebb teher lenne a költségvetésnek.
Makro / Külgazdaság Magyarország vétókkal fenyeget
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 11:33
Bóka János szerint az uniós csúcstalálkozón születendő nyilatkozatok ellentétesek lehetnek a magyar érdekekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG